• DOLAR
  8,5785
  %1,29
 • EURO
  10,4039
  %1,33
 • ALTIN
  514,27
  %1,21
 • BIST
  1.438
  %-1,15
Eski Gaziantep Milletvekili hayatını kaybetti

Eski Gaziantep Milletvekili hayatını kaybetti

TBMM 17. Dönemde kapatılan CHP’nin yerine kurulan Halkçı Parti’den Gaziantep Milletvekili seçilen Mehmet Hayri Osmanlıoğlu vefat etti.

Güneyin Sesi GAZETESİ- 1980’deki 12 Eylül askeri darbesinde kapatılan CHP’nin yerine kurulan Halkçı Parti’nin kuruluşunda görev alan ve 1983 yılında Gaziantep milletvekili seçilen Mehmet Hayri Osmanlıoğlu hayatını kaybetti.

Merhum Osmanlıoğlu’nun cenazesi 20 Ağustos Perşembe günü Nakıboğlu’nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Mehmet Hayri Osmanlıoğlu kimdir?

1926 Gaziantep doğumludur. 1945 yılında Gaziantep Lisesi’nden mezun olmuştur.Tüm Osmanlıoğlu ailesinin ilk üniversiteyi bitiren kişisidir. Babasının ekonomik durumunun yetersiz olması nedeniyle devlet bursuyla okumuş ve 1948 yılında Orman Yüksek Mühendisi olmuştur. Tarım ve Orman Bakanlığının değişik işletmelerinde görev yapmış, Ankara’yı çok sevdiğinden orada yerleşmiştir. Bu arada Ankara Hukuk Fakültesini de bitirmiş, avukatlık stajını da tamamlamasına karşın bu mesleği hiç yapmamıştır. Amerika Birleşik Devletlerinde orman ekonomisi konusunda yüksek lisans (master) yapmıştır. Bölgesel Kalkınma Programlarında ve Orman Araştırma Enstitütüsünde yöneticilik görevlerinde bulunmuştur.

1980 yılı 12 Eylül askeri darbesinden sonra tüm eski siyasi partilerin kapatılıp yenilerinin kurulması aşamasında Halkçı Parti kuruluşunda görev alıp 1983 yılında Gaziantep milletvekili seçilmiştir. Bir dönem bu görevi yürüttükten sonra hem siyasi hem de mesleki uğraşlarından emekli olmuştur. Bu yoğun çalışma hayatında evliliğe çok geç karar vermiş, çocuğu bulunmamaktadır.

HALKÇI PARTİ’NİN KURULUŞU

Halkçı Parti (HP), 12 Eylül Darbesi’nden sonra kurulmuş merkez sol bir Türk siyasal partisiydi.

20 Mayıs 1983’te kurulmuş, 2 Kasım 1985’te Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) ile birleşerek Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) adını almıştır. Bu partiyle, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 12 Eylül Darbesi’nden sonra kapatılmasının siyasal yaşamda yarattığı boşluğun doldurulması amaçlanmıştır.

Halkçı Parti 12 Eylül 1980 Darbesinden sonra başbakanlık müsteşarlığı yapan, CHP’nin eski genel başkan İsmet İnönü’nün de özel kalem müdürlüğünü yapmış olan Necdet Calp ve arkadaşları tarafından kuruldu. Mucip Ataklı, Ahmet Kemal Aydar, Engin Aydın, Neriman Elgin, Fahrettin Özdilek, Mustafa Kemal Palaoğlu, Bahriye Üçok da kurucular arasındaydı. Calp genel başkan, Yılmaz Hastürk de genel sekreter oldu.

SODEP’in kurulması HP’nin gelişmesini önemli ölçüde engelledi. SODEP, HP’yi danışıklık ile suçluyordu. Ama Millî Güvenlik Konseyi SODEP’in kurucularını veto edip partinin genel seçimlere katılamayacağı anlaşılınca, HP için gelişme olanağı doğdu. Bazı kurucuları Millî Güvenlik Konseyi’nce veto edilmekle birlikte HP kurucu sayısını tamamladı ve kendini sosyal demokrat ilan eden tek sol parti olarak seçime katıldı. HP seçime giren partiler arasında milletvekili aday listesi, Millî Güvenlik Konseyi’nce en çok veto edilen partiydi. Veto edilen 84 adayın yerine yenileri ilan edildiyse de, yeni vetolar ile HP seçime 13 milletvekili adayı eksiği ile katılabildi.

Girdiği seçimler6 Kasım 1983 genel seçimlerinde HP toplam 5,277,698 oy (yüzde 30.46) alarak 400 kişilik TBMM’de 117 milletvekilliği elde etti ve ana muhalefet partisi durumuna geldi. Ama HP’nin muhalefeti yetersiz görülüyor ve sürekli eleştiriliyordu. Parti içinde de yönetime karşı eleştiriler vardı.

28 Mart 1984 yerel seçimlerinde HP toplam 1,524,667 oyla, oyların ancak yüzde 8.87’sini aldı ve hiçbir yerde belediye başkanlığı kazanamadı. Partinin oy kaybının büyüklüğü seçime SODEP’in de katılmasından ileri gelmiş, birkaç ay önce genel seçimde kazanılan oyların çoğu SODEP’e kaymıştı.

SODEP ile birleşilmesi

29 Haziran 1985’te yapılan HP Büyük Kongresi’nde parti yönetimi önemli ölçüde değişti; daha önce partinin genel sekreterliğinde bulunan Aydın Güven Gürkan genel başkan, Halil İbrahim Şahin de genel sekreter oldu. Gürkan’ın başkanlığında HP, SODEP ile birleşmek için yoğun girişimlerde bulundu. 17 Ağustos 1985’te Halkçı Parti Küçük Kurultayı toplandı ve SODEP ile birleşilmesi yolunda ilke kararı aldı. 21 Eylül’de iki parti arasında birleşme protokolü imzalandı. 2 Kasım’da toplanan HP Olağanüstü Kurultayı partinin tüzük ve programıyla birlikte adını da Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) olarak değiştirdi. Üye sayısı 33’ten 80’e çıkarılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun (MKYK) 47 yeni üyesinden 40’ı SODEP’li, 7’si de HP kökenliydi. Böylece MKYK üyelikleri SODEP ve HP kökenli üyeler arasında eşit olarak bölündü. 3 Kasım 1985’te toplanan SODEP Olağanüstü Kurultayı’nda da SODEP kendisini feshederek SHP’ye katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM