• DOLAR
  8,2364
  %-0,40
 • EURO
  10,0327
  %0,28
 • ALTIN
  484,91
  %0,49
 • BIST
  1.441
  %0,95
Esnaf: Bataklıkta çırpınıyoruz

Esnaf: Bataklıkta çırpınıyoruz

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep’te Ramazan ayında restoran, lokanta, kafe, baklavacı tarzı gıda hizmeti veren işletmelerin sadece paket servise dönmesiyle çileden çıkan esnaf, “Ramazan ayı bizim için senet gibiydi. Salgının bitmesi tek temennimiz fakat ülkeyi yönetenleri yanımızda görmek istiyoruz. Bataklıkta çırpınıyoruz” dedi.

Salgının önüne geçmek için alınan kısmi kapanma kararları güvence verilmeyen esnafı bir kez daha dar boğaza soktu. Kentin önemli gezi yerlerinden olan tarihi Bey Mahallesi’ndeki kafelerin tamamı iflas bayrağını çekti. Gastronomi kentinde lokanta ve restoranlar dayanacak güçlerinin kalmadığını söylerken baklavacılar umutla bekledikleri Ramazan ayında dibe vurduklarını söyledi.

MAHVOLDUK, SAHİP ÇIKILSIN

Bir an önce esnafa sahip çıkılması gerektiğini belirten 10 çocuk babası restoran işletmecisi Sabri Aslan (55),  “Pişmiş tavuk ürünleri satıyorum. 10 tane çocuğum var. Tek başıma çalışıyorum, çocuklarımdan 8 tanesi okula gidiyor. Gerçekten durumumuz iyi değil. Mahvolduk diyebilirim, ciromuz yüzde 80 düştü. Devletin bize yardımcı olması lazım. Elektrik borcum bu ay bin 450 geldi. Bu iktidarın gitmesini istiyorum. Bir an önce esnafa vatandaşa sahip çıkılsın” dedi.

BİR LİRA YARDIM GÖRMEDİK

Kısmi kapanmanın ardından işlerin durma noktasına geldiğini söyleyen 50 yaşındaki Dönerci Ali Söğüt ise,  “Yasaklardan dolayı çok zor durumdayız. Ramazan ayı bizim için senet gibiydi. Salgının bitmesi tek temennimiz fakat ülkeyi yönetenleri yanımızda görmek istiyoruz. Bataklıkta çırpınıyoruz. Devletimizin belediyemizin esnafa bakmasını istiyoruz. İftar saatinde yasaklamalar gelince işlerimiz daha kötü oldu. Komple kapatılsa bence daha iyi olurdu. Ramazan ayında iftar saatinde dükkan içerisinde müşteriler oturup yemek yiyemiyor. Hafta sonları da aynı şekilde, sadece paket servisle asla bir işletme kendini kurtaramaz. Sanki virüs lokantalardan gelmiş başka hiçbir yerden bulaşmıyor. Organize sanayi bölgesinde yüzlerce işçi yan yana çalışıyor orada bir kısıtlama olmuyor. Market doluyor, hiçbir şey yok yalnız bizim sektörde sorun var. Eğer bu virüs sadece lokantalardan bulaşıyorsa tamamen kapatalım ortalık düzelsin tekrar açalım. Devletten bir güvence görmüyoruz. Önümüz karanlık ne zaman her şey normale dönecek bizlere yardım yapılacağını söylediler bir lira bile yardım görmedik” diye konuştu.

 

BİZ FEDAKÂRLIK EDİYORUZ, DEVLETTEN DE BEKLİYORUZ

Dört kuşaktır baklavacılık mesleğini devam ettirdiğini belirten Muzaffer Boztoprak, “Ramazanlarda işlerimiz bereketli olurdu. Herkes birbirini davet ederdi bu yemeklerde mutlaka baklaca yenirdi. Şimdi bunlar kaldırıldı, düğün yok cenazelerde toplanma yasak. Seyahat yasağı geldi şehre gelen giden yok bunların hepsi bizim işimize etki yapıyor. Elaman sayısında azalmaya gitmedik o yönden fedakarlık ediyoruz, onlar da çoluk çocuk besliyorlar. Herkes alacağı haftalığa bakıyor. Biz de onlara destek olmata çalışıyoruz. Devletimiz esnaflara destek olsun. Biz burada kendimiz bir fedakarlık ediyorsak devletten de bekliyoruz ama hiçbir şey göremiyoruz” şeklinde konuştu.

 

ÜÇ SENEDE BU AÇIK KAPANMAZ

Pandemi sürecindeki bozulan ekonomisin 3 senede toparlanamayacağının altını çizen Bey Mahallesi’nde  kafe işletmecisi 3 çocuk babası Fevzi Şahin de (37), “Bizim sektör sosyal alan sektörü hafta sonu kapanmasıyla zaten bizim işler durma noktasına geldi. Bir haftanın işini hafta sonları yapıyorduk. Hafta içi dayanmaya çalıştık daha sonra üstüne bir de saat sınırlaması geldi. Pandemi sürecinden bu yana aylarca kapalı kaldık. İki üç sene ancak bu açığımızı kapatmak için çalışmamız gerek. Hükümet bin lira destek yapılacağını söylüyor. Bunu neye dayanarak söylüyor, kimin gelir-giderine göre nasıl hesaplayıp veriyor. Evimiz, iş yerimiz kira mutfak giderlerimiz var. Çocuklarımız var bin lira bizim hangi ihtiyacımızı karşılayacak çok merak ediyorum. Bu sektörde çok fazla iflas eden arkadaşımız oldu.  Ayakta durabilmek için evini arabasını satan çok kişi oldu. Üniversite çevresinde herkes kapattı. Çocukların geçimini sağlamak için köfte ekmek satmaya başladım fakat saat sınırlamasından dolayı onu da satamadım” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM