DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21098441,57%
Gaziantep
18°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Esnaftan Belediyenin Yıkım Kararına Tepki

Esnaftan Belediyenin Yıkım Kararına Tepki

ABONE OL
31 Ocak 2020 15:10
Esnaftan Belediyenin Yıkım Kararına Tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Seçimden önce söz verdiniz, sözünüzü tutun, ekmeğimizle oynamayın!’’

Gaziantep’te içerisinde 113 esnaf ve yaklaşık 500 çalışanı bulunan bitpazarı ve et halinin yıkılması için belediye son tarih olarak 1 Nisan 2020’yi işaret gösterdi. Pazar esnafı ise kendilerine yer göstermeden yıkım kararı alan belediye yetkililerine karşı, “Ekmeğimizle oynamasınlar, sesimizi duyurmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız’’ dedi.

Edinilen bilgiye göre Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey ilçesinde bulunan eskiciler çarşısı için yıkım kararı alarak, pazar esnafına 1 Ocak 2020 tarihinde gönderdikleri tebligatta 1 Nisan 2020 tarihine kadar dükkânlarını boşaltmalarını istedi. Bir buçuk yıldır belediye yetkilileriyle görüştüklerini ifade eden esnaf ise, ‘’İlk önce buradan taşınmamız için proje yaparak bize yer gösteren belediye yetkilileri şimdi bize herhangi bir yer göstermeden burayı boşaltmamızı istiyor’’ ifadelerini kullandı.

“Seçimden önce söz verdiniz, sözünüzü tutun!’’

Yıkım kararına karşı olmadıklarını, ancak kendilerine işlerini devam ettirebilmeleri için yer göstermeleri gerektiğini vurgulayan Gaziantep Spotçular ve İkinci Elciler Dernek Başkanı Ali Çapku, “Bir buçuk yıldır biz Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İle görüşme halindeyiz. Binamızın düzgün olmadığını söyleyen belediye bir buçuk yıldır bize vaatlerde bulunuyor. Yer göstereceklerini söylediler biz de buna itiraz etmeden tamam dedik. Seçime kadar yer ile ilgili çalışmalar yaptılar, projeler çizerek fiyatlar çıkardılar, biz hepsini kabul ettik. En son yapılan anlaşmada yüzde 25 peşinatla iş yeri yaparak geri kalanları da taksitler halinde ödememiz için bize teklifte bulundular. Araya seçim girdi, bize seçimden sonra bütün işlemleri başlatacaklarını söylediler. Seçimden sonra ise yüzümüze bakmamaya başladılar. Şu anda ise bize 1 Ocak 2020 itibariyle gelen tebligatlarda 1 Nisan 2020’de burayı boşaltmamızı istiyorlar. Gerekçe ise binamızın sağlam olmadığını söylüyorlar. Burayı yıkacaklarını söylüyorlar. Tamam, yıkın ama söz verdiğiniz yerlerden bize bir yer gösterin. Sözünüzü tutun. Bugün buradaki 81 spotçu esnaf, aşağıda 32 tane kasabı tamimiyle sokağa atacaklar. Bu Pazar yerinin dışında da en az 25-30 nakliyatçı 7-8 tane taksici, 100 taneye yakın da hamal buradan evine ekmek götürüyor.  Artık belediyeye gittiğimizde karşımızda bir muhatap olmuyor, sesimizi duyurmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

“Risk varsa yıksınlar ama bize bir yer göstersinler’’

15 yıldır o binada kasaplık yaptığın belirten Murat İyimser, “Cami iskelesinin çökmesi sonrası belediye burayı deprem riski bulunuyor diye yıkım kararı almış. Biz son 3 ay içinde tebligat geldi, 1 Nisan 2020’de buranın boşaltılması gerekiyor diye. Ama ortada bize gösterilen bir yer yok. Burada 32 tane kasap esnafı var. 80 küsur de yukarıda ikinci el eşya satan esnaf var. Burada 450-500 çalışan var. Elini vicdanına koysunlar bizi yerimizden etmesinler. Eğer deprem riski varsa tamam yıksınlar ama bize ekmeğimizi kazanabileceğimiz bir yer göstersinler’ ’ifadelerini kullandı.

“Ekmeğimizle oynamasınlar’’

İkinci el eşya satan esnaflardan Hanifi İnal, yaptıkları işin aslında bir kamu hizmeti olduğunu ifade ederek, yetkililerin kendilerine bir yer göstermeleri gerektiğini vurguladı. İnal konuşmasının devamında, “ Bu şehrin tüm insanları varlıklı insanlar değil. Gaziantep’in yüzde 75’i fakir kesimini oluşturuyor. Bazıları eski ev eşyasını satarken bazıları ise buradan eski ev eşyası almaya geliyor. Atık malzemeleri ekonomiye kazandırıyoruz. Biz burada aslında ulusal bir katkıda bulunuyoruz. Türkiye2nin tüm vilayetlerinin tüm ilçelerinde bitpazarı var, bizde ise Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve yardımcıları halı hazırda bulunan bir bitpazarını yok etmeye gayret sarf ediyorlar. Biz belediyenin heyetine inanmıyoruz, Gaziantep Üniversitesinden bir heyet getirsinler, inceleme yaparak numune aldırsınlar, eğer bizim binamız çürükse bize yer göstersinler ve bizi buradan çıkarsınlar. Yoksa da bizim ekmeğimizle oynamasınlar’’ diye konuştu.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r