DOLAR 27,4934 0.15%
EURO 28,8430 0.11%
ALTIN 1.608,36-0,28
BITCOIN 758748-1,53%
Gaziantep
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Faturaları öde’ye’miyoruz…

Faturaları öde’ye’miyoruz…

ABONE OL
6 Şubat 2022 16:28
Faturaları öde’ye’miyoruz…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in sesi GAZETESİ- “EVİMİZE FATURA DEĞİL ELEKTRİK DİREĞİ GÖNDERDİLER…”
Yılbaşından sonra elektrik ve doğalgaz faturaları başta olmak üzere yüksek zamlarla beli bükülen vatandaşın isyanını Birtek- Sen Sendikası Genel Merkezi duyurdu. Gaziantep Balıklı Meydanı’nda bir araya gelen sendika genel merkez üyeleri ve vatandaşlar, zamlar geri çekilene kadar faturalarını ödemeyeceklerini belirtti.

Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (Birtek- Sen) Genel Merkezi hükümet tarafından vatandaşın sırtına yüklenen fatura zamlarına tepki gösterdi. Birtek- Sen Sendikası Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve sendika üyeleri, basın açıklamasında vatandaşlara gelen elektrik ve doğalgaz faturalarını açıklayarak fatura yakma eylemi gerçekleştirdi. Başkan Türkmen yaptığı basın açıklamasında, “Türkiye’nin her yerinde işçiler, emekçiler, yoksul halk, geçinemiyoruz feryadıyla sokaklara çıkıyor. Ama işçiler geçinemiyoruz dedikçe hükümet zam üstüne zam yapıyor. Bundan 2 ay önce, sözde yüzde 50 zam yaptılar. Sözde çünkü AGİ kalktı, yapılan zam yüzde 39. Bu zammı yaptıklarında gerçek enflasyon yüzde 80’di. Asgari ücretle çalışan işçiler zamlı maaşlarını almadan gerçek enflasyon yüzde 100’ün üzerine çıktı. Bu ülkede hükümetin kendisi de dahil kimse TÜİK rakamlarına güvenmiyor” dedi.

“İnsanca yaşamak için sesimizi yükseltiyoruz”
Türkmen açıklamasının devamında, “Bekar bir insanın yaşaması için asgari gelir 5 bin 500 liranın üzerinde. Bu ücretin daha altındaki ücretle insanlara aile geçindirin, ihtiyaçlarınızı karşılayın diyorlar. Açlık sınırı asgari ücretle aynı oranda, 4 bin 250. Açlık sınırı 4 kişilik bir ailenin sadece mutfak masrafı. İçinde kira, giyim, ısınma, faturalar yok. İşçilerin bunlara ihtiyacı yok, işçiler emekçiler insan değil, karınları doysun yeter diyorlar. Biz insanca yaşamak için sesimizi duyurmak istiyoruz” dedi.

“Hükümet vatandaşı terimlere boğuyor”
Zamların gerekçelerine değinen Türkmen, “Hükümet yetkilileri; zamlar bizimle ilgili değil, piyasalardan dolayı diyorlar. Sanki insan üstü, hükümetin politikasından bağımsız, görünmez eller yüzünden yoksulluğu yaşıyoruz’ diyorlar. Hükümet vatandaşı anlaşılmaz rakam ve terimlere boğarak perdenin arkasındaki adaletsizliği ve sömürü çarkını görmemize engel olmaya çalışıyor. Ocak enflasyonu ile birlikte TÜİK’in yalan rakamlarına göre bile enflasyon yüzde 50. Bağımsız iktisatçılara göre enflasyon yüzde 115. Yeni yılın ilk gününde elektriğe, doğalgaza, ulaşıma ve akaryakıta gelen zamla uyandık. Bu zamlar sadece yüksek fatura demek değil, yediğimiz, içtiğimiz her şeyde en önde gelen gider kalemidir. Gelen zamlar tüketilen, kullanılan her şeye zam demektir”.

“Faturayı işçilere kesiyorlar”
İşçilerin kar yağdığı dönemde fabrikaya ulaşamamasının dahi faturasının işçilere kesildiğini hatırlatan Türkmen,“Ekmek iki katına çıktı, yumurta, süt üç katına çıktı. Ayçiçek yağı 60 liradan 170 liraya çıktı. En az iki kat zamlanmayan tek birşey yok. İşçilere gelinde yüzde 50 zam diyorlar. İşçiler bu dönemi canıyla kanıyla emeğiyle öderken ihracat rekoru kırdılar. Şimdi işçiler insanca yaşayacakları bir ücret talep ettiklerinde hain ilan ediliyorlar. İşçiler köle gibi çalışırken biz bir aileyiz diyenler, işçi hakkını isteyince hain, provokatör diyorlar. İşçiler kar yağdığında 16 saat, 20 saat yemek dahi verilmeden çalışıp yürüyerek evlerine döndüler. Sözde işçisine değer veren patronların işçilerine yaptığı muamele bu. İşçilerin kar yüzünden kapanan yollarda işe gidemediği günleri işçilerin ücretlerinden kestiler. Yetmedi, organizenin elektrikleri kesildi, onun da faturası işçiye kesildi. İşçiler gece gündüz çalışıp servete servet katanlar, en ufak bir krizde faturayı işçiye kestiler” dedi.

“Sendikaların ihaneti yüzünden bu durumdayız”
Türkmen, hükümete yakın sendikaların işçinin hakkını savunmadığını vurgulayarak, “Başpınarda, sanayilerde kölelik koşullarında sefalet içinde çalıştırılan işçi kardeşlerimizin yanındayız. Gördüğümüz; işçiler kendi fabrikasında dahi örgütlenip birlik olamıyor. Ama patronlar birbirinden habersiz bir kuruş zam dahi yapmıyor. Bizim de işçiler olarak birlik olmamız lazım. Sendikamız bu birliğe ihtiyaç duyan işçilerin kurduğu sendika. İşçilerin emekçilerin mücadelesine öncülük etmesi gereken sarı ve bürokrat sendikacıların ihaneti yüzünden bu durumdayız” ifadelerine yer verdi.

“Bu faturaları kabul etmiyoruz”
Sendika üyelerinden Deniz Kar, “Gün geçmiyor ki sabah uyandığımızda yeni bir zamla karşılaşmayalım. Enerjiden akaryakıta yüzde 100- yüzde 150- yüzde 200 zam yapıldı. Bunun karşısında asgari ücret yüzde 50 oranında artırıldı. Bugün başpınar işçilerine dayatılan da aynı oranda zamdır. Yapılan kömür, gıda, ekmek, akaryakıt zamları yetmezmiş gibi, elektriğe ve doğalgaza da tarihi zamlar geldi. Elektrik yüzde 127 zamlandı. Artık işçilerin eline 600-700- Bin- Bin 500 liralık faturalara geliyor. Bu faturaları kabul etmiyoruz, ödemiyoruz” ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından ‘Faturası gelen elektrik çarpmışa dönüyor’, ‘Elektrik zamları geri alınsın’, ‘İnsanca yaşayacak ücret’ sloganları atıldı. Sendika üyeleri ve işçiler fatura yakarak eylem gerçekleştirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r