DOLAR 19,0903 0.19%
EURO 20,6299 0.57%
ALTIN 1.199,98-0,97
BITCOIN %
Gaziantep
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Feray için adalet arayışı devam ediyor

Feray için adalet arayışı devam ediyor

ABONE OL
18 Eylül 2021 16:53
Feray için adalet arayışı devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneyin Sesi GAZETESİ – Mersin’de 4 yıl önce  polis memuru Fatih Burak Aykul tarafından evinde vurularak öldürülen üniversite öğrencisi Feray Şahin için memleketi Gaziantep’te anıldı. Feray için Gaziantep Demokratik Kadın  Platformu basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasını platform adına Suzan Uzpak okudu.

“ 23 yaşında Mersin Toros Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencisi Feray Şahin 19 Eylül 2017’de yaşadığı evde  özel hareket polisi Fatih Burak Aykul tarafından ateşli silahla katledildi. Yarın Feray’ın katledilişinin yıldönümü. İstanbul Adli Tıp Kurumundan gelen raporda Feray’ın katledilmiş olması kesinleşse de deliller  soruşturma sırasında toplanmamış, karartılmış ve yargılama sürecinde talep edilmediğinden  Fatih Burak Aykul 5 yıl 3 ay gibi vicdanları yaralayan bir ceza almıştı. Bu cezanın da  1.5 yıllını hapis yattı ve mahkeme kararı ile serbest bırakıldı.

Biz kadınları korumakla görevli devlet kadın katillerine caydırıcı cezalar vermek yerine ödül gibi cezalar ile yeni kadın cinayetlerine zemin hazırladı, katilleri korudu. Feray’ı katleden Fatih Burak Aykul ödüllendirilen katillerden sadece biri. Ama 1894 kadın sayılardan ibaret değildi. Hepsi birer yaşam, birer insandı. Hepsinin birer hikayesi vardı .Yaşamlarından koparılan 1894 kadın.

Son 4 yılda katledilen 1894 kadın  kadın mücadelesine rağmen katledildi. Birikerek büyüyüp gelişen kadın mücadelesine rağmen.

Kadın hareketini muhalif güç olarak gören iktidar kadın kadın kazanımlarına saldırmaktan geri durmadı. Yılların emeğinin, kadın mücadelesinin kazanımı olan İstanbul Sözleşmesinden tek adam imzası ile 19 Mart 2021’de çekildi.19 Mart’tan beri alanlarda, sokakta, evde, iş yerinde İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz diyen kadınlara rağmen tek adam rejimi geri adım atmadı ve Türkiye 1 Temmuz 2021’de sözleşmeden resmen çekilmiş oldu.

Oysa İstanbul Sözleşmesi Ferayların, Duyguların, Damlaların, Sezayların can güvenliği idi.

İstanbul sözleşmesi etkin bir şekilde uygulanmış olsaydı Feray bugün bizimle burada olacaktı. İstanbul sözleşmesi etkin bir şekilde uygulanmış olsaydı İpek Er’e tecavüz ederek intiharına neden olan Musa Orhan tutuklanacak ve kendisine tecavüzcü diyenlere soruşturma açmayacaktı.

Istanbul sözleşmesi etkin bir şekilde uygulanmış olsaydı Aleyna Çakır cinayetinin baş şüphelisi Ümitcan Uygun tutuklanmış olacak ve Esra Hankulu belki de yaşıyor olacaktı.

İstanbul sözleşmesi etkin bir şekilde uygulanmış olsaydı intihar süsü verilen kadın cinayetleri araştırılacak katiller cezalandırılmış olacaktı.

İstanbul sözleşmesinin etkin bir şekilde uygulanmasını engelleyen iktidar ve iktidar destekçileri tüm bu cinayetlerin sorumlusudur.

Biz kadınlar yaşamlarımızdan, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz. Feray’ın, Duygu’nun intihar süsü verilmiş tüm kadın cinayetlerinin katilleri caydırıcı ceza alana kadar, İstanbul Sözleşmesi tekrar yürürlüğe girene kadar alanlardayız. “  GAZİANTEP DEMOKRATİK KADIN PLATFORMU

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r