• DOLAR
  9,2620
  %0,92
 • EURO
  10,7921
  %1,11
 • ALTIN
  526,44
  %-0,64
 • BIST
  1.410
  %-0,16
GAİB Başkanı Kileci: “Gaziantep’in üretken iş dünyası siyasete alet edilmemeli

GAİB Başkanı Kileci: “Gaziantep’in üretken iş dünyası siyasete alet edilmemeli

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’in her koşulda üreten bir şehir olduğunu, iş dünyasının siyasetle değil ticaret ve ihracatla anılması gerektiğini söyledi.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’in her koşulda üreten bir şehir olduğunu, iş dünyasının siyasetle değil ticaret ve ihracatla anılması gerektiğini söyledi.

OSB’leri gezdiğini ve incelemelerde bulunduğu dile getiren GAİB Başkanı Kileci, “Gördüğüm manzara gerçekten çok güzel. Her taraf konteyner, fabrikaların önlerinde tırlar duruyor, inşaatlar devam ediyor. Prefabrikler için 6 aylığına sıra veriliyor. Yani işçi bulamıyoruz. Bu şehir hakikaten üreten bir şehir, bu şehir ülkeye katkı sağlayan bir şehir” dedi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) KoordinatörüBaşkanı Ahmet Fikret Kileci, basın mensuplarıyla buluştuğu toplantıda, Eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı, gündeme dair soruları yanıtladı.

Birlik üyelerinin eylül ayında 898 milyon dolar tutarında ihracat yaptığını ve geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 11,7’lik artış kaydedildiğini belirten Başkan Kileci, “ GAİB’in eylül ayında 175 ülkeye 2 bin 270 firmayla satış yaptığını ve bunun tüm zamanların en yüksek rakamı olduğunu, 98 firmanın da ilk kez dış satım gerçekleştirdiğini aktardı.

“1664 İHRACATÇI BUGÜNE KADARKİ EN YÜKSEK İHRACATÇI SAYISI”

Gaziantep’ten Eylül ayında 762 milyon dolarlık ihracat yapıldığını dile getiren Kileci, “Gaziantep tarihinin tüm aylar içinde en fazla ihracatı geçtiğimiz eylül ayı olmuştur. Yüzde 15,3’lük bir artış var. Bu artışın bizim için çok büyük bir önemi var. Çünkü Türkiye genelinde birçok şehir ihracatını düşürmüştür. Eylül ayı Gaziantep için 176 ülke, 1644 firmayla tüm zamanların en çok ülkeye ihracat yapılan ayı ve en çok ihracatçı sayısına ulaşılan ay oluşmuştur. 1644 ihracatçı sayısı bugüne kadarki en yüksek ihracatçı sayısıdır.”

SİYASETE ALET OLMAK İSTEMİYORUZ

Gaziantep’te uzun süre tartışılan 300 fabrika açılışı ile ilgili de konuşan Kileci, OSB’leri sık sık ziyaret ettiğini vurgulayarak şunları söyledi:

““300 rakamına takılmayın. Ben aslında bu konulara girmek istemiyorum ama bir defaya mahsus söyleyeceğim. 30 olsa ne olur 3 bin olsa ne olur. Bizim burada bakmamız gereken şu açıkladığımız rakamlardır. İşçi sayımızın artması, elektrik tüketiminin artması, doğalgaz tüketiminin artması ve çevre illerden işçi taşıyoruz. OSB’de gördüğüm manzara gerçekten çok güzeldi. Her taraf konteyner, fabrikaların önlerinde tırlar duruyor, inşaatlar devam ediyor. Prefabrikçi 6 ay sıra veriyor. Yani işçi bulamıyoruz. Bu şehir hakikaten üreten bir şehir, bu şehir ülkeye katkı sağlayan bir şehir. El birliğiyle bunu desteklememiz lazım. İş dünyasını siyasete alet etmememiz lazım. İşimizi yapmamız lazım. Bu dünyada değişmeyen bir kural var, herkes kendi işini yaptığı sürece ortada problem olmaz.”

“SUUDİ ARABİSTAN BİZDEN DAHA FAZLA ZARAR GÖRÜR”

Suudi Arabistan’ın Türk mallarıyla ilgili gayri resmi boykot kararı almasına da değinen Kileci, “Şu anda Suudi Arabistan Türk ihracatçısının en önemli problemlerinden bir tanesi. Bugüne kadar üstü kapalı yapılan şeyler artık su yüzüne çıktı. Bu sorun bakanlıkla çözülebilecek bir sorun değil. Daha üst seviyede çözülebilecek bir sorun çünkü Suudi Arabistan krallıkla yönetiliyor. Ben ilişkilerimizin düzeleceğine dair bir şey söyleyemem öyle bir yetkim yok. Biz bununla mücadele edeceğiz. Ama şunu unutmayın onlardan bir zarar görürsek onlar bizden daha fazla zarar görür. Bizden çıktıkları an onların göreceği zarar çok fazla olacaktır” diye konuştu.

“KAFAMIN YÜZDE 51’i İŞİN DİJİTAL TARAFINDA”

GAİB olarak bölgedeki firmaları online ticarete yönlendirdiklerini kaydeden Kileci, şunları kaydetti:

“Biz birlik olarak elimizden geldiğince paydaşlarımızı ve bölge insanlarını eğitmeye çalışıyoruz. Şu an dünyada ciddi anlamda dijitalleşme var. Herkes elektronik ortama taşındı. Bütün işler oradan dönmekte, toplantılar oradan yapılıyor. Alışverişler, ticaretler bütün büyük toplantılar oradan yapılıyor. Biz de bununla ilgili çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Her ihracatçının dijital showroomu olması için projelerimiz var. Onu yapmaya çalışıyoruz. Bizim asli görevimiz, bölgemizi ve bölgedeki ihracatçılarımızı yeni döneme, yeni düzene alıştırmaktır. Onlara bir şekilde bu işin kolaylığının yolunu açmaktır. Sanal showroomlar, sanal ticaret heyetleri, sanal alım heyetleri, sanal fuarlar, bunların hepsini organize edip çağa ayak uydurmak için gerekli tüm çalışmaları yapmaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM