DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21650251,05%
Gaziantep
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Gastronomide kadın girişimciliği” konulu panel düzenlendi

“Gastronomide kadın girişimciliği” konulu panel düzenlendi

ABONE OL
12 Eylül 2020 13:07
“Gastronomide kadın girişimciliği” konulu panel düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği koordinasyonunda ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı iş birliğinde düzenlediği 3’üncü Uluslararası GastroAntep Hasat Günleri etkinlikleri kapsamında “Gastronomide Kadın Girişimciliği” konulu panel, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı moderatörlüğünde gerçekleşti.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Geliştirme Vakfı’nın ev sahipliğinde Batalhöyük’te devam eden programlar çerçevesinde kadını iş hayatındaki önemine dikkat çekmek amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin moderatörlüğünde Çemen’s Gurme Marka Kurucusu kadın girişimci Hülya Tiritoğlu, Araka Restoran Kurucusu mutfak şefi Pınar Taşdemir ve Tutti Bebek Restoran Kurucusu şef Müge Ergül’ün katılımıyla “Gastronomide Kadın Girişimciliği” paneli düzenlendi. Programda kadının iş hayatındaki yeri ve önemi mercek altına alındı. Ekonomik özgürlüğün başarılı kadınların perspektifinden nasıl değerlendirildiğinin altı çizildi ve kadın girişimciliği adına önemli bir kariyer elde eden Tiritoğulu, Taşdemir ve Ergül’ün tecrübelerinden yola çıkılarak sektöre atılmayı planlayan yeni adaylara bilgi verildi. Katılımcılar programı canlı yayın aracılığıyla takip etti.

ŞAHİN: ERKEK-KADIN İŞ BİRLİĞİYLE DÜNYANIN 10’UNCU EKONOMİSİ OLACAĞIZ

Panelde görüş bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GastoAntep etkinliklerinin ulusal ve uluslararası alanda ses getirmesinin ardından gençlerin gastronomiye olan ilgisinin artığını aktararak, Pasta büyüdükçe gençlerin gastronomi alanına olan ilgisinin arttığını söyledi.  Kadınların muhteşem bir inovasyon zekasına sahip olduğu dile getiren Başkan Şahin, kadın girişimci ile erkek girişimcinin birbirlerini tamamladığını vurgulayarak, “Erkek-kadın iş birliği ile takım oyunu oynayıp dünyanın 10’uncu ekonomisi olacağız” dedi.

BAŞARILI KADIN GİRİŞİMCİLER, TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

Kadın girişimcilikte rol modellerden birisi olan şef Müge Ergül, uzun yıllar sektörde tutunmak adına çeşitli mekanlarda çalıştığını bildirerek, gastronomi alanında kendini göstermek isteyen adaylara başarısızlığın eşi benzeri olmayan bir deneyimi de beraberinde getirdiğini akabinde kazanılan tecrübenin de başarıyı getirdiğini söyledi.

Panelist Pınar Taşdemir’se girişimciliğe ilişkin hikayesinin 10 yıl öncesine dayandığını ifade ederek, “Deneme-yanılma yoluyla birçok alanda çalıştım. En sonunda restoran işletmeciliğinde yer almaya karar verdim. O zamanlarda mutfak şefi olmak gibi bir amacım yoktu. Sadece bir restoranım olsun istiyordum. Ancak fikir sahibi olmak adına aşçılık okuluna gittim. Mutfağa girince de kendimi tahmin etmediğim kadar mutlu hissettim. Başarının anahtarında da yaptığın işi sevmek yatıyor” diye konuştu.

Panelist Hülya Tiritoğlu ise “Kayseriliyim. Orada da gastronomi alanında daha çok gelişmek istiyoruz. Onun için siz bizim için rol modelsiniz. Çok anlamlı ve emek verilmiş bir etkinlikte yer alıyoruz. Aslında 1953 yılından bu güne kadar aile olarak mutfağın içindeyiz. Geçmişten gelen bu aile merakı da bana ekstra bir deneyim sağladı. Bu yüzden her insanın profesyonelleştiği ya da kendisinde merak uyandırdığı mesleği yapmasının en doğru seçim olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r