• DOLAR
  8,3216
  %0,19
 • EURO
  10,0238
  %0,40
 • ALTIN
  478,09
  %0,37
 • BIST
  1.345
  %1,10
GAÜN online eğitim kararı aldı

GAÜN online eğitim kararı aldı

Gaziantep Üniversitesi Senatosu aldığı bir kararla, 2020-2021 eğitim öğretim güz dönemini online olarak uzaktan yapacak. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, pandemi nedeniyle böyle bir kararın alındığını belirtti.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Gaziantep Üniversitesi Senatosu aldığı bir kararla, 2020-2021 eğitim öğretim güz dönemini online olarak uzaktan yapacak. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, pandemi nedeniyle böyle bir kararın alındığını belirtti.

Türkiye’de en çok Covid-19 vaka artışının yaşandığı kentlerden biri olan Gaziantep’te, Gaziantep Üniversitesi’nin online eğitim yapma kararı, bazı çevrelerce olumlu olarak değerlendirilirken bazı çevrelerce de olumsuz olarak değerlendirildi.

Türkiye’nin en kalabalık üniversitelerinden birisi olan Gaziantep Üniversitesi, 2020-2021 eğitim öğretim güz dönemini online olarak uzaktan yapacak. Gaziantep Üniversitesi senatosunun 28.08.2020 tarih ve 19 nolu toplantı tutanağı ile aldığı kararda tüm eğitim ve öğretim programların online olarak yapılması kararlaştırıldı.

TÜM PROGRAMLAR ONLİNE OLACAK

Gaziantep Üniversitesi Senatosunun karar aldığı 21. maddede şu görüşlere yer verildi: “Ülkemizde ve dünyada etkin bir şekilde yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimizin sağlıklarının olumsuz yönde etkilenmemesi  ve eğitim-öğretimin aksamadan etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla 2020-2021 eğitim öğretim güz döneminde tüm programlarımızda eğitim ve öğretime online  devam edilmesine karar verilmiştir” denildi.

GÜR: “ÖĞRENCİLERİMİZİ RİSKE ATAMAYIZ”

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, pandemi nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim güz döneminde tüm programların uzaktan eğitimle yapılacağını belirterek, “Öğrencilerimizin sağlığı bizim için büyük önem arz ediyor. Öğrencilerimizin sağlığını riske atamayız” dedi.

GAZİANTEP RİSKLİ DURUMDA OLDUĞU İÇİN BU KARAR ALINMIŞTIR

Gür, sosyal medya hesabından da yaptığı açıklamada,  “Sevgili öğrenciler; hem bir hekim hem de rektör olarak öncelikle sizin ve toplumun sağlığını korumak zorundayız. Salgın, şehirlere göre farklılıklar göstermektedir ve her üniversite salgın durumuna göre karar almaktadır. Gaziantep riskli durumda olduğu için bu karar alınmıştır. Pandemi durumlarında sağlık tedbirleri alınması zorunludur ve Gaziantep için popülist yaklaşımlarla anketlerle belirlenecek bir durum değildir. Dinamik bir süreçteyiz. Salgın kontrol altına alındığı takdirde yeni kararlar almakta tereddüt etmeyiz. Sağlık olmadan eğitim olmaz.” şeklinde açıklamada bulundu.

ESNAFIN UMUTLARI SUYA DÜŞTÜ

Bu arada Gaziantep Üniversitesi’nin açılmasını büyük umutlarla bekleyen üniversite içerisindeki ve çevresindeki kantinciler, cafe sahipleri ve konut sahiplerinin umutları suya düştü. Pandemi nedeniyle zaten zor günler yaşayan esnaf umudunu üniversitenin açılmasına bağlamıştı. Senato kararı ile yüz yüze eğitimin olmaması üniversite içindeki ve çevresindeki iş yerlerinin sıkıntılarının  güz dönemi boyunca da devam etmesi bekleniyor.

SALGININ YAYILMAMASI AÇISINDAN DOĞRU KARAR

Öte yandan bazı kesimler de üniversitenin almış olduğu bu kararı doğru ve yerinde buldu. Kentte vaka sayılarının yüksek olması ve kente gelecek olan binlerce öğrenci ile birlikte bu riskin daha da artacağını söyleyen bazı vatandaşlar, üniversite yönetiminin almış olduğu kararı yerinde buldu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM