DOLAR 27,3861 0.25%
EURO 29,0664 -0.07%
ALTIN 1.627,83-0,87
BITCOIN 738499-0,44%
Gaziantep
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GAÜN’de Dumansız Tütün Çalıştayı

GAÜN’de Dumansız Tütün Çalıştayı

ABONE OL
7 Haziran 2023 11:16
GAÜN’de Dumansız Tütün Çalıştayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Gaziantep Üniversitesi(GAÜN) Hastanesi’nde,  GAÜN Aile Hekimliği Anabilim Dalı ve TÜBİTAK işbirliğiyle “Dumansız Tütün(Maraş Otu) Kullanımının Sağlığa Etkileri Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan GAÜN Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hamit Sırrı Keten, “Düzenlemiş olduğumuz bu çalıştayda Maraş otunun sağlığa etkilerini tartışacağız. Maraş otu Kahramanmaraş ve çevre illerde yaygın olarak kullanılan dumansız bir tütün çeşididir. 6 Şubat depreminin gerçekleştiği bu coğrafyada; depremin ekonomik, sosyal ve ruhsal yıkımlara sebep olmasıyla birlikte Maraş otunun kullanım oranının arttığını ve yaygınlaştığını düşünmekteyiz. Maraş otu halk tarafından sigaradan daha az zararlı olarak biliniyor, sigara bırakma yöntemi olarak kullanılıyor. Bu çalıştayda Maraş otu kullanımın sağlık üzerinde kanıtlanmış etkileri literatür eşliğinde tartışılacaktır. Bu çalıştayın düzenlenmesindeki katkılarından dolayı TÜBİTAK’a, Gaziantep Üniversitesi’ne, davetli konuşmacılara, bilimsel kurula, aile hekimliği anabilim dalının çalışkan asistanlarına ve değerli tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

Doç. Dr. Hamit Sırrı Keten çalıştay ile ilgili, “Düzenlemiş olduğumuz bu çalıştayda Maraş otunun özelliklerini, kullanım sıklığını, sağlık üzerine etkilerini, kardiyovasküler etkilerini, solunum sistemi üzerine etkilerini, nöropsikiyatrik etkilerini, ağız sağlığına etkilerini, hematolojik ve immünolojik paramatrelere etkilerini tartışacağız. Sunumlar sonrasında grup çalışmaları yapacağız. Grup çalışmaları sonrasında ise çalıştay raporu hazırlayacağız. Bu raporu; Sağlık Bakanlığı’na, Gaziantep ve Kahramanmaraş Valiliğine ileteceğiz” ifadelerine yer verdi.

Çalıştayda Uzm. Dr. Numan Güvenç, Doç. Dr. Özgür Altınbaş, Dr. Öğr, Üyesi Sibel Doğru, Dr. Öğr. Üyesi Fatih Koçtürk, Uzm. Dr. Yıldız Büyükdereli Atadağ, Dr. Zekiye Temizkan, Uzm. Dr. Ahmet Şahin, Uzm. Dr. Hüseyin Üçer, Dr. Güler Gizem Doğan konuşmacı olarak yer aldı.

Çalıştaya GAÜN Tıp Fakültesi hekimleri, çevre illerden hekimler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r