• DOLAR
  8,5943
  %0,80
 • EURO
  10,1444
  %0,85
 • ALTIN
  487,96
  %1,51
 • BIST
  1.417
  %-0,09
Gaziantep Barosu Avukatlar İçin Ekonomik Destek Talebinde Bulundu

Gaziantep Barosu Avukatlar İçin Ekonomik Destek Talebinde Bulundu

Covid19 virüsü 2019 yılının aralık ayından bu yana Çin’De ortaya çıkarak hızla tüm dünyaya yayıldı. Türkiye’de ilk virüs vakasının 11 Marttan bu yana görülmesiyle de ülkede vaka ve virüsten ölüm sayıları da hızla artmaya başladı.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Pandemi ilan edilen Covid19(Coronavirüs) virüsünün sebep olduğu, hızla artan hasta ve ölüm sayılarını kontrol altına almak adına Türkiye de birtakım tedbirler almaya başladı. Bu alınan tedbirlerden biri de yargı faaliyetlerinin ertelenmesi olmuştu.

Gaziantep Barosu, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan tedbirler kapsamında ertelenen yargı faaliyetlerinin 15 Haziran 2020 tarihine tekrar ertelendiğini açıklaması üzerine alınan bu tedbirin ileride adliyelerde oluşacak yoğunluğun hem vatandaşların hem de avukatların üzerindeki etkisinin göz önünde bulundurulmasının önem arz ettiğini açıkladı.

Gaziantep Barosu başkanı Bektaş Şarklı alınan bu tedbirin, tek gelir kaynağı mesleki faaliyetleri olan, sayısı 130 binin üzerinde olan avukatları ekonomik yıkıma uğratacağını belirterek avukatlar için Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliği’ne ekonomik destek talebinde bulundu. Şarklı talebinde şu ifadeleri kullandı: ”Yargılama süreçleri, avukatın tahsilat yapmak suretiyle geçimini sağlamasının önünde engeldir. Yargı Sisteminin, Hakim ve Savcılar ile birlikte paydaşı olan, Adalet Sistemine entegre yaklaşık 130.000 avukat, yargılama faaliyetlerinin durması nedeniyle ciddi bir ekonomik kriz içerisindedir. Hâkimler ve savcılar ile diğer adalet çalışanları, yargılama faaliyetlerini yürütemeseler dahi ekonomik güvenceleri olmaları nedeniyle ücretlerini alabilmekte, ancak avukatlar ise kamu hizmeti görmelerine rağmen bu tür desteklerden faydalanamamaktadırlar. Serbest meslek faaliyeti yürüten ve kaçınılmaz gider kalemleri bulunan (kira,elek.,su, v.b) avukatlar , yargı dünyasının diğer unsurlarının (hakim-savcı-adliye çalışanları) faydalandığı ekonomik güvenceden yoksundur.”

“Meslektaşımız ekonomik sıkıntılarından hayatına son verdi”

Şarklı, küresel salgınla mücadele kapsamında diğer ülkelerin aldığı tedbirlerin beraberinde getireceği mağduriyetin yurttaşlarının üzerindeki olumsuz etkinin önüne geçmek için açıkladığı ekonomik destek paketlerine değinerek “düğer ülkelerde ekonomik destek paketlerine avukat meslek grubu da ayrıca dâhil edilerek, olumsuz ekonomik koşullarının düzeltilmesine yönelik düzenlemelere gidildi” ifadelerini kullandı. Şarklı, bulunduğu talepte ifadelerine şu şekilde devam etti : “Keza, ülkemizde faaliyet gösteren meslektaşlarımızın da aynı olumsuz koşullarla mücadelesine destek olmanın gerekliliği ortadadır. Bu desteğin hedefinde, özellikle mesleğe yeni başlamış olan genç meslektaşlarımız olmalıdır. Daha 27.04.2020 tarihinde Kayseri Barosu’na kayıtlı meslektaşımız ekonomik sıkıntılarından kaynaklı olarak hayatına son vermiştir. Eldeki kaynakların bu ve benzeri toplumsal kriz anlarında, krizi ortadan kaldırmaya yönelik olarak kullanılmasının gerekliliği en şedit şekilde kendini göstermektedir.”

Gaziantep Barosu başkanı Bektaş Şarklı, alınan bu tedbirin vatandaşlar üzerinde yaratacağı ekonomik kaygının önüne geçmek için açıklanan ekonomik destek paketine avukatların da dâhil edilerek bu mağduriyetin önüne aşağıda belirttiği yöntemlerle geçilebileceğini talebinde belirtti.

 1. “1. Tüm avukatlara, asgari olarak Hâkim-savcıların ekonomik koşullarına denk olacak şekilde ekonomik destek verilmesi, tüm stajyer meslektaşlarımıza, Hakim-savcı stajyerlerinin ekonomik koşullarına denk olacak şekilde ekonomik destek verilmesi,
 2. Üretime ara veren işyerlerinde çalışanlara verilen geçici gelir desteğinin, bünyesinde avukat istihdam eden avukatlar için de sağlanması;
 3. Avukatların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerinin asgari 6 ay ötelenmesi;
 4. Kredi Garanti Fonu’ndan avukatlara teminat aranmaksızın kredi verilmesinin sağlanması”
 5. Serbest avukatlık faaliyet süresi 3 yılı geçmeyen avukatlara, bir yıllık faaliyetlerini sürdürebilmeleri için, ödemeleri krizden sonra başlamak üzere, teminatsız kredi verilmesi.

Yukarıda belirtilen tedbirlerin , bakanlığınız görev ve yetki kapsamında olanlarının hayata geçirilmesine yönelik olarak düzenleme yapılması hususu takdirlerine arz olunur.”

Güneyin Sesi GAZETESİ

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM