DOLAR 18,8155 0.05%
EURO 20,5025 0.02%
ALTIN 1.166,560,02
BITCOIN 4320460,23%
Gaziantep

AÇIK

15:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Gaziantep Barosu İran’ lı Amini için basın açıklması

Gaziantep Barosu İran’ lı Amini için basın açıklması

ABONE OL
28 Eylül 2022 23:12
Gaziantep Barosu İran’ lı Amini için basın açıklması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneyin Sesi GAZETESİ  – Gaziantep Barosu İnsan Hakları Merkezi İranda işkence ile öldürülen Jina Masha Amini için Adliye halk girişinde basın açıklamasında bulundu. Basın bildirisini Av.Ceren Yıldız okudu.

“İran İslam Cumhuriyeti’nde başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesi ile işkence edilen, kaldırıldığı hastanede vefat eden Jina Masha Amini’nin kaybının üzüntüsü ve öfkesi içindeyiz. Ölüm nedeninin başına aldığı darbelerden kaynaklandığı kesinleşen Jina Masha, 22 yaşında gencecik bir kadındı. Bu vahim cinayet ile hayattan koparılan bir kadın, bir yaşam, hayaller ve gelecektir. Jina Masha nezdinde gerçekleşen bu cinayetle körüklenen ve büyüyense öfkemiz ve isyanımızdır.

Jina Masha’nın, kadın düşmanı ahlak polislerince öldürülmesi, önce İran’da sonrasında ise evrensel boyutta bir kadın hareketini ateşledi. Jina Masha’nın cenazesine katılan kadınların toplu halde başörtülerini çıkarması bu eylemsel tepkilerin yalnızca ilki oldu. Kadın mücadelesi yepyeni bir boyuta taşındı.

Bir cinayet ile başlayan eylem dalgası, bugün bir halk isyanına dönüşmüştür. İran İslam Cumhuriyeti, eylemcilere yönelik hukuka aykırı ve kabul edilemez şiddetteki saldırılarla bu isyanı bastırmaya çalışmıştır. Eylemler esnasında 21 yaşındaki Hadis Najafi 6 kurşunla, rejimin polisleri tarafından hayattan koparılmıştır. İran İslam Cumhuriyeti ve eylemcilere yönelik işkence boyutunda saldırılarda bulunan kadın düşmanı kolluk kuvvetleri, bu çabalarında başarılı olamamıştır, olamayacaktır. Zira kadınlar, haklarından vazgeçmeyeceklerini ve özgürlüklerine yönelik, yaşam tarzlarına yönelik, ne giyeceklerine yönelik baskıları kabul etmeyeceklerini göstermişlerdir. Bizler de, kadınların bu haklı isyanının arkasındayız.

İran’da 1979 yılından beri uygulanan yasalar, kadın düşmanlığı üzerinden inşa edilmiştir. İran Devletinin ve polisinin yönetim erki tarafından, en çok kadın bedeni üzerinde tahakküm kurulmaya çalışılmıştır. Kadınlara başörtüyü dayatan, kadınların yaşamlarına, giyimlerine, davranışlarına her türlü müdahaleyi hak gören, İslami kurallara uymadıkları gerekçesiyle kadınları darp eden, katleden bu rejim, yok olmaya mahkûmdur. İranlı kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir. Jina Mahsa’nın direnişi bunun en büyük kanıtıdır.

Jina Mahsa Amini şahsında katledilen tüm kadınlara sözümüz; ahlaksızlık, sizin görünen saç tellerinizde değil İran’dan tüm dünyaya erkek egemen iktidarların zihniyetindedir. Mahsa’nın mücadelesi ve direnişi, bizlerin de mücadelesidir. Bizler de, dünya kadın mücadelesinin bir parçası olarak, kadınların özgürlüklerine, ne giydiklerine, ne yaptıklarına karışmayı kendisine hak gören bu zihniyetin tam karşısında, kadınların yanındayız.

 

GAZİANTEP BAROSU İNSAN HAKLARI MERKEZİ ve GAZİANTEP BAROSU KADIN HAKLARI KOMİSYONU “

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r