• DOLAR
  8,6596
  %0,09
 • EURO
  10,1600
  %0,45
 • ALTIN
  491,40
  %-0,09
 • BIST
  1.407
  %1,58
Gaziantep Barosu’ndan “Savunma Mitingi” için çağrı

Gaziantep Barosu’ndan “Savunma Mitingi” için çağrı

AKP’nin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek teklifine dönük eylemler devam ediyor. Baroların yapısını değiştirecek düzenlemeye tepki olarak Gaziantep Barosu Savunma Yürüyüşü’nden sonra Savunma Mitingi için çağrıda bulunuyor.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Barolar 4 Temmuz Cumartesi günü de tüm Türkiye’den avukatların katılımı ile Ankara’da büyük bir ‘Savunma Mitingi’ hazırlığı yapıyor. AK Parti, büyükşehirlerde birden fazla baro kurulması ve Türkiye Barolar Birliği yönetiminin belirlenmesinde 3 büyük ilin ağırlığını kaldıracak değişiklik taslağını baroların itirazlarına rağmen tamamladı. Hazırlanan 27 maddelik yasa değişikliği teklifi, geçtiğimiz hafta muhalefet partileri ile de paylaşıldı. Teklifin AK Parti MYK toplantısında bir kez daha ele alını, bu hafta içinde Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

Ankara, İstanbul ve İzmir gibi 5 bin ve üzerinde avukatın olduğu kentlerde 2 bin avukatla birden fazla baro kurulmasının önünü açan yasal düzenlemenin baroları “böl, parçala, yönet” anlayışı ile siyasileştirileceğini savunan hukukçular, hükümetten teklifin geri çekilmesini talep ediyor.

Gaziantep Barosu da baroların siyasileştirilmesine yönelik atılan bu adımın hukuk değerlerinin zedeleneceğini belirterek “Savunma Mitingi”ne “Sen de Katıl” diyor. Baronun yazılı çağrısı şu şekilde:” Baroları böl, parçala, yönet ve savunmayı susturma projesine kalkan olmak için, bu projeyi asla kabul etmeyeceğimizi, sindirmeyeceğimizi ve hiçbir otoriteye olmayacağımızı bir kez daha haykırmak için 30 Haziran 2020 Salı günü(yarın) saat 12.30’da Eski Adliye binası önünde düzenleyeceğimiz Savunma Mitingi’ne tüm meslektaşlarımızı cübbeleriyle sosyal mesafe kuralına uygun olarak katılmaya ve savunmaya destek olmaya çağırıyoruz.”

Güneyin Sesi 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM