• DOLAR
  8,6580
  %1,55
 • EURO
  10,1795
  %1,20
 • ALTIN
  488,66
  %1,66
 • BIST
  1.419
  %0,10
Gaziantep Barosundan Sevda Noyan, Esra Elönü ve Fatih Tezcan hakkında suç duyurusu

Gaziantep Barosundan Sevda Noyan, Esra Elönü ve Fatih Tezcan hakkında suç duyurusu

Güneyin Sesi GAZETESİ  – Türkiye’de son günlerde nefret söylemleri ve hedef gösteren ifadeler ile gündeme gelen Sevda Noyan, Esra Elönü ve Fatih Tezcan hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Siyaset gündeminde zaman zaman dile getirilen darbe konuları üzerinden tehditkâr söylemler kullanan Sevda Noyan, Ülke TV Arafta Sorular programının moderatörü Esra Elönü ve gazeteci Fatih Tezcan hakkında Gaziantep Barosu Avukatlarından Bektaş Şarklı ve Mehmet Cihan Mercimek ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, suç işlemeye tahrik, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ suçlarından Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Gaziantep Barosu’ndan Başkan Bektaş Şarklı ve Av. Mehmet Cihan Mercimek tarafından yapılan suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı: “Ülkemizin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde 8 Mayıs 2020 günü Ülke TV isimli televizyon kanalında yayınlanan “Arafta Sorular” isimli programda şüpheli Sevda Noyan, “yurttaşları Hedef alarak 15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık; boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın: Bizim Aile 50 kişiye götürür. Bu konuda çok donanımlıyız, maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede. Onu söyleyeyim, ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hala 3-5 var. Benim listem hazır” cümlelerini kurmuş. Programın sunucusu olan şüpheli Esra Elönü ise şüpheli Sevda Noyan’ın Sözleri üzerine “ayak az kalır, bence 4 ayaklarını denk alsınlar” diyerek yanıt vermiş ve şüpheli Sevda Noyan’ın sözlerine destek vermiştir. Daha sonra şüpheli Sevda Noyan ise “her ayaklarını denk alsınlar’ şeklinde sözlerine devam etmiştir.”

Avukatlar Şarklı ve Mercimek aynı zamanda Gazeteci Fatih Tezcan’ın 11 Mayıs 2020 tarihine kendisine ait Youtube kanalında yayınlanan videoda sarf ettiği “Biz bir daha sokağa çıkarsak eğer kimleri toplayacağız, listelerden haberiniz var mı sizin, ailenizi nasıl koruyacaksınız? Karınızı, çocuklarınızı nasıl koruyacaksınız bizden? Erdoğan’ın bir damla kanına milyonlarca kan dökülür bu ülkede” sözleri nedeniyle ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ile Halk Arasında Korku ve Panik Yaratmak Amacıyla Tehdit’ suçlarından suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Hiçbir yurttaşın bir diğerini siyasi ve felsefi görüşünden veya dini ve inanç farklılıklarından dolayı ayrıştırma aşağılama hakkı bulunmamaktadır. Hukukumuzda temel haklardan olan düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının sonucu olarak insanlar istedikleri gibi düşünüp istedikleri gibi yaşayıp istedikleri partiye üye olmaktan ve istedikleri partiye oy vermekte özgürlerdir. Bu hakların kullanılmasının sınırı ise hukukun el verdiği ölçüdedir. İnsanlar yasaların çizdiği sınırlar çerçevesinde hak ve özgürlüklerini kullanabilir, görüş ve düşüncelerini açıklayabilirler. Ancak şüphelilerin aldıkları tavır milyonlarca kişiyi ölümle tehdit ederek ayrıştırmaktan öte değildir.”

Ne Olmuştu?

‘Yazar’ Sevda Noyan, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ülke TV’de Haber 7 yazarı Esra Elönü’nün sunduğu televizyon programında “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır” demişti.

Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı” diyerek şunları söylemişti:

“15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk… Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.”

Programın sunucusu Esra Elönü ise, Noyan’ın sözleri üzerine; “‘Ayak’ az kalır bence, 4 ayaklarını denk alsınlar” diyerek yanıt vermişti.

Fatih Tezcan ise kendisine ait youtube kanalında “Biz bir daha sokağa çıkarsak eğer kimleri toplayacağız, listelerden haberiniz var mı sizin, ailenizi nasıl koruyacaksınız? Karınızı, çocuklarınızı nasıl koruyacaksınız bizden? Erdoğan’ın bir damla kanına milyonlarca kan dökülür bu ülkede ” ifadelerini kullanmıştı.

HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM