• DOLAR
  9,3176
  %-0,14
 • EURO
  10,8502
  %-0,00
 • ALTIN
  530,77
  %0,24
 • BIST
  1.431
  %0,91
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Araban sarımsağının AB’de tescillenmesi için başvuruda bulundu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Araban sarımsağının AB’de tescillenmesi için başvuruda bulundu

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, coğrafi işaretli Araban sarımsağının Avrupa Birliğinde de tescillenmesi için başvuru yaptı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Araban sarımsağının Araban Kaymakamlığının girişimleriyle Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaret almasının ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Araban Ziraat Odasının girişimleri ile Avrupa Birliğinde de tescillenmesi için başvuruda bulunuldu. Avrupa Komisyonu’nda yapılacak inceleme, ilan ve tescillenme süreçlerinin sonunda kentin vazgeçilmez lezzeti olan Araban sarımsağının Avrupa’da da Gaziantep lezzeti olduğu tescillenmiş olacak.

43 coğrafi işaretli ürün ile Türkiye’de en fazla coğrafi işarete sahip olan il konumunda olan Gaziantep, 2013 yılında Antep baklavasının Avrupa Komisyonu’nda tescilinin ardından Araban sarımsağı ile birlikte Menengiç kahvesi, Antep lahmacunu ve Antep fıstığının tescili için Avrupa Komisyonu’nda çalışma yürütüyor.

Gaziantep mutfağına ait yemeklerin özel lezzet kaynaklarından biri sayılan Araban sarımsağı, diğer sarımsaklara kıyasla daha fazla aromatik bileşenlere sahip olmasının yanı sıra diş ve kabuk yapısıyla farklılığını belirginleştiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
araban SARIMSAK tescil

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM