• DOLAR
  9,7379
  %1,41
 • EURO
  11,3193
  %1,13
 • ALTIN
  564,04
  %1,93
 • BIST
  1.484
  %0,25
Gaziantep Cezaevi’nde ‘ihmal’ öldürdü iddiası

Gaziantep Cezaevi’nde ‘ihmal’ öldürdü iddiası

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep Cezaevi’nde 44 yaşındaki Abdurrahman Atay isimli tutuklunun cezaevi yönetiminin ihmali sonucu öldüğü iddia edildi.  Atay’ın ailesi cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Gaziantep E-Tipi Kapalı Cezaevi’nde 2 yıldır tutuklu yargılanan Abdurrahman Atay bir aydan bu yana devam eden sağlık sorunları nedeniyle cezaevi yönetiminden bir çok kez  hastaneye sevkini istedi. İddiaya göre hastaneye sevk edilmeyen tutuklunun sağlık durumu kötüleşti. Atay’ın avukatları da cezaevi yönetimine müvekkilleri adına dilekçe göndererek durumu iletmesine rağmen bir karşılık bulamadı.  Abdurrahman Atay 29 Ocak günü telefon görüşmesinde ailesine sağlık durumunun iyi olmadığını belirterek helallik istediği öğrenildi. İhmaller zincire kurban giden Atay 30 Ocak’ta koğuşunda fenalaşınca ambulansla hastaneye sevk edildiği esnada öldü.  İlk belirlemelere göre mide kanaması sonucu öldüğü tespit edilen 7 çocuk babası tutuklunun cenazesi kesin ölüm nedeni belirlenmek üzere Gaziantep Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

YAŞAM HAKKI İHLAL EDİLDİ

Müvekkilinin yaşam ve sağlık hakkının ihlal edildiğini söyleyen Avukat  Sinan Taştekin,  “Bizim burada dikkat çekmemiz gereken husus  hukuksal ve cezasal yargılamalarda Adalet Bakanlığı’nın son yapmış olduğu beyanatları da değerlendirdiğimiz de asıl olanın tutuksuz yargılanması gerektiğini yaklaşık 2 yıldır cezaevi sürecinin olduğunun cezaevi sürecinde dahi yargılamanın devam ettiğini, yargılamanın herhangi bir karara bağlanmadığını bu kararla çekmiş olduğu sürenin artık infaza dönüştüğü bu noktayla birlikte yaşam ve sağlık hakkının ihlal edildiğini dile getirmek istiyoruz. Yani devletlerin koruma altına aldığı güvenceler vardır. Bu güvencelerden bir tanesi yaşama hakkı ve sağlık hakkıdır bunlar ihlal edildi. Müvekkilimizle ilgili gerekli işlemlerde suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu

DİLEKÇELER ÖNEMSENMİYOR

Cezaevi yönetimine iletilen dilekçelerin önemsenmediğini belirten Avukat Taştekin, Müvekkillerimiz hakkında sağlık sorunlarıyla ilgili yazdığımız dilekçeler önemsenmiyor. Suç duyurunda müvekkilimizin hukuki haklarını korumaya devam edeceğiz. Ailesinin talebi tam olarak bu yöndedir. İhlal boyutunun değerlendirilmesi ve sorumluların bir an önce cezalandırılması yolunda girişimlerde bulunacağız” dedi.

OLAYDAN HEPSİ SORUMLU

Abdurrahman Atay’ın ölümü ile ilgili cezaevi yönetimini tüm kadrolarının sorumlu olduğunu söyleyen Taştekin, “Şu andaki amacımız cezaevi ve infaz kurumlarını yıpratmak değil, yıpranmış olan kurumları tekrar sorumlu bir düzeye çıkarmaktır. Bizim amacımız bundan sonra böyle ölümlerin yaşanmaması sağlık ve hastane talebinde bulunan diğer hükümlü ve tutukluların bu taleplerinin derhal yerine getirilmesinin önünü açma gibi gayretlerimiz mevcut. Tüm bunlar değerlendirildiğinde cezaevi infaz koruma memurlarından tutun da, sorumlularına müdürlerine kadar hepsinin yargı aşmasında sorumlu olduğunun da kanaatine varılacaktır” şeklinde konuştu.

SEVK EDİLSE BELKİ ÖLMEYECEKTİ

Babasına gerekli müdahalelerin zamanında yapılmadığı için öldüğünü söyleyen Hülya Atay, “Cuma günü bizi aradığında gerçekten çok kötüyüm dedi. Hatta bizden helallik bile istedi. Annem cezaevini eşi nasıl olduğuna yönelik aradı. ‘Sıkıntı yok, iyi’ deyip geçiştirmişler. Doktorla görüştük zaten hastane ve cezaevi arasında 5 dakika var. Doktorun bize   ‘Bana geldiği zaman bir buçuk saattir zaten ölmüştü. Ama ben gerekli müdahalelerimi yaptım. Kaybettik’ dedi. Bizim burada sadece isyan ettiğimiz şikâyet ettiğimiz tek şey müdahale edilmemesi babam 10 gündür hasta olduğunu söylüyor. Bir insan hadi grip olsun, soğuk alsın insan bir hastaneye sevkini vermez mi?  Hiçbir şekilde müdahale edilmedi. Babam öncesinde sevk edilip hastaneye götürülmüş olsa belki ölmeyecekti.  Biz onun ölüm haberini duymayacaktık. Elimizden ne geliyorsa yapıp şikâyet edeceğiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM