DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2099967-0,46%
Gaziantep
28°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi Gazetesi-Gaziantep’te 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla STK’lar, sendikalar, kadın platformları ve bazı siyasi partiler yürüyüş düzenledi. Kırkayak Parkı’ndan başlayan yürüyüş Demokrasi Meydanı’nda son buldu. Binlerce kadın ve kadın haklarını savunan genç, çocuk, yaşlı kadına şiddete ve kadın cinayetlerine karşı tek ses oldu.

Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması okuyan kitle taleplerini dile getirdi. Açıklamayı Gaziantep Demokratik Kadın Platformu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri adına Elif Söyleyici okudu.

Basın açıklamasında “Türkiye Dünya’da kadın işsizlik oranının en yüksek olduğu, kadın istihdamının en düşük olduğu ülkelerden biri. Kayıt dışı işlerde, güvencesiz ve düşük ücretlerle istihdam ediliyoruz. Çalışma hayatında olduğumuzda dahi yönetim kademelerinde yer alamıyoruz. Emeğimiz ikincilleşiyor, gelirimiz erkeğin gelirine ek olarak görülüyor. Sistematik olarak artan kadın katliamları kadın kırımına dönüştü, kadın kırımını önlemek için hiçbir politika geliştirmeyen AKP/MHP iktidarı kadın düşmanı politikaları tek tek hayata geçiriyor” ifadelerine yer verildi.

“Ucuz iş gücü olarak görülüyoruz”

Söyleyici, açıklamada Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaştan en çok kadınların etkilendiğini vurguladı. Orta Doğu ve dünyada savaşların hız kesmeden devam ettiğini, göçün etkisiyle kadınların ucuz iş gücü olarak görüldüğü ifade edildi.

“Muhalif kadınlara baskı var”

Düzenlenen eylem ve gösterilerde haklarını arayan kadınların şiddete maruz kaldığı vurgulandı. Açıklamada, “Kadınların toplumsal özne olarak yaşamın içerisinde yer almasını istemeyen siyasal iktidar, yeni rejime uygun makbul kadın yaratma çabası ile muhalif kadınlar üzerindeki baskısını arttırıyor. Üniversite öğrencileri, siyasetçiler, sanatçılar, gazeteciler, kadın aktivistler, sendikal mücadele yürüten kadınlar keyfi, hukuksuz gözaltı ve tutuklamalarla karşılaşıyor” ifadeleri vurgulandı.

Bir yılda 518 kadın öldürüldü

İstanbul Sözleşmesi’nin fesih edilmesinin ardından kadın cinayetlerinin arttığının altı çizildi. 2021 Mart – 2022 Mart ayı arasında 278 kadın cinayeti, 240 kadının ise şüpheli şekilde öldürüldüğü açıklandı. Duygu Delen, Gülistan Doku ve Emine Şenyaşar için adalet vurgusu yapıldı.

8 Mart’ta tüm kadın çalışanların ücretli izinli sayılması için çağrı yapılırken, açıklamada kadınlar isteklerini şöyle listeledi;

 

 • ILO’nun 190 sayılı şiddet ve tacizin önlenmesi sözleşmesi imzalanması, kadınlara ve LGBTİ + lara uygulanan ayrımcılık, şiddet, taciz, mobbingin son bulması, cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir çalışma yaşamı ve ortamı sağlanması için ALANLARDAYIZ!
 • Grevli, gerçek bir toplu sözleşme yasasının yapılması, TİS görüşmelerinde kadın taleplerinin ayrı bir başlıkta ve gündemle kadın temsilcilerle ele alınması, mutabakat metninde ayrı başlık altında toplanması için ALANLARDAYIZ!
 • İş ve aile yaşamını uyumlaştırma politikaları kapmasında, ev ve bakım yükümlülüklerini kadına yükleyen bir anlayışla kadınlar için kurgulanan esnek, yarı zamanlı çalışma biçimleri terk edilmesi için ALANLARDAYIZ!
 • Eşdeğer işe eşdeğer ücret politikası esas alınması, parçalı istihdam politikalarından vazgeçilmesi, güvenceli çalışmanın esas alınması için ALANLARDAYIZ!
 • Kamu kreşlerinin yeniden açılması ve yaygınlaştırılması için ALANLARDAYIZ!
 • Doğum izinlerinin 32 haftaya çıkarılması, devredilemez babalık izninin düzenlenmesi için ALANLARDAYIZ!
 • Süt izinlerinin kullanımının önündeki her türlü yasal ve fiili engelin kaldırılması için ALANLARDAYIZ!
 • Kadın Bakanlığının kurulması için ALANLARDAYIZ!
 • İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptal edilmesi, 6284 sayılı yasanın etkin uygulanması,  yargı paketi adı altında kazanımlarımızı hedef alan nafakanın kaldırılması, “boşanma arabuluculuğu” saldırıların son bulması için ALANLARDAYIZ!
 • Eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamusal alanın tümüne yayılan dinselleştirme politikalarından vazgeçilmesi için ALANLARDAYIZ!
 • Kadınlar için daha fazla yoksulluk, şiddet, göç ve ayrımcılık anlamına gelen savaş politikalarının son bulması. Eşit, özgür ve barış içinde bir arada yaşamın koşullarının sağlanması için ALANLARDAYIZ!
 • OHAL komisyonunun lağvedilmesi, OHAL KHK’leri ve geçici 35. madde ile haksız hukuksuz yere işten çıkarılan tüm emekçilerin görevlerine iade edilmesi için ALANLARDAYIZ!
 • Kadınların, yönetim ve karar mekanizmalarında eşit katılımını sağlayacak düzenlemelerin yapılması için ALANLARDAYIZ!
 • Bütçe hazırlanırken toplumsal cinsiyet eşitliğinin esas alınması için ALANLARDAYIZ!
 • HPV (rahim ağzı kanseri) aşısının ulaşılabilir ve ücretsiz olması talebiyle ALANLARDAYIZ!
 • Kadın hijyen ürünlerinin ücretsiz olması, istekleri halinde iki gün regl izni düzenlenmesi için ALANLARDAYIZ!

 

Basın metninin okunmasının ardından kitle alkışlarla olaysız bir şekilde dağıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r