DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21114150,08%
Gaziantep
32°

AÇIK

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Gaziantep; Tugay arazisine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı

Gaziantep; Tugay arazisine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı

ABONE OL
2 Mart 2022 18:53
Gaziantep; Tugay arazisine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Güneyin Sesi GAZETESİ  –  Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Medeniyet Şehri’ projesinin uygulanmasının amaçlandığı 5. Zırhlı Tugay arazisine ilişkin mahkemeden müjdeli haber geldi.

5. Zırhlı Tugay arazisinin imara açılmasına ilişkin TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu karşı dava açmış, bölgenin orman olması talebinde bulunmuştu. Avukat Bektaş Şarklı’nın uzun uğraşlar sonrası yürütmeyi durdurma kararını çıkarttı.  TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, mahkeme kararının ardından bölgenin kent ormanına dönüştürülmesi talebini yineledi.

TMMOB İl Koordinasyonunun kamuoyuna paylaştığı açıklaması

” TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu olarak 5. Zırhlı Tugay arazisinin imara açılmasına karşı açtığımız davada T.C. Gaziantep 2. İdare Mahkemesi Yürütmenin Durdurulması kararını verdi.
Geçtiğimiz yıl, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, 5. Zırhlı Tugay arazisinin Medeniyetler Şehri Projesi adı altında imar açılması kararına karşı, birçok Meslek Odası, STK, sendika ve şahıslar tarafından söz konusu arazinin imara açılmasının uygun olamadığı konusunda itirazlar yapılmıştı. Fakat yapılan itirazlar, Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından ret edilmişti. Akabinde konu, TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, Gaziantep – Kilis Tabip Odası, Gaziantep Eczacı Odası ve Gaziantep Barosu olarak yargıya taşınmıştı. Ancak mahkeme, konunun sadece TMMOB ile ilgili olduğunu belirterek, diğer Odaların dava talebini ret etmiş ve dava süreci tüm Odaların desteği ile TMMOB Gaziantep İKK üzerinden yürütülmeye başlanmıştı.
2022 Ocak ayında dava konusu üzerine Gaziantep 2. İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen Bilirkişi Heyeti incelemelerini tamamlamış ve 5. Zırhlı Tugay arazisinin Medeniyetler Şehri Projesi adı altında imara açılmasının, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığını belirtmişti.
Gelinen son süreçte ise, Gaziantep 2. İdare Mahkemesi, İl Koordinasyon Kurulumuzun talebi ve Bilirkişi Heyetinin tespitleri doğrultusunda oy çokluğu ile yürütmenin durdurulması kararını vermiştir.
Gaziantep 2. İdare Mahkemesi, söz konusu dava dosyasını,
• Revizyon plan yapımı için zorunluluk bulunup bulunmadığı,
• Planlar arası kademeli birliktelik,
• İmar planlarının açıklık ilkesi,
• İmar planlarının bütüncülük ilkesi,
• Standartlar,
• Gösterim – ifade teknikleri ve
• Ulaşım ilişkileri yönleriyle, değerlendirmiş ve kentimiz ve kentimizin geleceği adına bu plan tadilatının, hukuka aykırılığı ve uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği nedeni ile yürütmeyi durdurmuştur.
Şimdi, yerel yöneticilerimizden beklentimiz, başta meslek odaları ve STK lar olmak üzere, toplumun her kesiminin karşı çıktığı bu planda daha fazla ısrar etmemesi ve halkın sesine kulak vererek plandan tamamen vazgeçmesidir.
Bu kent hepimizin, gelecek kuşaklara, çocuklarımıza, torunlarımıza yaşanılabilir bir Gaziantep bırakmak istiyorsak, daha önce söylediğimiz gibi, 5. Zırhlı Tugay Arazisini, Dülükbaba Ormanı ile Birleştirilerek Kent Ormanı Yapmalıyız. 02 Mart 2022
Saygılarımızla
Aykut KOCALAR
TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Yönetim Kurulu Başkanı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r