• DOLAR
  9,3127
  %-0,19
 • EURO
  10,8377
  %-0,12
 • ALTIN
  529,51
  %0,01
 • BIST
  1.430
  %0,86
Gaziantep’in koronavirüs sınavı (KÖŞE YAZISI)

Gaziantep’in koronavirüs sınavı (KÖŞE YAZISI)

Güneyin Sesi Gazetesi-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında Gaziantep’in 3’üncü piki yaşadığını söyledi. Hastanelerin yoğun bakımdaki doluluk oranı ise yüzde 73.1’lere kadar çıkmış durumda. Kentteki yeni kısıtlamaların sonuçları ise önümüzdeki pazartesi günü belli olmaya başlanacağı söyleniyor.

Aylardır bir kabus gibi çöken ve Gaziantep’in ekonomisini ülke genelinde olduğu gibi olumsuz etkileyen pandeminin etkisi artarak ilerleyeceğe benziyor. Kalburüstü insanlar tam kapanma isterken işçi ve esnaf ise tam kapanma karşısında geçimlerini sağlamak için güvence istiyor. Koronavirüs sürecinde Gaziantep’te birçok işyeri kapandı ve işletme sahipleri de şanslılarsa işçi olarak çalışmaya başladı.  Kentte gizli işsizlik almış başını gidiyor… Pandemi süreci kentte dev bir işsizlik ordusu yaratacağa benziyor. Tok, açın halinden ne anlar!

Bu süreçte sosyal devlet anlayışının gerçek anlamıyla devreye girmesi gerekli, kısmen böyle bir idare şekli var ama bu süreçte asla ve asla yeterli değil. Gaziantep’te vatandaşlar imece usulü yapmazsa geçimini devam ettiremeyecek aileler var. Gariban garibana yardım ediyor. Tabi bu süreçte insanlardan yardımını esirgemeyen işinsanlarıyla ne kadar gurur duysak azdır.

Herkesin elini değil kolunu taşın altına koyması gerekli… İnsanların bu süreci en az zararla atlatması (egemen güçlerin ve para babalarının) her bireyi ailesi gibi görerek  birlik ve dirlik içinde hareket etmesine bağlı…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM