DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21631481,01%
Gaziantep
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gaziantepli Hasan Bodur, aylardır adalet nöbetinde

Gaziantepli Hasan Bodur, aylardır adalet nöbetinde

ABONE OL
3 Şubat 2022 15:15
Gaziantepli Hasan Bodur, aylardır adalet nöbetinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi Gazetesi – Şehitkamil Belediyesi’nin Karşıyaka Eydibaba Mahallesi’nde yaptığı kentsel dönüşüm projesinde evine düşük fiyat verildiği için aylardır Gaziantep Adliyesi önünde eylem yapan Hasan Bodur’a Gaziantep Barosu İnsan Hakları Merkezi de destek veriyor.

Şehitkamil Belediyesi’nin yaptığı kentsel dönüşüm çalışması Sebebiyle mağdur olan ve aylardır adliye önünde sesini duyurmak için eylem yapan Hasan Bodur isimli vatandaşa bir destek de Gaziantep Barosu İnsan Hakları Merkezi’nden geldi. Gaziantep Barosu İnsan Hakları Merkezi tarafından yapılan basın açıklamasında, Hasan Bodur’un mağduriyetine ilişkin, “Bugün burada  Hasan Bodur’un mücadelesine destek vermek amacıyla toplandık. Hasan Bodur, mülkiyet ve barınma hakkı Şehitkamil belediyesince ihlal edildiği için Ağustos ayından bu güne kadar, yaz, kış  yağmur, kar demeden devam ettiği onurlu nöbetinin 153. gününde hala adalet arıyor. Kendisinin de mülk sahiplerinden olduğu ikameti olan evin  bulunduğu bölge Şehitkamil belediyesince kentsel dönüşüm kapsamına alınmış ve Hasan Bodur’un evi dışındaki bütün evler yıkılmıştır. Belediye  bu noktada adeta kanunu dolanarak, taşınmazın riskli yapı olduğundan bahisle hukuksuz şekilde taşınmazı hasarlı bina ilan etmiş ve yıkım kararı almıştır.

Bu uğurda, Hasan Bodur’un konut dokunulmazlığı  ihlal edilmiş ve rızası hilafında,polis vasıtasıyla zor kullanılarak evinden karot(beton örneği) alınmıştır. İdarenin bu kanun tanımaz tutumunu kabul etmiyoruz. Kanunen, kentsel dönüşüm yapılan alanlarda yerinde kentsel dönüşüm uygulaması gerçekleştirilmelidir. Fakat belediye, toplamda  üç ailenin yaşadığı taşınmazın bulunduğu bölgede ona başka  taşınmaz vermek yerine, bugün Gaziantep’te bir tek apartman dairesi bile alamayacağı bir meblağı kabul etmesini beklemektedir. Kentsel dönüşüm kapsamında şehrin merkezinin kaydığı bölgede onlarca senedir yaşayan yoksul vatandaşlar, şehrin dışına itilmeye çalışılmaktadır.

Hasan Bodur, bugün Anayasası’nda hukuk devleti olduğu yazan bir devletin yargı organları önünde maruz kaldığı hukuksuz tutum karşısında çareyi bir adalet nöbetine başlamakta bulmuştur.  Kendisinin tek amacı maruz kaldığı adaletsizliği ve çaresizliği duyurmaktır, bizlerin de öncelikli görevimiz kendisine bu noktada yardımcı ve destek olmaktır.  Bir hukuk devletinde yaşayan hiçbir vatandaş, kendi idarecileri tarafından böyle bir haksızlığa ve çaresizliğe itilmemelidir. Biz bu noktada, duyarlı kamuoyunu, Gaziantepli vatandaşlarımızı Hasan Bodur’la dayanışmaya davet ediyoruz.  Kendisinin beş ayı aşkındır devam ettiği onurlu nöbetinin ve idare ile yargılaması süren davalarının takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r