• DOLAR
  9,3022
  %-0,31
 • EURO
  10,8597
  %0,08
 • ALTIN
  532,41
  %0,55
 • BIST
  1.433
  %1,11
Gaziantepli Küçük ‘Ozan’ kültüre sahip çıkıyor

Gaziantepli Küçük ‘Ozan’ kültüre sahip çıkıyor

 Gaziantep’te  10 yaşındaki Ferhat Özkaya tutkuyla çaldığı bağlamasıyla Anadolu kültürüne sahip çıkıyor. Özkaya kendini bağlama konusundan geliştirerek ileri de iyi bir virtüöz olmak istiyor.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Gaziantep’te 10 yaşındaki 4’üncü sınıf öğrencisi  Ferhat Özkaya çok sevdiği bağlamasını bir an olsun elinden bırakmıyor. Yaklaşık bir senedir abisi gibi gördüğü hocasıyla birlikte bağlama kursunda kendini sürekli geliştirmeye çalışan küçük ozan Özkaya bir yandan da modern kültür karşında direnmeye çalışan Anadolu kültürüne sahip çıkıyor.  Kendisi de bağlama çalan babasından ilham alan Özkaya ileri de usta bir bağlama virtüözü olmak istiyor.

BAĞLAMA ÇALMAK İSTEDİĞİMİ SÖYLEDİM

Bağlama öğrenmek istediğini hocasına anlattığını söyleyen Özkaya, “Canım sıkılıyordu kendime bir uğraş aramak istedim. Ben de türküleri çok sevdiğim için bağlama çalmaya yönelmek istedim. Şimdi kendimi bağlama çalmada ilerletiyorum. Önceden de babamı tanışı olan hocamın yanına gittim ve bağlama çalmak istediğimi söyledim. Paramı biriktirip 2 bin liralık bağlama almak istiyorum. Düğünlere gitmek istiyorum. Kendime güveniyorum ve ileri de çok güzel bağlama çalacağıma inanıyorum” dedi.

ELİMDEN GELENİ YAPARIM

Oğlu için elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyen baba Mehmet Ali Özkaya,”Oğlum saza merak saldı. Ben de hocamızla konuştum hoca da oğlum başarılı bir öğrenci olacağını ve başaracağını söyledi. Oğlumun böyle bir şeye yönelmesi benim çok hoşuma gitti. En azından sokakta kötü bir şey yapmaktan geri kalıyor. İyi işlere yöneliyor o benim için gurur duyucu bir şey. Ben oğlum için elimden geleni yaparım çünkü benim ona destek olmam onun kendini iyi hissetmesini sağlar. Daha da bir başarı kazanır. Bağlama çalmasını ben  çok seviyorum oğlumda beni örnek alıyor. Ben de kendisine bağlama bizim eski kültürümüzden olduğu için iyi diyorum, zaten bağlama sesi de kendisinin hoşuna gidiyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM