• DOLAR
  9,3142
  %-0,18
 • EURO
  10,8642
  %0,12
 • ALTIN
  532,40
  %0,55
 • BIST
  1.432
  %0,99
Gaziantep’te ‘Azami’ ekonomik kriz

Gaziantep’te ‘Azami’ ekonomik kriz

Güneyin Sesi Gazetesi- 2021 yılı 2 bin 825 lira olarak belirlenen asgari ücret Gaziantep’teki vatandaşları hüsrana uğrattı.

Gaziantep’te korona virüsün olumsuz ekonomik sinyalleri çalışma hayatını etkilemeye devam ediyor. Büyük bir umutla bekledikleri 2021 yılı asgari ücretini yeterli bulmayan vatandaşlar salgının ardından girdikleri darboğazdan çıkamıyor.

30 YILLIK KOLEKSİYONUM HİÇE GİDİYOR

Yıllardır emek verdiği para koleksiyonunu satmayan başladığını söyleyen Para Koleksiyoncusu Esat Kaplan (53), “Gaziantep’te 15 yıldan beri para üzerine araştırma yapıyorum. Eski dönem paralara merakım ise 30 yıllık bir geçmişe dayanıyor. Sıfıra geldik artık borçla ayakta durmaya çalışıyoruz. Yıllardır emek verdiğim yurtdışı bağlantılarımla genişlettiğim koleksiyonumdaki paraları satmak zorunda kalıyorum. Günü kurtarmak için 5’e aldığım paraları bire satıyorum” dedi.

AKLIM ALMIYOR

Yeni asgari ücretin yetersizliğinden yakınan işçi Abdi Karakan (50) da, “Kışlık kömür satan bir işyerinde çalışıyorum. Yeni asgari ücret fiyatlandırılması hiç iyi değil. Neye yetecek, aylığa mı gidecek, çoluğa çocuğa mı yedireceğiz. En az 3 bin 500 lira olsaydı belki daha iyi olurdu. En kötü aylık 1 milyar ben bu asgari ücretle nasıl geçinebilirim aklım almıyor. Su, elektrik parası derken bin 500 lirayı buluyor. Geriye kalan bin 300 lirayla aybaşına ne yapacağım. Kuru ekmek mi alalım, bir sürü gider var. O zaman gıda ürünlerine de senede bir zam gelsin. Gıdaya senede sayısız zam.  İşçiye bir kere bu adalet değil ” diye konuştu.

HER ŞEYE SUSTUNUZ YİNE SUSUN

Ekonomik krizden dolayı 3 elemanını çıkarmak zorunda kaldığını söyleyen Bakır İşleme Zanaatkarı Mehmet Ali Ayalp ise, “Daha önce 3 tane işçim çalışıyordu hem onlar kazanıyordu hem de ben kazanıyordum. Ekonomik kriz büyüdükçe üstüne bir de salgın gelince işçileri çıkartmaktan başka çarem kalmadı. Hükümet herkesi ücretsiz izine ayırmış, o parayı kabul edenler bu gün asgari ücrete itiraz etmemesi lazım. İşçiler günlük 39 liraya mecbur bırakıldığında isyan edecekti. Asgari ücret tabi ki yeterli değil. Fakat her şeye susarsanız buna da susmanız gerek” şeklinde konuştu.

ÖZEL HABER: Tahir Aşkın KISACIK

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM