• DOLAR
  8,0868
  %-0,02
 • EURO
  9,7458
  %0,07
 • ALTIN
  460,45
  %-0,04
 • BIST
  1.377
  %-2,20
Gaziantep’te feshedilen ihalenin ‘MAĞDUR’ işçileri

Gaziantep’te feshedilen ihalenin ‘MAĞDUR’ işçileri

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Özpark İnşaat adına Yaşar Özçiftçi’yle anlaşmaya varılan parkomat ihalesi karşılıklı olarak feshedildi. Asgari ücretin altında çalışan ihalenin feshedilmesiyle de bir anda işsiz kalan 80 parkomat işçisi durumu protesto etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında araç park yeri olarak tahsis edilmiş ana arter cadde/ sokak üstü, yol kenarı, meydanların kiralama ve işletilmesine yönelik parkomat ihalesi gerçekleştirmişti. İhaleyi 36 aylığına aylık 300 bin lira teklifle Özpark İnşaat adına katılan Yaşar Özçiftçi kazanmıştı. Büyükşehir belediyesinin ödemeleri alamadığı iddiasıyla ihalenin geçen Pazartesi günü karşılıklı olarak feshedildiği öğrenildi. Konuyla ilgili her iki taraftan da bir açıklama gelmedi.

İşçilerden Kenan Gürcüoğlu, İbrahim Halil Özdemir, Ahmet Şimşek, Vedat Nilgiç, Özcan Çelikaslan, Nuri Anuk, Feridun Toraman, İsmail Köse, Orhan Temiz, Vakkas Kamalı, Bayram Kama, Ayhan Ataş, Emrullah Yan, Mehmet Polat, Yunus çelik, Ahmet Olcars, Cemil Karahan, Nihat Anay Burak, Abdullah Alpfidan parkomat işletmesi önünde durumu protesto etti. Asgari ücretin altında çalıştırılan sigortalarının eksik ödendiğini öne süren parkomat işçileri  “Bir gece haber geldi 80 kişi işsiz kaldık. Zaten hiçbir hakkımızı alamıyorduk. Şimdi de ihale feshedildi. Kapı önüne attılar. Parkomat şirketiyle telefonda konuştuk. Bizlere küfür ve hakaret ettiler” dedi.

İŞSİZ, EKMEKSİZ, AŞSIZ KALDIK

Hiçbir açıklama yapılmadan işlerine son verildiğini söyleyen parkomat işçisi Kenan Gürcüoğlu, “İhale kira bedelinin yüksek olması nedeniyle feshedilmiş. İhale sonlandığı zaman şirket bize ‘İşe son’ dedi. Ödenmemiş 90 lira yevmiyemiz kalmıştı. Onu ödediler.  Olay bitti yani. Bize hiçbir açıklama yapılmadı. Tazminat alamayacağız. Geriye dönük ödenmeyen sigortalar yatırılmayacak.  Bu pandemi sürecinde haftada 5 gün çalışıyorduk. Haftalık 450 lira da para alıyorduk. Aylık bin 800 lira alıyorduk. Asgari ücretin çok çok altında çalışıyorduk. Sigortalarımız sürekli düşük yatıyordu. Giriş çıkış yapıyorlardı, sigorta ücretlerini eksik yatırmak için. 80 kişinin bazılarının sigortasız çalıştırıyorlardı. Denetime düştük birinci ay itibariyle.  Bizim isteğimiz eksik olan sigortaların yatırılması ve tazminatlarımızın ödenmesi.Biz bir an işimize dönmek istiyoruz. Belediyeden gerekirse vali beyden biz bu işin bir an önce hızlandırılıp rayına oturmasını istiyoruz. Hangi firma ile tekrar anlaşma olursa da orda işimize başlamak istiyoruz. Şu anda biz mağduruz. 80 kişi işten çıktı ama herkesin ailesi var. Onlar da bu durumdan doğrudan etkileniyor. İşsiz, ekmeksiz, aşsız yani” dedi.

YARDIM İSTİYORUZ

Tekrar ihale yapıldığında işlerine dönmek istediklerini belirten işçi Halil İbrahim Özdemir ise, “Mağdur olduk. İhaleyi yeniden hangi şirket alırsa orada çalışmak istiyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Vali Davut Gül’den yardım istiyoruz Bize tekrar işimizi versinler. Hakkımızı istemek için  patronu aradık.  Karşımızdaki üstad ağzını bozdu. Telefonda kayıtlarımız var. Bir işveren işçiye hakaret edemez Biz evimizi geçindiriyoruz. Onlarında hakkını aramak istedik, evliyiz. Çocuklarımız var” diye konuştu.

ŞEKER HASTASIYIM SİGORTAM YOK

Şirkete şeker hastalığını söylemesine rağmen sigortasını yapmadıklarını söyleyen Nuri Anuk da, “İlk işe başladığımda yeşil kartım yoktu. Şeker hastasıyım. Pandemiden  dolayı sigortamın hemen başlamayacağını söylediler. Bir ay geçti tekrar söyledim. Yapacaklarını söylediler. Yine yapmamışlar. Bütün arkadaşlarımızın adına konuşuyorum bunu hepsinin sigortalarına girdi-çıktı yaptılar. Çoğunun da sigortası yapılmadı” dedi.

 

DOLANDIRICILARA İHALE VERMEYİN

Parkomat ihalesini alan şirketin kendilerini mağdur ettiğine vurgu yapan Ahmet Şimşek ise, “Bizler Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in dolandırıcıları ihale vermesini istemiyoruz. Yani bu kadar insan mağdur olduğu sürece onların aileleri de mağdur oluyor. Bizler kiralarımızı nasıl ödeyeceğiz. Hepimiz reziliz yani şu anda haklarımızı zaten alamadık. İşveren ile görüştüğümüzde bize küfür ettiler. Yani böyle insanlara ihale vermenin bir mantığı yoktur. Biz Sayın Fatma Şahin’den rica ediyoruz” şeklinde konuştu

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM