• DOLAR
  8,4898
  %0,84
 • EURO
  10,2536
  %0,78
 • ALTIN
  495,41
  %0,81
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Gaziantep’te kadınlar Pınar Gültekin cinayetini protesto etti

Gaziantep’te kadınlar Pınar Gültekin cinayetini protesto etti

Gaziantep’te, geçtiğimiz günlerde Muğla’nın Ula ilçesinde kaybolan ve cesedi ormanlık alanda bulunan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesi protesto edildi.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Gaziantep’te, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Gaziantep Kadın Meclisi ve Gaziantep Demokratik Kadın Platformunun yanı sıra siyasi partilerin kadın temsilcileri, İnsan Hakları Derneği Gaziantep Şubesi ve çok sayıda kadın demokrasi meydanında ve Yeşilsu Parkı’nda bir araya gelerek, Muğla’nın Ula ilçesinde kaybolan ve Metin Cemal Avcı tarafından öldürüldükten sonra cesedi ormanlık alanda bulunan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesi protesto edildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Gaziantep Kadın Meclisleri öncülüğündeki bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, Şehitkamil ilçesindeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldi.

Taşıdıkları döviz ve pankartlarla Pınar Gültekin’in öldürülmesine tepki gösteren grup üyesi kadınlar, sloganlar attı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Gaziantep Kadın Meclisleri Üyesi Bermal Baran ve Elif Yağmur Gül kadın cinayetlerinin son bulması için İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 sayılı kanunun uygulanması taleplerinde ısrarcı olacaklarını, aksi takdirde kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin devam edeceğini ifade etti.

Gaziantep Demokratik Kadın Platformu sözcüsü Elif Söyleyici yaptığı basın açıklamasında, iktidarın kadınların yaşam hakkına kasteden yasal düzenlemelerde ısrar ettikçe kadınlar her gün daha vahşi yöntemlerle katlettiğini vurgulayarak ifadelerine şu sözlerle devam etti: “Cezasızlık politikasından ve iktidarın kadın düşmanlığından cesaret alan erkek failler her gün en az üç kadını katletmeye devam ediyorlar. İsimler değişse de hikayeler hiç değişmiyor. ”Seviyordum  öldürdüm, reddedildim öldürdüm, kıskandım öldürdüm….” gibi bahaneler en son tanık olduğumuz  Pınar Gültekin cinayetinde olduğu gibi henüz  27 yaşında gencecik bir üniversite öğrencisinin yaşamına kastedilmesine yol açabiliyor. Kadın cinayetlerinin medyada yer alış biçimi, eril yargı indirimleri, faili aklamaya dönük erkek egemen ahlak kodları ise katillerin imdadına yetişircesine seferber ediliyor her defasında. Pınar’ı vahşice katleden Cemal Metin Avcı da tıpkı diğer kadın katilleri gibi bu toplumdaki erkek egemen değerlerden, uygulanmayan tedbir ve önlemlerden, defalarca verilen haksız tahrik indirimlerinden medet umarak katletti Pınar’ı. Tıpkı Özgecan Aslan’ ı öldüren Ahmet Suphi Altındöken gibi, Şule Çet’i katleden Çağatay Aksu gibi, Gülistan Doku’yu kaybettiren Zainal Abarakov gibi, Fatma Altınmakas’ı katleden Kazım Altınmakas gibi, Feray Şahini katleden Fatih Burak Aykul gibi iktidarın kadın düşmanı politikalarından cesaret alarak bu katliamı planladı. Demokratik Kadın Platformu olarak; yaşamlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Eşit ve özgür bir yaşam için kadın dayanışmasından güç alarak örgütlü  mücadelemize ısrarla devam edeceğiz” dedi.

Siyasal iktidarın bugünlerde çekilmeyi tartıştığı İstanbul Sözleşmesi’nin gereklikleri uygulanmış olsaydı Pınar ve Pınar gibi kaybettiğimiz binlerce kız kardeşimiz bugün hayatta olacaktı.

Basın açıklamasının ardından bir süre daha protestoya devam eden kadınlar daha sonra dağıldı.

Haber: Jiyan CİN/Orhan ERKILIÇ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM