• DOLAR
  9,6196
  %1,26
 • EURO
  11,2178
  %1,25
 • ALTIN
  560,09
  %2,85
 • BIST
  1.480
  %1,68
Gaziantep’te PKK/KCK soruşturmasında 13 tahliye

Gaziantep’te PKK/KCK soruşturmasında 13 tahliye

Güneyin Sesi Gazetesi-Gaziantep’te terör örgütü PKK/KCK soruşturması kapsamında tutuklu yargılanan 24 sanıktan 13’ü şartlı tahliye edildi.

Gaziantep’te terör örgütü PKK/KCK soruşturması kapsamına ilişkin aralarında HDP ve DBP’li yöneticilerinde bulunduğu 24’ü tutuklu 61 sanığın davasının ilk duruşması sona erdi. 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 24 tutukludan 13’ü şartlı tahliye edildi. Duruşmaya katılma talebi reddedilen HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul adliye binası önünde ilk duruşmasının  sona ermesinin hemen ardından gece 01.00 sıralarında basın açıklaması yaptı.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul konuşmasından satır başları,

“Ahmet İlbaş, Diyar Bayram, Kasım Şan, Mustafa Tunç, Müslüm  Şahinsoy, Nafi Demir, Ramazan Kuas, Ömer Faruk Koç, Serhat Yıldırım,Şefik Sondu, Şükrü Özalan, Fatma Lebe, Hasret Ergin bu arkadaşlarımız tahliye edildiler. Onun dışında aralarında İl Eş Başkanımız Müslüm Kılıç Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Abdullah İnce, Güler Erat, Bircan Demir yani aslında HDP’ de siyaset yapan  11 arkadaşımızın maalesef tutukluluğunun devamına karar verdiler.”

HDP TÜRKİYE’NİN 3. BÜYÜK PARTİSİDİR

“Burada açık bir şekilde ortaya çıkmıştır ki aslında Halkların Demokratik Partisi bir bütün olarak hakkı olmadan bir mahkemede yargılanmıştır. HDP’nin faaliyetleri suç kapsamında değerlendirilmiştir. Bakın bir kaç temel başlık vardır. Bir tanesi taziyelere katılmak, bir tanesi açlık grevine destek vermek, bir tanesi yaptığımız il, ilçe,bölge ve genel merkez konferanslarıdır. Biz genel kongreye giderken biliyorsunuz illerde ilçelerde, bölgelerde ve genel merkezde konferanslar yaptık. Seçim çalışmalarımızda yaptığımız ev toplantıları kahve toplantıları suç unsuru olarak değerlendirilmiştir. Bu hiçbir kimsenin hakkı, haddi değildir. HDP Türkiye’de siyaset yapan TBMM’de temsil edilen 3’üncü büyük bir partidir. Meclis başkan vekilliği,idare amirliği düzeyinde mecliste temsiliyeti vardır. Tüm komisyonlarda temsiliyeti vardır. Maalesef arkadaşlarımıza siz ilçe binasına,il binasına gittikleri için taziyeye katıldıkları gibi aslında hiçbir şekilde suç unsuru olmayacak şeylerle arkadaşlarımızın tutukluluğuna bu pandemi koşullarına rağmen devam edilmiştir. Biz bu durumu protesto ediyoruz.”

YARGI AKP VE MHP’NİN ARKA BAHÇESİ

“Bu sonuç aslında AKP iktidarı MHP ortağıyla beraber yargıyı nasıl baskı altına aldıkları yargıyı nasıl bir arka bahçeye dönüştürdüklerinin açık işaretidir. Yargı bağımsız ve tarafsız değildir. Yargı kendisini bu durumdan kurtarmalıdır. Biz HDP olarak demokrasi mücadelesiyle birlikte yargının da bağımsız olması için çabalıyoruz. Maalesef ortaya çıkan tablo inciticidir,ürkütücüdür, demokratik olarak var olan kurulmuş bir parti yargıtayca tüzüğü,programı onaylanmış bir parti maalesef bir yerel mahkemede yargılanır bir pozisyona getirilmiştir. Biz bu durumu kabul etmiyoruz,protesto ediyoruz, buna karşı direneceğiz.  HDP’yi asla ve asla susturamayacaklar. Demokrasi mücadelesinden düşüremeyecekler. Bizler daha güçlü bir şekilde arkadaşlarımızla birlikte  demokrasi mücadelesi vermeye barış mücadelesi vermeye, özgürlük mücadelesi vermeye devam edeceğiz. Bir an önce arkadaşlarımızın serbest kalması, özgürlüklerine kavuşması demokratik bir ülkede yargının temel görevidir, çünkü gerçekten bir suçları yoktur. Reddediyoruz bu yargıyı. Bu duruma karşıda mücadeleye devam edeceğiz. Müsterih olun demokrasi mücadelesinde HDP başarılı olacaktır. ”

KAYNAK:Yurtajans

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM