• DOLAR
  9,2540
  %-0,08
 • EURO
  10,7588
  %0,11
 • ALTIN
  526,43
  %0,94
 • BIST
  1.410
  %-0,16
Gaziantep’te STK’lar 1 Mayıs’ı erken kutlayacak

Gaziantep’te STK’lar 1 Mayıs’ı erken kutlayacak

Güneyin Sesi Gazetesi-  Gaziantep’teki STK’lar korona virüs salgınının önüne geçmek için alınan tam kapanma kararının ardında  1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı etkinliğini öne çekti. Yapılan ortak açıklamada 29 Nisan Perşembe günü Kırkayak Parkı’nda basın bildirisi yapılacağı duyuruldu.

Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir dünya ve ülkenin hayal  olmadığını söyleyen STK’lılar, “Sömürü, yoksulluk ve baskı düzenine karşı omuza omuza verdiğimizde istediğimiz dünya elimizle değecek kadar yakın. Haklarımızın, özgürlüklerimizin ortadan kaldırıldığı Her seferinde bizim değil, sermayenin, patronların yüzünü güldüren Bu bozuk düzen, bizim düzenimiz değil” dedi.

KESK ,DİSK ,TTB ,TMMOB, TÜMTİS  adına konuşan KESK dönem sözcüsü Ömer Parlakçı, ”

Tüm insanlığın “yeni bir başlangıca” olan ihtiyacının yakıcı hale geldiği bir süreçten geçiyoruz. Yaşadığımız mahalleden şehrimize, çalıştığımız işyerinden ülkemize tüm dünya bir salgınla sarsılıyor. Savaş ve çatışmalarla… Nükleer, termik, jeotermik santralleri, siyanürlü maden aramaları ile… Atmosfere, toprağa saldığı zehirli gazları, atıklarıyla… Ekolojik krizlere, salgın hastalıklara yol açan, Her baktığı yerde sadece doların yeşilini ve petrolün siyahını gören, Gölgesini satamayacağı ağacı kesen Kapitalist barbarlığın yarattığı yıkımın faturasını milyonlarca insan canlarıyla, doğa geri dönüşü olmayan tahribatlarla ödüyor. Gözü doymak bilmeyen barbarlık pandemi koşullarında bile sömürü çarklarını milyonlarca işçinin, emekçinin canıyla, kanıyla döndürmeye çalışıyor. İşçiler, emekçiler durduğunda ekonominin duracağını, hayatın duracağını çok iyi biliyor. Bunun için salgın koşullarında işe gitmek zorunda bıraktığı işçilere, emekçilere “vazgeçilmezler” diyor. Ancak kendi varlığını sürdürebilmek için milyonlarca işçiden, emekçiden sağlığından, canından vazgeçmesini istiyor.

Bozuk Düzende Sağlam Çark Olmaz!

Bizler; hemşiresinden doktoruna, öğretmeninden vergi dairesi çalışanına, posta dağıtıcısından makinistine, mübaşirinden zabıt katibine, hizmetlisinden itfaiyecisine bu ülkenin kamu emekçileri olarak “vazgeçilemezler” ordusunun bir parçasıyız.

Bizler; adaletin, demokrasinin, barışın, sendikal hakların yok sayıldığı, emeğin hak arama yollarının kapatıldığı bir ülkenin kamu emekçileriyiz. Yıllardır emeğimizle, alın terimizle insanca çalışma, insanca yaşama mücadelesi veriyoruz. Bugün, salgının günde ortalama 200 insanımızı aramızdan kopardığı koşullarda sömürü çarkları tüm emekçiler gibi bizim için de daha acımasız dönüyor. Krizle birleşen pandemide sorunlarımız katlanarak artıyor. Ancak bizi kamu emekçisi olarak değil, kapı kulu olarak görenler dün olduğu gibi bugün de sesimizi duymuyor. Evrensel normlara uygun grev hakkı ile tamamlanmış gerçek toplu pazarlık hakkımız yok sayılıyor. Emeğin saflarında Truva atı görevini yerine getirenlerle yapılan, hiçbir sorunumuzu çözmeyen, mutabakatlarla yetinmemiz isteniyor. Güvenceli-kadrolu çalışma hakkımız yok sayılıp, sözleşmeli, ücretli, vekil gibi onlarca parçaya bölünmüş güvencesiz istihdama mahkum olmamız bekleniyor. TÜİK’in sahte enflasyon rakamlarına endekslenen artışlar sonucunda her yıl açlık sınırına biraz daha fazla yaklaşan maaşlarla yetinmemiz isteniyor. Ekmeğimizin her geçen gün küçüldüğü, Haklarımızın, özgürlüklerimizin ortadan kaldırıldığı Her seferinde bizim değil, sermayenin, patronların yüzünü güldüren Bu bozuk düzen, bizim düzenimiz değil.

ARTIK YETER !

Bizi dokuz altı yolarında gülmesi bile yasaklanan bir güruha dönüştürmek, Geleceğe, yarına ilişkin umutlarımızı dipsiz kuyularda merdivensiz bırakmak isteyen Bu düzene ARTIK YETER diyoruz. Madem biz durduğumuzda ekonomi duruyor. Madem biz olmadan hayat duruyor. O zaman emeğimizi çarkları arasında ezip bizi yok sayan bu bozuk düzene ARTIK YETER diyoruz.

BİZ MELTEMİ EMEKTEN ESEN, SOLUĞU EMEKTE OLAN YENİ BİR BAŞLANGIÇ İSTİYORUZ!

Ø Emeğin sömürülmediği, Ø Herkesin güvenceli ve insanca çalıştığı bir işinin olduğu, Ø Ekonomik krizlerin, salgınların faturasının emekçilere yıkılmadığı, Ø Kimsenin cinsiyetinden, kimliğinden, inancından dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, Ø Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, Ø Eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hakim olduğu, Ø Sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, Ø Düşünmenin, düşünceyi ifade etmenin, itiraz etmenin cezalandırılmadığı, Ø Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu Ø Gündüzlerinde İşsiz Kalınmayan, Gecelerinde Aç Yatılmayan

BİR DÜNYA VE ÜLKE İSTİYORUZ!

Bu bir hayal değil. Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir dünya ve ülke hayal değil. Sömürü, yoksulluk ve baskı düzenine karşı omuza omuza verdiğimizde istediğimiz dünya elimizle değecek kadar yakın.

Böyle bir dünya ve ülke için, umut sende! Umut bizde! Umut birliğimizde, mücadelemizde, dayanışmamızda! İnsanca bir yaşam, demokratik bir ülke umudumuzu omuz omuza büyütmek için 29 Nisan perşembe günü kırkayak parkında saat 13.00-14.00 saatleri arasında yapacağımız 1 Mayıs basın açıklamasına bekliyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM