• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
Gaziantep’teki Artan İntihar Olayları Meclis Gündeminde

Gaziantep’teki Artan İntihar Olayları Meclis Gündeminde

Gaziantep’te son günlerde art arda yaşanan intihar olayları nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına soru önergesi verildi.

Güneyin Sesi GAZETESİ – Halkların Demokratik Partisi Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, kentte artan intihar olayları nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehre Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması amacıyla soru önergesi verildi.

Milletvekili Toğrul ayrıca Meclis Başkanlığına ise Türkiye’de yaşanan intihar vakalarının nedenlerinin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması için Meclis araştırması talebinde bulunuldu.

Hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı en büyük sorun

Hayat pahalılığı, işsizlik ve geçim sıkıntısının insanların en büyük sorunu haline geldiğini vurgulayan Milletvekili Toğrul “İktidarın adaletsiz ve sosyal devlet anlayışından uzak inşa ettiği sistemden kaynaklı olarak yüksek işsizlik, hayat pahalılığı ve artan geçim sıkıntısı yurttaşların en büyük sorunu haline gelmiştir. Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin derinleşmesiyle yoksulluk, geçim sıkıntısı işsizlik ve borçlardan kaynaklı intihar vakalarında ciddi bir artış meydana gelmektedir. Bunun bir sonucu olarak, intiharlar Türkiye’de artık sosyal bir sorun haline gelmiştir. Toplumsal bir travma haline gelmeye başlayan intihar vakaları, Türkiye’de yaşamını idame ettirmede çaresizliğe sürüklenen milyonlarca vatandaşımızın sosyal ve ekonomik koşullarının giderek kötüleştiğini göstermektedir. Başka bir deyişle, ülkenin sosyo-ekonomik olarak kötüye gitmesi yurttaşların hayatını olumsuz etkilemekte ve bu sorunlara kalıcı ve doğru çözümler üretilemediğinden dolayı yurttaşlar son çare olarak yaşamlarına son vermektedir. Diğer yandan, korona virüs salgınında, var olan kaynakların toplumun refahına hizmet edecek şekilde kullanılmadığı aşikârdır. Bu durum, milyonlarca yurttaşın borçlanmasına neden olmuştur. İktidarın sosyal devlet politikalarını uygulamaması insanların geleceğe dair olan umutlarını yetirmesine ve bunun sonucu olarak intihar vakalarının artışına neden olmaktadır. Özellikle, Gaziantep’te intihar vakalarının son günlerde gittikçe arttığı kamuoyuna yansımıştır’’ diye konuştu.

Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Mahmut Toğrul tarafından sunulan soru önergesinde şu ifadelere yer verildi;

1.  Türkiye’nin son on yıldaki intihar oran ve sayıları kaçtır? Bu sayı ve oranın kaçı Gaziantep’te yaşanmıştır?  Gaziantep’teki intihar edenlerin yaş, cinsiyet ve mesleki durumları nedir?

2. Gaziantep’te ölümle sonuçlanan kaç intihar olayı yaşanmıştır? İntiharların kaçı işsizlik ve ekonomik nedenlerle ilgilidir?

3. Gaziantep ilinde intihar vakalarının gerekçeleri araştırılmış mıdır? Araştırılmış ise nasıl bir sonuç elde edilmiştir?

4. Gaziantep’te giderek artan intihar vakalarına karşı araştırma ve inceleme başlatacak mısınız?

5- İntihar edenler arasında işsizlik, geçim sıkıntısı, borçlar nedeniyle yaşamına son verenlerin sayısı ve yıllara göre dağılımı nedir?

6- Pandemi ile birlikte birçok yurttaş işini kaybetti. Bu durumu göz önünde bulundurarak, sosyal yardım sistemini yurttaşlar için daha erişilebilir olacak şekilde yeniden yapılandırmayı düşünüyor musunuz? Sosyal yardım başvurularının artırılması için ilgili bakanlıklarla birlikte çalışmalarınız olacak mıdır?

7- Gaziantep’te intihar vakalarının önüne geçmek için acil önlemlerin alınması gerekmektedir. Tarafınızca bu intihar vakalarını önlemek için atılan adımlar var mıdır?

8- İntiharlara sebebiyet veren sorunların ortadan kaldırılması için herhangi bir girişiminiz var mıdır?

9. Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin toplumda yarattığı çaresizlik ve yurttaşların bundan dolayı intihara sürüklenmesine yönelik bir çözüm projeniz olacak mıdır? İntihar vakalarını önleme konusunda yapılan/yapılacak çalışmaların içeriği ne/nasıl olacak?

İntihar nedenleri araştırılsın

Öte yandan HDP’li Toğrul Meclis Başkanlığına sunduğu Araştırma Önergesi ile ilgili “Türkiye’de ve özellikle Gaziantep’te son günlerde intihar vakalarında bir artış görülmektedir. Yaşanan intihar vakaların önüne geçilmesi, nedenlerinin tüm boyutlarıyla araştırılması ve önlem alınması amacıyla; Anayasa’nın 98 inci, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri uyarınca, bir Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ederiz’’ ifadelerini kullandı.

Araştırma önergesinde şu ifadelere yer verildi:

2018 yaz ayından itibaren devam eden ekonomik krizin giderek derinleşmesiyle birlikte toplumdaki intihar vakaları Türkiye’de  her geçen gün artıyor.  Ekonomik kriz koşulları altında çoğu yurttaşımız geçim sıkıntısı ve borçlar nedeniyle intihara sürüklenmektedir. Ayrıca devletin intiharlar konusunda herhangi bir politikasının olmaması intiharların artmasına neden olmaktadır.

AKP iktidarının uyguladığı neoliberal politikaları sonucundan inşa edilen düzen ve ekonomik gidişat, insanları çaresiz bırakmakta ve yurttaşlarının yaşamlarına son vermesini tetiklemektedir. İktidarın sosyal hizmet düzeyinde bir geleneğinin olması, sadece siyasi çıkara dönük politikalar üretmesi, intihar vakalarını artması ile doğrudan bağlantılıdır.

TÜİK’e göre; 2020 yılı Mart ayıyla birlikte 1 milyon 174 bin yurttaş çalışmak istediği halde iş bulamamaktadır. DİSK-AR’a göre Koronavirüs Paandemisi ile birlikte geniş tanımlı işsiz sayısı 6 milyon artarak13 milyon 385 bine yükselmiştir. 33 milyon 966 milyon olarak dikkate aldığımız geniş işgücüne göre revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik (istihdam kaybı dahil) oranı ise yüzde 39 olarak hesaplanmıştır.  Pandeminin tahribatından korunmak için sadece ihtiyaç kredisini “ilk defa” kullanan 912 bin yurttaş söz konusudur. Türkiye’de 32,5 milyon yurttaşın bankalara toplam 650 milyar liranın üzerinde kredi borcu var. Kişi başına düşen borç 20.000 TL’nin üzerindedir.

Diğer bir yandan, Koronavirüs ile mücadelede, topluma ve yurttaşlara karşılıksız destek, adil dağıtım gibi toplumsal-yapısal çözümler yerine; halkı borçlandırıp bir bütün olarak toplumun geleceğini ipotek altına almaktadır.

Koronavirüs Salgın’ında, var olan sınırlı kaynakları toplumun refahına hizmet edecek şekilde kullanmadığı ortadadır.  Bu durum birçok yurttaşın borçlanmasına neden olmuştur. İktidarın sosyal devlet anlayışında uzak olması, insanların geleceğe dair olan umutlarını yitirmesi intiharları da beraberinde getirmektedir. Üretimsizlik, çarkların dönmemesi gelir dağılımındaki adaletsizlik, işsizlik, açlık ve yoksulluk insanları ister istemez intihara sürüklemektedir. Yurttaşlar, alım güçlerinin düşmesinden dolayı, kiralarını, borçlarını ödeyememekte çocuklarının en temel ihtiyaçlarını bile giderememektedir. Sorunlarına çözüm bulamayan yurttaşlar, ne yazık ki çözümü intiharda bulmaktadır.

Öte yandan, Gaziantep’te kendilerini binalardan atanlar, asanlar, belediye önünde yakmaya kalkışanlar basına yansımıştır. Bu intihar girişimler Türkiye’de yoksulluğun geldiği noktanın göstergesidir. Bu intiharlardan herkesin üzerine düşe sorumluluğu alması gerekir. Bir toplumda intihar varsa, bu sayı azımsanmayacak kadar çoksa söz konusu intiharlara münferit olaylarmış gibi bakamayız

Ekonomik krizin derinleştiği bir süreçte yoksulluk nedeniyle son yıllarda intihar edenlerin sayısındaki artışta ve TBMM sorumluğunu görmezden gelemeyiz. Bu nedenle, İntihardaki artışının nedenlerinin araştırılması, önleyici hangi tedbirlerin alınması gerektiğini saptamak üzere TBMM’de araştırma komisyonu kurulması elzemdir.

Güneyin Sesi/Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM