DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21159521,88%
Gaziantep
20°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GAZİULAŞ PERSONELLERİYLE YENİ SÖZLEŞME İMZALANDI

GAZİULAŞ PERSONELLERİYLE YENİ SÖZLEŞME İMZALANDI

ABONE OL
15 Şubat 2022 11:09
GAZİULAŞ PERSONELLERİYLE YENİ SÖZLEŞME İMZALANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) iştiraklerinden Gaziulaş A.Ş. ile Öz-Taşıma İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle bin 33 personele ortalama yüzde 65 oranında zam yapıldı.

GBB Başkanı Fatma Şahin, törende “İmzayı attık gaza bastık artık direksiyon sizde” diyerek imzaların hayırlı olmasını diledi.

Personellerinin mevcut yaşam koşulları çerçevesinde gelirlerini güncel tutarak ihtiyaçlarına cevap vermek, çalışanın hakkını korumak amacıyla “Eşit İşe Eşit Ücret” ilkesi ile hareket eden GBB, yeni bir toplu sözleşmeye imza attı.

GBB’ye bağlı Gaziantep Ulaşım ve Bilişim Hizmetleri Anonim Şirketi (Gaziulaş A.Ş) ile HAK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Öz Hava, Kara ve Demiryolu Taşıma İş Sendikası (Öz- Taşıma İş) arasında Büyükşehir Onat Kutlar Konferans Salonu’nda bin 33 personeli kapsayan yeni toplu iş sözleşmesiyle ortalama yüzde 65 zam oranı sağlandı. Sözleşmeyle en düşük net maaş 6 bin TL, sendikal haklarla birlikte yıllık ortalama şoför maaşı ise 7 bin 500 TL oldu.

Adeta bir bayram havasında geçen imza törenine Başkan Fatma Şahin’in yanı sıra Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, başkan vekilleri Mehmet Berk ve Latif Karadağ, başkan danışmanı Recep Tokat, Gaziulaş Genel Müdürü Osman Koç, daire başkanları, şirket yöneticileri ve Gaziulaş personeli katıldı.

 

ŞAHİN: BUGÜN AKILLI ULAŞIMDA ÖNCÜLÜK YAPIYORSAK BU İŞİ EHLİNE VERDİĞİMİZ İÇİN 

 

Başkan Fatma Şahin, imza töreninde yaptığı konuşmada, yeni toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını dileyerek şunları söyledi:

“Helal kazancın bereketine, rahmetine, huzuruna çok inanıyorum. Sizinle birlikte Gaziantep modelini dünya modeline dönüştüreceğiz ve bunun için çok çalışacağız. Bir emanet var bizde. Sadece bir otobüs şoförlüğü dediğinizde bu işi o kadar hafife almış olursunuz ki. Direksiyon başında kimi alacaksınız? Kiminle gaza basacaksınız? Bu bir ekip işi. Bu yüzden biz daha ilk düğmeyi düğmelerken işi ehline vermek üzere bir araya geldik. Hamdolsun bugün akıllı ulaşımda öncülük yapıyorsak bu işi ehline verdiğimiz için. Bu salona bu konuda teşekkür diliyorum. Medeniyetimiz, ‘İşi ehline ver ve adil ol diyor’. Şehrin huzurlu olması için bünyenin sizlerin huzurlu olması, dirençli olması için sizlerin dirençli, şehrin yeşil olması için sizlerin temiz enerjiye inanması lazım.”

 

ZAMAN BÜTÜN MEDENİYET KODLARIMIZI DÜNYAYA ANLATMA ZAMANI

 

Başkan Şahin personellere fedakar çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, “Zaman bütün medeniyet kodlarımızı dünyaya anlatma zamanı. Dünyaya adaletin sağlanabileceğini göstermemiz lazım. Sosyal barışı, sosyal adaleti, sosyal belediyeciliği sağlamazsan yetimi, yoksulu, yaşlıyı, mağduru korumazsak Allah rahmeti, bereketi vermiyor. Biz ‘Önce insan. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyoruz. İnsanı din, dil, ırk, cinsiyet, memleket ayırt etmeden birinci sınıf vatandaş olarak yaşatmalıyız. Her birinizin mutlu olmadığı yerde biz mutlu değiliz. Belediye bünyesinin sağlıklı bir şekilde işlemesi için kafaların sağlıklı olması gerekiyor. Başlarımızı yastığa koyduğumuzda geleceği, çocuğunu olumsuz düşünmemesi gerekiyor. Kalkınma, demokrasi yerelde başlar. Bunu huzura, barışa, kardeşliğe, sahabe ruhuna dönüştürecek şey budur” ifadelerini kullandı.

 

CİHAN: İYİ VE KÖTÜ GÜNDE BİZ BİR AİLEYİZ VE BÜTÜNÜZ

 

GBB Genel Sekreteri Sezer Cihan ise İş başına geçtikleri günden bu yana toplu taşımada standartların sürekli geliştirildiğinin altını çizerek şunları kaydetti:

“Vatandaşlar belediyemizin toplu taşıma hizmetlerinden çok memnun. Bunlar sizlerin sayesinde gerçekleşiyor. Yolcularımız bizlerin misafiri gibi. Nasıl evimize gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlıyoruz, yolcularımızı da en iyi şekilde ağırlamak, onları en güvenli ve iyi bir şekilde evlerine ulaştırmak bizim için önemli. Sizlerde emanete çok güzel bir şekilde sahip çıkıyorsunuz. Başa geldiğimizde çok fazla ücret çeşitliliği ve dengesizlikler vardı. Öncelikle dedik ki ‘Eşit işe eşit ücret’. Şunu net söylemek gerekir ki ulaşım bir şehrin olmazsa olmazı. Hem çalışma ortamınızda hem de son duraklarınızda iyileştirmeler yaptık. Yaptığınız iş çok zor bir iş. Karla mücadelede 260’a yakın şoförümüz aracının başında sabaha kadar uyumadı ve çalıştı. Bu iş sevmeden olmuyor. Her zaman sizlerin yanındayız. Bir taraftan da teknolojiyi kullanıyoruz. Şu anda Büyükşehir Belediyesi akıllı ulaşımda önde. HES kodunda İstanbul da dahil olmak üzere bizlerden 6 ay sonra uygulamaya geçtiler. Şu anda 1 buçuk milyon üzerinde Gaziantep Ulaşım Kartı kullanılıyor. Bütün vatandaşlarımızın uygulamalardan yararlanarak takip yapabiliyor. İyi günde ve kötü günde biz bir aileyiz ve bütünüz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin her ulaşım çalışması, yeşil, kültürel, gastronomi, turizm ve uluslararası çalışmalarda siz arkadaşlarımızın çok emeği var.”

 

TORUNTAY: BU HUZURLU ÇALIŞMA ORTAMINDA HUZURU ÜCRETLERLE TAÇLANDIRDIK

 

Toplu iş sözleşmesiyle var olan birlik ve beraberliği perçinlendiğini, Gazi şehre hizmetin devam edeceğini dile getiren Sendika Başkanı Toruntay ise sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadrolu ve taşeron arası fark vardı ama sayın Başkanımız Fatma Şahin, çok öncesinde bu sorunu halletti. Çalışmalarınızdan dolayı da siz kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Birlikte Gazi şehrimizi, Gaziantep’imizi kat ediyoruz. Huzurlu, mutlu ve güvenli şekilde vatandaşlarımızın evine, sevdiklerine gitmesinde şoföründen vatmanına, güvenliğinden temizlik görevlisine kadar tüm Gaziulaş ailesi olarak Başkanımızla daha fazla hizmet etmek boynumuzun borcu. Gaziulaş ailesi olarak 54 yıl sonra yağan karda sabahın ilk ışıklarından gecenin karanlığına kadar çok kısa süre dahi olsa istirahat etme fırsatı bulamayan Başkanımıza biz teşekkür ediyoruz. Bizde bizim şehrimiz için üretecek, çalışacak, ürettiklerimizin karşılığında hemşerilerimiz mutlu olacak. Bu çalışma sonucunda toplu sözleşme masasına oturduğumuzda sizlerin hakkını sonuna kadar, alın terinizi ailenizle mutlu bir şekilde harcamanız için katkı sağlayacağız. Toplu sözleşme için Başkan Şahin ve Genel Sekreterimize teşekkür ediyorum. Bu huzurlu çalışma ortamında huzuru ücretlerle taçlandırdık.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r