DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21076131,38%
Gaziantep
20°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GGC BAŞKANI İBRAHİM AY’DAN 2022 YILI MESAJI

GGC BAŞKANI İBRAHİM AY’DAN 2022 YILI MESAJI

ABONE OL
31 Aralık 2021 11:40
GGC BAŞKANI İBRAHİM AY’DAN 2022 YILI MESAJI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneyin Sesi GAZETESİ – Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı İbrahim Ay, yeni yıl dolayısı ile yayımladığı mesajda, zor bir süreçten geçen yerel medya mecralarının eşit şekilde desteklenmesini gerektiğini vurguladı.

“Yeni yıl, çözümlerin yılı olsun”

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, yeni yıl dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Ay mesajında, yerel basının sorunlarına dikkat çekerek, “2022’nin sorunların çözüldüğü bir yıl olmasını diliyoruz” dedi.

YEREL BASINI ÖNCE PANDEMİ, SONRA DÖVİZ KURU VURDU
Yeni yıla yeni umutlarla girdiklerini belirten Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, “Öncelikle basın mensuplarının ve tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyor, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. 2021 yılına pandeminin etkileri ve döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar damgasını vurdu. Önce pandemi sonra da döviz kurundaki artışlar yerel gazetelerin üzerinden silindir gibi geçti. Maliyetler katlandı, gelirler düştü. Önümüzdeki yıl hem pandeminin hem de döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların son bulmasını diliyorum” diye konuştu.

YENİ YILA SORUNLARLA GİRİYORUZ
Başkan Ay, yerel medyanın yeni yılda sorunlarla girdiğine değindiği açıklamasında, basının demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olduğunun altını çizerek, “Ancak, toplumun sesi olan medya kuruluşlarımız, yollarına büyük zorluklar ve boyutu gün geçtikçe derinleşen sıkıntılarla devam etmektedir. Halkın haber alma hakkının güvencesi olan gazetelerimizin, radyolarımızın, televizyonlarımızın ve diğer haber mecralarının yaşatılması ve güçlendirilmesi demokrasimizin de güçlendirilmesi anlamına gelmektedir. Pandemi süreci ile birlikte özellikle girdi maliyetleri inanılmaz artışlar gösteren gazetelerimiz de hayatta kalmakta büyük güçlükler yaşamış, adeta yoğun bakımdaki entübe olan hasta haline gelmiştir. Ardından döviz kurundaki artışlarla baskı maliyetleri katlanmış, gazeteler iyice çıkmaza girmiştir.

KALKINMA TOPYEKûN OLUR
50 yılı aşan geçmişi ile Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin en kapsayıcı meslek örgütü olduğunun altını çizen Başkan Ay, “Girdilerin artması, gelirlerin azalması karşısında çözüm üretmek adına bazı bireysel girişimlerin özel ve kamu kurumları ile dar kapsamlı görüşmeler yaptığını duyuyoruz. GGC olarak biz; resmi ilan alan, almayan, günlük, haftalık gazetelerin, dergilerin, radyoların, televizyonların, nitelikli internet haber sitelerinin, işi gazetecilik olan herkesin meslek örgütüyüz. Herkese eşit mesafedeyiz. Tüm üyelerimizin benzer sorunlardan mustarip olduğunu biliyoruz. Eğer bir kaynak üretimi veya kalkınma olacaksa bu topyekûn olmalıdır. Halkın haber alma ihtiyacı ve kamuoyunun bilgilenmesi için ağır ekonomik şartlar altında fedakârca gayret gösteren medya mecralarımız arasında ayrımcılık yapılmasının dengeleri, ilişkileri ve kent huzurunu bozacağını düşünüyorum. Reklam verenler ve abone yöntemi ile yayın kuruluşlarımıza destek olan kesimlerinin bu kapsamda yerel medya mecraları desteklerken eşitlik temelinde hareket etmesinin gereklilik olduğu inancını taşıyorum”

BELEDİYE MECLİS KARARLARI GAZETELERDE YAYINLANSIN
GGC Başkanı Ay, çözüm önerilerinin yer aldığı açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“Yeni yılın yaşadığımız bu ekonomik sorunların çözüldüğü bir yıl olmasını diliyorum. Bu sorunların çözümü için de öncelikle dövize endeksli olan kağıt, mürekkep ve baskı için vergi indirimi istiyoruz. Kağıt ve baskıdaki KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi ya da sıfırlanması bir nebze de olsa yerel gazetelere nefes aldıracaktır. Bunun yanında yerel medya için yeni gelir kaynakları bulunmalıdır. Mesela belediyelerin meclis gündemi BİK tarifesi üzerinden gazetelerde yayınlanmalıdır. Bu zorunluluk olarak yönetmeliğe girmelidir.
Her yeni başlangıç yeni umutları da beraberinde getirir. BU vesile ile 2022 yılının, pandeminin tamamen sonlandığı, milletimizin birlik ve beraberliğinin daha da pekiştiği, terörden ve her türlü şiddetten uzak, sağlık, mutluluk, huzur, sevgi ve kardeşlik gibi duyguların hakim olduğu, meslektaşlarım için verimli bir yıl olmasını diliyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r