DOLAR 27,3861 0.25%
EURO 29,0664 -0.07%
ALTIN 1.627,83-0,87
BITCOIN 738066-0,71%
Gaziantep
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GGC, MEDYA’NIN SORUNLARINI KURTULMUŞ’A RAPOR ETTİ

GGC, MEDYA’NIN SORUNLARINI KURTULMUŞ’A RAPOR ETTİ

ABONE OL
18 Şubat 2022 17:45
GGC, MEDYA’NIN SORUNLARINI KURTULMUŞ’A RAPOR ETTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneyin Sesi GAZETESİ  –  AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, raporu Ankara’ya gider gitmez inceleyeceğini ve bu konuda ne yapılması gerekiyorsa yapılacağının sözünü verdi.  Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, basının demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu belirterek, yerel basının güçlenmesinin demokrasiyi de güçlendireceğini söyledi.

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan medyanın sorunları içerikli raporda, şu başlıklar yer aldı;

BASIN YASASI VE MESLEKİ DÜZENLEME ŞART

Basın Yasasının gelişen ve değişen koşullara uygun şekilde güncellenerek, gazeteciliğin belli kural ve kaideleri olan bir sektör haline getirilebilmesi için kendine özgü yasası ve yaptırım gücü de olan meslek odası benzeri bir örgütün kurulması şart olmuştur. Gelişen teknolojiyle birlikte önüne gelenin bir dilekçe ile haftalık, aylık, günlük periyotlarla kontrolsüz bir şekilde yapılan yayınlar ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Bu yayınlarında Resmi ilan alan gazeteler gibi denetim altına alınması ve yükümlülüklerinin belirlenmesi elzemdir.

BASIN SAVCISI SADECE BASINLA İLGİLENMELİDİR

Yıllardır basın ile ilgili konularda görevlendirilen Basın Savcısı, sadece basın işlerine bakmıyor. İş yoğunluğu nedeniyle genellikle suçüstü savcısının bakması gereken dosyalara da bakıyor. Büyükşehirlerde basınla ilgili hukuki dosyalara, sadece basın savcısının bakması, hem bu alandaki sorunları oluşmadan önleyeceği gibi hemde adliyedeki iş yükünü azaltacaktır. Bu durum özellikle gazetelere de bir düzen getireceği gibi günümüzde artan internet medyası da dikkate alındığında sadece basın savcısının bu konuyla görevlendirilmesi adliye ve basın çalışanları için önemli bir rahatlık sağlayacaktır. Gelişen teknolojiyle birlikte yaygınlaşan sosyal medya da basın savcılığının önemi artmaktadır.

İNTERNET MEDYASI İLE İLGİLİ DÜZENLEME GECİKMEMELİ 

Günümüzde artan internet yayıncılığı ile artık pek çok kişi gazetecilik şartlarını taşımadan bir web sayfası açıp kişi ve kurumlarla ilgili telafisi mümkün olmayan olumsuz yayınlar yapabilir hale gelmiştir. Bu durum günümüzde, bir çok hukuki soruna ve mağduriyete yol açmaktadır. Bu konuda yasal bir düzenleme yapılarak tıpkı gazete, radyo veya Tv kurmak gibi internet medyası kurulması içinde yasal çerçeveler belirlenmeli, yasalara uygun olarak bu işi yapan kurumların da basın kurumu sayılarak gerekli hak ve sorumluluklara sahip olması sağlanmalıdır.

İCRA İLANLARINDA YEREL GAZETELERE ÖNCELİK VERİLMELİ

Yerel medyanın en önemli gelir kaynaklarından olan Resmi ilanlar giderek azalmaktadır. Resmi ilan gelirleri günden güne düşmekte ve gazeteler ciddi bir şekilde gelir kaybına uğramakta, hatta kapanma noktasına gelmektedir. Bu konuda önemli sorunların başında icra ilanlarının yerel gazeteler yerine çoğunlukla yaygın gazetelere kaydırılması yatmaktadır. Söz konusu icra ilanının mahallinde yayımlanması ile yaygın bir gazetede yayımlanması arasında dört kat ilan ücreti farkı bulunmaktadır. Bu da icralık duruma düşmüş vatandaşlarımız daha fazla para ödemesi anlamını taşımaktadır. Halbuki İcra Müdürlüklerinin insiyatifi ile bu ilanların yerel gazetelerde yayımlanmamasının önünde hiçbir yasal engel bulunmamaktadır. Bu tür ilanlar, yerel gazetelerde yayımlandığında, hem vatandaşın ödeyeceği miktar düşecek, hem de yerel gazetenin gelirlerinde artış olacaktır. Tüm ülkeyi ilgilendiren yüksek cirolu satışların (örneğin bir fabrika, büyük araziler vb.) yaygın gazetelerde yayımlanması, düşük bütçeli satışların ise yerel gazetelerde yayımlanması sağlanmalıdır.

BASIN İLAN KURUMU KOMİSYONLARI DÜŞÜRÜLMELİ

Basın İlan Kurumu tarafından sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’deki gazete işletmelerine sağlanan kredi olanağının tüm Anadolu basını için de uygulanması sağlanmalıdır.

KAMU SPOTU

Yerel Tv ve radyoların RTÜK frekans bedelleri düşürülmeli, ilgili bakanlıklar tarafından gönderilen kamu spotlarının bölgedeki tv ve radyolarda ücretli olarak yayınlanması sağlanmalıdır.

TÜRKSAT KİRA BEDELLERİ GÖZDEN GEÇİRİLSİN

TÜRKSAT tarafından uydu kiralarına yönelik döviz kurlarındaki artış gerekçe gösterilerek yapılan düzenlemenin sektör için ciddi bir sorun oluşturuyor. Türk ekonomisine karşı yürütülen saldırı sonrası, alınan tedbirler ile piyasanın Türk Lirasına karşı güveni artmış ve suni dalgalanmanın önüne geçilmiştir. Bu nedenle TÜRKSAT’ın uydu kiralarına yönelik kararını tekrar gözden geçirmesi kaçınılmaz olmuştur.

TELİF ÜCRETLERİ

Yaşanan salgın, reklam bütçelerinin küçülmesi, ekonomik zorlukların sonucu olarak yerel radyoların telif bedelleriyle ilgili meslek birlikleri gerekli anlayış ve özveriyi göstermiyor. Radyoların meslek birliklerine yükümlülüklerini yerine getirmesinde yaşadığı sorunların çözümü için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hakemliğinde sektöre nefes aldırabilecek bir girişim başlatılmalıdır.

TRT KATKI PAYLARI DÜŞÜRÜLMELİ

Elektrik faturalarından TRT payı kaldırılarak tüketicilere yönelik önemli bir adım atılmıştı. Uydu ve karasal yayın yapan televizyon kanalları ile radyoların en önemli gider kalemi elektrik harcamalarıdır. Bütçe olanakları kapsamında sektöre yönelik enerji giderleri için, bir değerlendirme yapılması ciddi rahatlama yaratacaktır.

BASIN İLAN KURUMU’NUN 2022 FİYAT TARİFESİ HENÜZ BELİRLENMEDİ

Basın İlan Kurumu’nun, Covid-19 salgınının başlamasından sonra resmi ilan ve reklam yayınıyla ilgili gazetelere 28 Şubat 2022 tarihine kadar devam eden destek nedeniyle sektör adına teşekkür ediyoruz. Asgari ücret artışı, sektörün temel girdilerindeki fiyatların yükselmesinden kaynaklı olarak; yazılı basının maliyetlerinin arttığı malumlarınızdır. BİK tarafından 2022 yılı için tarife henüz belirlenmedi. Halen, fiili satışı 50 bin adedin altındaki gazeteler için KDV hariç 20,40 TL, fiili satışı 50 bin adetin üzerindeki gazeteler için KDV hariç 49,35 TL olarak uygulanan resmi ilan fiyatının, 2022 yılı için asgari ücret artışı oranında, bir artış beklentisi içerisindeyiz.

BANKA KREDİLERİ

Yerel basın kurumları KOBİ kapsamına alınmalı ve Basın İlan Kurulu gelirleri temlik edilerek bölge basınına devlet bankalarından düşük faizli, uzun vadeli krediler verilmelidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r