DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 323050-0,25%
Gaziantep
32°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ: -“GAZİANTEP’İN İHRACATI AĞUSTOS AYINDA ÜLKE ORTALAMASININ 4 KATINDAN FAZLA ARTTI”
  • Güneyin Sesi Gazetesi
  • Genel
  • GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ: -“GAZİANTEP’İN İHRACATI AĞUSTOS AYINDA ÜLKE ORTALAMASININ 4 KATINDAN FAZLA ARTTI”

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ: -“GAZİANTEP’İN İHRACATI AĞUSTOS AYINDA ÜLKE ORTALAMASININ 4 KATINDAN FAZLA ARTTI”

ABONE OL
10 Eylül 2019 16:00
GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ: -“GAZİANTEP’İN İHRACATI AĞUSTOS AYINDA ÜLKE ORTALAMASININ 4 KATINDAN FAZLA ARTTI”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre Gaziantep’ten 2019 yılı Ağustos ayında, geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 7,7 oranında artışla 554 milyon 148 bin dolar ihracat yapıldı.

Rakamları değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Türkiye’nin Ağustos ayı ihracatının yüzde 1,7 artarken, Gaziantep’in ihracatının yüzde 7,7 artışla ülke ortalamasının 4 katından fazla olduğunu söyledi.

Adnan Ünverdi, yılın ilk 8 ayında ise Türkiye ihracatının yüzde 2,9 artarken, şehrimizin ihracatının yüzde 9 ile ülke ortalamasının 3 katı artış gösterdiğini belirterek, “Bu rakamların elde edilmesini sağlayan sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve tüm iş dünyamızı yürekten kutluyorum” dedi. Türkiye’nin 2019 yılı Ağustos ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,7’lik bir artışla 13 milyar 150 milyon dolar olduğunu dile getiren Ünverdi, Ocak-Ağustos döneminde ise yüzde 2,9 artışla 117 milyar 252 milyon dolara ulaştığını kaydetti.Gaziantep’in, 2019 yılı Ağustos ayında ilk 10 il içinde en fazla ihracat yapan 6. il olduğunu ifade eden Ünverdi, en fazla ihracat yapılan ürünlerin halı, tarımsal sanayi ve hububat ürünleri, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ve mamulleri,   mobilya, kağıt ve orman ürünleri, deri ve deri mamulleri, çelik, hazır giyim ve konfeksiyon, meyve sebze mamulleri, makine ve aksamları olduğunu belirtti.

2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde Gaziantep’ten yapılan ihracatın ülkelere göre incelendiğinde, ilk sırada Irak’ın yer aldığını aktaran Ünverdi, “Kentimizin en fazla ihracat yaptığı ilk 20 ülke; Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık, İtalya, İran, Libya, Almanya, Belçika, İsrail, Hollanda, Mısır, BAE, Özbekistan, Yemen, Benin, Somali, Polonya, Rusya Federasyonu’dur. Amacımız, bu ülkelere olan mevcut ihracatımızı daha yukarılara taşımaktır. Bu amaçla üretim ve ihracat yapamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

İhracatı arttıracak en önemli unsurlardan birisinin düzenlenen sektörel fuarlar olduğuna dikkati çeken Ünverdi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kentimizin ihracatının artmasında çok büyük katkıları olan fuar organizasyonlarımıza devam devam ediyoruz. Özellikle şehrimizde ayakkabı, penye ve tekstil gibi ağırlıklı sektörlerimizde fuarlar düzenliyoruz. Bu fuarlarımıza ek olarak geçen yıl birincisini düzenlediğimiz, Türk yapı sektörünü Ortadoğu ile buluşturan, Buıldeast Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri ve eş zamanlı olarak düzenleyeceğimiz Gayrimenkul Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarlarımızı, 3-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceğiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r