• DOLAR
  8,4468
  %0,50
 • EURO
  10,0433
  %0,64
 • ALTIN
  492,64
  %0,69
 • BIST
  1.417
  %0,61
Gaziantep’te hapishaneden kütüphaneye

Gaziantep’te hapishaneden kütüphaneye

Gaziantep Valisi Davut Gül’ün ‘100 Hayırsever Arıyoruz’ çağrısına karşılık veren İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, doğduğu ev olan, sonrasında da cezaevine dönüştürülen yeri kütüphaneye dönüştürdü. İslahiye Sabiha–Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi, düzenlenen törenle açılırken, hapishaneden kütüphaneye kadar uzanan sürece ilişkin törende konuşmalar yapıldı. Vali Gül, yaptığı konuşmada, “İnşallah bu örnekler Türkiye’nin her yanında çoğalır, hapishanelerin hiç birine gerek kalmaz” dedi.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Gaziantep Valiliği tarafından Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yılı için ‘100 Hayırsever Arıyoruz’ sloganıyla yaptığı çağrıya veren İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali cevap vermiş, kütüphane kurulması için destek sunacağını açıklamıştı. Yaklaşık 6 ay önce imzalanan protokol neticesinde İslahiye Sabiha–Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi törenle açıldı. İslahiye Sabiha–Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi’nin açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İŞ Bankası Genel Müdürü Hayırsever Adnan Bali, Vali Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, MHP Gaziantep Milletvekili Dr. Muhittin Taşdoğan, 26’ıncı Dönem Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, İslahiye Kaymakamı Muhammed Lütfi Kotan, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Murat Özgüler katıldı.

Anne ve babalarının adını verdiler

Törende konuşan İŞ Bankası Genel Müdürü Hayırsever Adnan Bali, “Çocukluğumda küçük bir kasaba olan İslahiye’de, bizleri okutmak için elinden geleni yapan annemiz, mahallede tek olduğu için kütüphane olarak bilinen kitaplığımızı, mahalledeki tüm çocuklara açacak kadar ufku geniş bir insandı. Okuma sevgisi aşılatabilmek için çabalayan annemizin adını ve hatırasını, vefatının ilk yılında ‘İslahiye Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi’nde yaşatacak olmanın hüzünlü mutluluğunu da yaşıyoruz. Birçok acılı hayatlara şahit olan bu binanın, gerekli onarımının ailemiz tarafından üstlenilmesinin ardından bir ilçe halk kütüphanesine dönüştürülmesi bizler için çok anlamlı. Kütüphaneden olabildiğince çok öğrencimizin ve kitapseverin faydalanmasını ümit ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’ye örnek olacak

Vali Davut Gül, törende yaptığı konuşmada, Bali’ye teşekkür ederek, “Bir güzelliği hep birlikte yaşıyoruz. Genel Müdür Adnan Bali, bu şehirde yaşamasa da gelip bu şehirde anılarını tazeliyor, bu şehre borcunu ödüyor. Beşeri sermaye olarak kendisine nasıl kazanımları varsa yeni nesillere de aynı kazanımları iletmek, aktarmak istiyor. İnşallah bu örnekler Türkiye’nin her yanında çoğalır, hapishanelerin hiç birine gerek kalmaz. Umarım hapishaneler okul, kütüphane, sanat merkezi olur. Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül ile Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un çok büyük katkıları var. Büyükşehir Belediyemiz çevre düzenlemesiyle ilgili bütün işleri takip etti, milletvekillerimiz üzerine düşeni yaptı” dedi.

Avm’leri kütüphaneye dönüştürüyoruz

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı açıklamada, “Başarı tercih ile başlıyor. İŞ Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin burayı tercih etmesinden dolayı çok mutluyuz. Kendisi büyük bir derya deniz, büyük bir beyindir. Herşeyin daha iyisini yapmak için, AVM’leri kütüphanelere çevirmek için buradayız. Büyükşehir Belediyesi olarak 2 Milyon’un 1 Milyonu gençse onların okuması için buradayız. Hizmet yapan herkesten Allah razı olsun” dedi.

Tören açılış kurdelesinin kesilmesi ve kütüphanenin gezilmesi ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM