• DOLAR
  9,3142
  %-0,18
 • EURO
  10,8642
  %0,12
 • ALTIN
  532,40
  %0,55
 • BIST
  1.432
  %0,99
Hastalık kişilerin mahremiyetidir

Hastalık kişilerin mahremiyetidir

Güneyin Sesi Gazetesi-Gaziantep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği, kentte işlenen bir cinayete ilişkin ulusal gazetelerce atılan haber başlığını sert bir tavırla kınadı.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde gerçekleşen Vesile Dönmez cinayetini haberleştiren Sözcü, Milliyet ve Yeni Şafak gazeteleri; Gaziantep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği tarafından kınandı.

Kamunun haber alma hakkına saygılı olduklarını ifade eden dernek başkanı Serpil Acıoğlu kınama gerekçelerini şöyle ifade etti:

“ Hastalık, kişilerin mahremiyetidir, bu nedenle kişi iradesi dışında kamuoyuna açıklanamaz. Herhangi bir nedensellik belirtilmeden “Şizofreni hastası, rehin aldığı annesini öldürdü.” gibi başlıklarla yapılan haberler şizofreni hastalarına yönelik toplumsal damgalamayı pekiştirmekte ve toplumda bütün şizofreni hastalarının suça yatkın olduğu kanısını oluşturmaktadır. Şizofreni hastalarında; ilaç kullanmama, dışlanma, alkol ve madde bağımlılığı, hastalık atak dönemi sanrıları gibi faktörler şiddet eğilimini ortaya çıkarabilmektedir. Bununla beraber, şizofreni hastalarında şiddet eğilimi, bilinçli hasta ve yakınları sayesinde öngörülüp engellenebilmektedir. Temel insan haklarına, evrensel basın ilkelerine aykırı haberlerle şizofreni hastalarını damgalamak yerine; şizofreni hastalığını ve hastalarda şiddet eğilimini ortaya çıkaran sorunlarla mücadelede toplumsal bilinci geliştirecek çalışmalar yapılmalıdır. Derneğimiz; toplumda ruhsal hastalıklarla ilgili bilincin geliştirilmesiyle ilgili çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaşmaya hazırdır. Yeni dönemde “Herkes Burada!” temasıyla çalışmalarını sürdüren derneğimiz, özellikle damgalama ile mücadelede hukuksal süreçleri işletecek şartları oluşturmakta kararlıdır.”

“Şizofreni, kişilik özelliği, zeka ölçütü, hakaret ve suç değildir; sadece hastalıktır.” Damgalama ise; en temel ve insan hakları ihlali ve toplumsal ahlak sorunudur.”

Sözcü: “ Şizofreni hastası, rehin aldığı annesini öldürdü.”

Milliyet: “Gaziantep’te Vahşet! Rehin aldığı annesini öldürdü.”

Yeni Şafak: “ Gaziantep’te Şizofreni Hastası Adam Rehin Aldığı annesini öldürdü”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM