• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
Hayvanseverlerden Nizip Belediyesine Tepki!

Hayvanseverlerden Nizip Belediyesine Tepki!

Nizip’te hayvanlar temizlik aracıyla sokaklardan toplandı. Gaziantep’teki hayvanseverlerden usulsüz yapılan bu toplamaya tepki yağdı.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Gaziantep’in Nizip ilçesinde gece yarısı Nizip Belediyesi tarafından görevlendirildiği söylenen Nizip Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünün personelleri sokak köpeklerini belediye aracına doldurarak ilçeden uzağa aç, susuz bırakacaktı. Haberi alan hayvansever Birsen Batar, Yüksel Çiçek ve veteriner hekim Nezir Alkurt olaya müdahil olarak köpeklerin usulsüzce toplanmasına engel oldu.

“Nizip Belediyesi kanuna aykırı davrandı”

Hayvansever Birsen Batar haberi alır almaz Nizip’e gittiklerini ve Nizip belediyesi temizlik görevlilerinin çok sayıda kısır köpeği sokaklardan toplayarak temizlik aracının arkasına sıkıştırdığını belirtti. Birsen: “Hayvanları koruma kanununa aykırı bir şekilde hayvanlar sokaklardan toplanıyor. Üstelik belediyenin temizlik işleri müdürlüğünün personelleri bunu yapıyor. Birçoğu kısırlaştırılmış köpek ve 5199 sayılı kanuna göre kısır köpeklerin sokaktan toplanmasını gerektirecek bir sebep yok. Herhangi bir veteriner eşliğinde de yapılmıyor. Topladıkları canlar da aç ve susuz. Arabaya sıkıştırmışlar ve önlerine su bile koymamışlar. Ve üstelik bu topladıkları hayvanları ilçeden uzağa, dağlara atacaklardı. Tamamen nefretle toplanmış bu canları bu şekilde toplamak suçtur. Bu usulsüz toplama işi belediye ekiplerince her gece gizlice ve genellikle soka çıkma yasağında yapılıyor. Geceleri de bunu yapmak suç kanuna göre. Eğer toplama yapılacaksa kısır olmayan köpekleri toplamanın kanuna aykırı olduğunu belediye bilmeli. Bu da veteriner eşiliğinde yapılmalı. Kısır olmayanlar kısırlaştırılarak aldıkları alana geri bırakılmalı. Ama bu görevliler yavru köpeği almış yetişkin köpeklerin arasına atmış, diğer köpekler yavru köpeği parçalayabilirdi. Belediye burada sorumsuzca davrandı ve kanuna aykırı yapılan bu işte de bilgisiz personelleri görevlendirdi. Bu emri ve yetkiyi kimse bunu kontrollü usulüne yapmalı.” ifadelerini kullandı.

Batar, Çiçek ve Nizipli veteriner hekim Nezir Alkurt’u temizlik personellerinin şikayet etmesi üzerine polis geldi. Batar ve Alkurt’un kanuna aykırı bir şekilde kısır köpeklerin toplanmasının üstelik gece yarısı bunun yapılmasının yasal olmadığını açıklaması üzerine zorluk çıkaran belediye personelleri oradan uzaklaştı.

“Şehir statüsündeki Nizip’e hayvan hastanesi ya da barınak kurulmalı”

Veteriner Hekim Alkurt: “Nizip’te barınak vardı daha önce ama yıkıldı çünkü büyükşehir belediyesine bağlandı tüm barınaklar. Ki zaten barınakta hayvanlar bakımsız kalıyor ve hasta oluyordu. Oradan çok can ölü çıkıyordu. Ben Nizipli bir veteriner olarak elimden geldiğince o canların yardımına koşuyordum. Barınakla da kalmayıp yetişebildiğim sokaktaki her canla ilgileniyorum. Nizip şehir statüsünde bir ilçe ve buraya bir hayvan hastanesi, barınak veyahut da yaşam alanı kurulmalı. Bu da işini severek yapan hayvansever veterinerler eşliğinde devam etmeli. Nizip sürekli olarak bu gibi olaylarla gündeme geleceğine neden daha güzel konularla gündeme gelmesin ki?” şeklinde konuştu.

Dernek gönüllülerinin çektiği videoda belediyeye ait temizlik aracının şoförü olay yerinden uzaklaşırken arabayı köpeklerin üstüne sürdüğü görüldü.

Sosyal medyada ise bu olay hayvanseverlerce tepki gördü. Nizip Belediyesine çağrıda bulunan dernek gönüllüleri ve hayvanseverler bu gibi olayların yaşanmamasını ve sokak hayvanlarının yaşam alanlarından uzaklaştırılması değil korumaya alınmasını talep etti.

Jiyan CİN

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM