• DOLAR
  9,2540
  %-0,08
 • EURO
  10,7588
  %0,11
 • ALTIN
  526,43
  %0,94
 • BIST
  1.410
  %-0,16
Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı

Berat Albayrak’ın istifasının kabul edilmesinin ardından boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AKP Mersin Milletvekili Lütfi Elvan getirildi.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifasını kabul ettiği 27 saat sonra duyurulan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Albayrak’tan boşalan koltuğa, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AKP Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ı atadı.

Karar, 10 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Lütfi Elvan kimdir?

1962’de Karaman’da doğan Lütfi Elvan, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere’de Leeds Üniversitesinde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD’de Delaware Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisanslarını yaptı.

Etibank’ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. DPT’de planlama uzman yardımcısı, uzmanı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

23. dönemde Karaman milletvekili seçildi. 23. dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde, Antalya milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde, Mersin milletvekili seçildi.

64. hükümette Reformlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer aldı.

65. hükümette Kalkınma Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etti.

AKP 27. dönem Mersin Milletvekili olarak bir kez daha TBMM’ye giren Elvan, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini de sürdürüyordu.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM