• DOLAR
  8,6803
  %0,47
 • EURO
  10,3811
  %0,69
 • ALTIN
  498,53
  %0,88
 • BIST
  1.410
  %0,51
HDP Gaziantep Mv. Toğrul: Muhalefeti Demokrasi Mücadelesine Çağıran Tutum Belgesi Hazırladık

HDP Gaziantep Mv. Toğrul: Muhalefeti Demokrasi Mücadelesine Çağıran Tutum Belgesi Hazırladık

HDP Gaziantep milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, halk buluşmaları kapsamında yerel gazete ve sivil toplum örgütlerini ziyaret etti.

Güneyin Sesi GAZETESİ- HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul ve HDP Gaziantep İl Başkanı Musa Aydın, gazetemizi ziyaret ederek HDP’nin yürüyüş sebebi ve hazırladıkları, muhalefete demokrasi için birlikte hareket etmeleri gerektiğini anlatan tutum belgesinden bahsetti. Toğrul, AKP-MHP ittifakının Türkiye’de fiili bir darbe gerçekleştirdiklerini belirterek muhalefete barış ve demokrasi temelinde bir araya gelmeleri için çağrıda bulundu.

“Muhalefeti demokrasi için ortaklaşmaya davet eden tutum belgesi hazırladık”

Aynı zamanda TBMM İdare Amiri olan Prof. Dr. Toğrul, AKP ve MHP ittifakının Türkiye’de  demokrasiye saldırısına karşın muhalefete ortaklaşmaya, ortak davranmaya davet eden bir tutum belgesi hazırladıklarını ifade etmenin yanı sıra şu ifadeleri kullandı: “Bu tutum belgesinde ana sloganımız, hep birlikte demokrasi, barış, hukuk olacaktır. Tutum belgesinde , bu ülkenin tüm sorunlarını 9 maddede açıkladık.

Toğrul: AKP-MHP demokratik alanı yok ediyor

AKP- MHP ittifakı gittikçe demokratik alanı yok ediyor, diyen Toğrul: “Özellikle yapılan referandumdan sonra halka da yasama, yürütme ve yargının güçlendirildiği konusunda ısrarla yalan söylüyorlar. Bu süreç boyunca geldiğimiz noktada AKP güçler ayrılığını tek elde topladı. Ve bu tek elde toplanan güç siyasi bir partinin genel başkanı ve ortağına ait. Gittikçe daralan demokratik alandan kaynaklı birçok sorun yaşanıyor. İnsan hakları ihlali, düşünce ve ifade özgürlüğü, seçme ve seçilme hakkı gibi hemen hemen bütün temel hakların tamamı şu anda yok edildi. Dolayısıyla bu artan saldırı politikalarına karşın biz muhalefeti ortak bir zemin ve tutumda buluşmaya davet eden bir tutum belgesi hazırladık. Bu tutum belgesinde ortaklaşmaya davet ettiğimiz muhalefetten sadece muhalif partiler anlaşılmasın. Çağrıda bulunduğumuz muhalefete , sivil toplum örgütleri, sendikalar, barolar, dernekler, göre dernekleri gibi toplumsal muhalefetin parçası olan her oluşuma HDP olarak demokrasi ve barış için çağrıda bulunuyoruz. Dolayısıyla, hazırladığımız tutum belgesini toplumla buluşturmak, topluma duyurmak ve toplumun her kesiminin görüşünü alarak ortak bir mücadele zemini ve programına dönüştürmek için bir yürüyüş kararı aldık. Bu klasik bir yürüme değil. Demokrasi için birlikte olmak, birlikte yürümek ve birlikte demokrasiyi talep etmek hareketi olarak da düşünülebilir.  Dolayısıyla biz bunu Türkiye’nin iki ucu olan Hakkâri ve Edirne’de, Edirne’de biliyorsunuz önceki dönem eşbaşkanlarımız siyasi rehine olarak maalesef cezaevinde, Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan’ın sebebiyle bir basın açıklamasıyla yürüyüşümüzün nedenini ifade edeceğiz. Yine Hakkari’de Hakkari milletvekilimiz ve ayni zamanda Demokratik Toplum Kongresi Eş Genel Başkanı olan Leyla Güven, halklarımıza Türkiye’nin sorunlarını ortak bir zeminde nasıl çözeriz, tüm toplumun görüşünü nasıl alırız diye orada sembolik olarak başlıyoruz.

Bu yürüyüş klasik bir yürüyüş değil diyen Toğrul, halkla ile buluşmadır, diye ifade etti. Biz Hakkari’den Van’a geçip çeşitli ziyaretler yapacağız. Orada halk buluşması gerçekleştireceğiz. Van’dan sonra Diyarbakır’a hareket edeceğiz. Aynı şekilde Diyarbakır’da da gün içerisinde çeşitli buluşma ve ziyaretler gerçekleştireceğiz. Daha sonra ise Adana da bu çalışmalarımız tamamlandıktan sonra da ayın 20’sinde de her iki kol Ankara’da olacak şekilde bir araya geleceğiz.”

“HDP’nin yürüyüşü provake edilmeye çalışılıyor”

Havuz medyada HDP’nin yürüyüşünün provake edilmeye çalışıldığını söyleyen Toğrul, bir provakasyon ortamı yaratılmaya çalışıldığını ifade etti. HDP olarak demokratik mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyleyen milletvekili Toğrul, “İktidarın bize alan ve rol biçmesine asla kabul etmeyeceğiz. Biz siyasetimizde demokratik yol ve yöntemlerden, hukuk dışına çıkmadan asla vazgeçmeden kendimizi halklarımıza anlatacağız. Dolayısıyla Türkiye’nin geldiği noktada ciddi sorunlar var. Emek, insanların özellikle bu pandemi sürecinde iş, aş sorunu, hukuk gibi sorunları var. Özellikle salgın sürecinden önce sorun olan ekonominin pandemiden sonra daha da kötüleşeceğine dair dair önemli görüşler var. Dediğim gibi şu anda Türkiye’de maalesef bir sistemsizlik hâkim. Ve bu sistemsizlik hemen hemen her alanda görülüyor. Suç neye göre suç, neye göre kanun bunun bir kıstası yok. Yaptığınız her faaliyet, bir demokratik siyasetin her çabası iktidarı düşürmeye yönelik bir hareketmiş gibi algı yaratarak her şeyi sanki yasa dışı imiş gibi göstermeye ve böyle bir algı yaratarak Türkiye’de muhalefeti dizayn ederek kendi ömrünü satmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Toğrul: Ülkenin sorunları HDP’siz çözemezsiniz

HDP’nin bu yürüyüşü güzergahında olmayan iller gibi biz de kentimiz Gaziantep’teki sivil toplum örgütleriyle, basınıyla, kanaat önderleriyle, dernekleriyle buluşmalar sağlayacağız ve bu tutum belgesinin halklarımıza ulaşmasını sağlayacağız. Bununla neyi hedeflediğimizi, Türkiye’de mevcut durum ve sistemi değiştirmenin biricik yolu muhalefetin ortak zeminde demokrasi, barış, özgürlük için bir araya gelmesidir. Muhalefet eğer ayrıştırıcı hesaplar yaparak görüşmek istemezse bu ülkenin sorunlarını maalesef çözmek mümkün olmaz. Biz HDP olarak şunu söylüyoruz: Türkiye’nin sorunlarını bizsiz çözemezsiniz. Ama biz de tek başımıza bu sorunları çözemeyiz .Bu yüzden bizlerin ortak bir zeminde buluşması gerekir diye ısrarla ifade ediyoruz. Toplumsal diyalog ve muhalefetin bir aradalığına ihtiyaç var.

Güneyin Sesi/Gündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM