• DOLAR
  9,3078
  %0,15
 • EURO
  10,8299
  %0,04
 • ALTIN
  529,55
  %0,17
 • BIST
  1.430
  %0,86
HDP Milletvekili Toğrul, usulsüzlükleri sordu

HDP Milletvekili Toğrul, usulsüzlükleri sordu

TBMM İdare Amiri ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, 2019 yılı Sayıştay raporlarında Gaziantep Üniversitesinde tespit edilen usulsüzlükleri sordu.

Güneyin Sesi GAZETESİ- TBMM İdare Amiri ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Toğrul soru önergesinde, “2019 yılı Sayıştay Denetim Raporlarının tamamı Ekim ayının başında yayınlandı. Sayıştay raporunun tamamı incelendiğinde, 92 farklı kurumdan kâr amacı gütmeyen kuruluşlara toplamda 6 milyar 216 milyon lira para transferi yapıldığı tespit edilmiştir. Sayıştay raporlarında Gaziantep Üniversitesine dair de birçok bulgu tespit edilmiştir.

Sayıştay raporlarına göre Gaziantep Üniversitesinde tespit edilen bulgular şu şekildedir.

İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planında yer alan eylemlerin gerçekleşme sonuçları izlenmemekte, planın revize edilmesi çalışmalarının takibi yapılmamakta ve raporlanmamaktadır.

Gelirlerden Takipli Alacaklar hesabına ilişkin yapılan incelemede tahsili sağlanamadığı için icra dairelerince takibi yapılan alacakların, 121 Gelirlerden Takipli Alacaklar Hesabında izlenmediği tespit edilmiştir.

Gaziantep Üniversitesi Hukuk Müşavirliği tarafından açılmış olan ve takipteki alacaklardan yapılan tahsilatların izlendiği banka hesabının kurumun muhasebe sisteminde izlenmediği görülmüştür.

Gaziantep Üniversitesinin işçi kadrolarında istihdam edilen personeli için faaliyet döneminden sonraki yıllarda ödenecek kıdem tazminatları için ihtiyatlılık kavramı gereği ayrılması gereken, kıdem tazminatı karşılığının ayrılmadığı görülmüştür.

Üniversitenin yapım işlerinde geçici kabul noksanı olarak hak edişlerden kesilen tutarların muhasebe hesaplarına alınmadığı görülmüştür.

Kamu idaresinin mali tablolarında 2019 yılı içinde toplam 1.075.922,48 TL mevduat faiz geliri elde edildiği görülmüş; ancak bunlara ilişkin muhasebe kayıtları incelendiğinde tahakkuk eden faiz gelirinin büyük kısmının gelir vergisi stopajı düşülerek net tutar üzerinden muhasebeleştirildiği tespit edilmiştir.

Bu bağlamda;

Sayıştay raporlarında Gaziantep Üniversitesi ile ilgili tespit edilen usulsüzlüklere ilişkin bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise ne aşamadadır? Açılmamış ise nedeni nedir?

Gaziantep Üniversitesinin işçi kadrolarında istihdam edilen personel için faaliyet döneminden sonraki yıllarda ödenecek olan ve işçinin en temel çalışma haklarından biri olduğunu düşündüğümüz kıdem tazminatı karşılığının ayrılmamasının nedeni nedir? Gaziantep Üniversitesinin bu yaklaşımının Hükümetinizin genel olarak kıdem tazminatı alanına dair olumsuz tavrıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor musunuz?

Gaziantep Üniversitesinin 2019 yılı içinde toplam 1.075.922,48 TL mevduat faiz geliri elde edildiği görülmüş; ancak bunlara ilişkin muhasebe kayıtları incelendiğinde tahakkuk eden faiz gelirinin büyük kısmının gelir vergisi stopajı düşülerek net tutar üzerinden muhasebeleştirildiği tespit edilmiştir. Elde edilen faiz gelirinin vergi stopajı düşürülerek net tutar üzerinden hesaplanması bir yolsuzluk biçimi değil midir?

Gaziantep Üniversitesi Hukuk Müşavirliği tarafından açılmış olan ve takipteki alacaklardan yapılan tahsilatların izlendiği banka hesabının kurumun muhasebe sisteminde izlenmemesindeki amaç nedir? Amaç banka hesabına geçen paraların kayıt dışı bir şekilde kullanılmak istenmesi midir?

Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM