• DOLAR
  9,2620
  %0,92
 • EURO
  10,7921
  %1,11
 • ALTIN
  526,44
  %-0,64
 • BIST
  1.410
  %-0,16
HDP’li Toğrul: Halk HDP’ye sahip çıktı

HDP’li Toğrul: Halk HDP’ye sahip çıktı

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Gaziantep’te İl Eşbaşkanları Müslüm Kılıç’ın da aralarında olduğu 25 ismin tutuklanmasıyla partilerinin kapısına kilit vurulmak istendiğini söyledi. 

GAZİANTEP – Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında kentte 14 Kasım günü yapılan baskınlarda gözaltına alınan 54 kişiden aralarında HDP İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç’ın da olduğu 25 kişi tutuklandı. HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, partilerine yönelik bu operasyon ve tutuklamalara dair İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. Aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı olan HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer’in yer aldığı toplantıya gözaltına alındıktan sonra serbest kalan partililer de katıldı.

‘OPERASYONU DÜZENLEYENLER AMAÇLARINA ULAŞAMADI’

Toplantıda ilk sözü Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul aldı. Kentte 14 Kasım günü partilerine yönelik ülke genelinde uygulanan baskı, kriminalize etme ve fiili kapatma girişimlerinin Antep versiyonunu yaşadıklarını dile getiren Toğrul, kentte yıllardır çalışma yürüten HDP, DBP ve DTK gibi kurumların illegal örgütmüş gibi gösterilmeye çalışılmasına tepki gösterdi.

Kamuoyunda operasyonla ilgili ‘Büyük PKK/ KCK operasyonu’ şeklinde gerçek dışı biçimde sansasyonel bir algı yaratılmaya çalışıldığını kaydeden Toğrul, “54 arkadaşımız gözaltına alındı. 29 arkadaşımız serbest bırakılırken 25 arkadaşımız tutuklandı. Yaratılmaya çalışılan algı büyük PKK/KCK operasyonu, ancak gerçekliğe baktığımızda tamamen HDP’nin çalışmalarını krimanalize etmek olduğunu görüyoruz. Faaliyetlerimiz yasadışı gibi gösterilmeye çalışıldı. Yapılan operasyon hazırlıklı yapıldı. Aynı zamanda ÖHD’li oldukları gerekçesiyle 11 avukatın müdafilikleri yasaklandı. Yani üyelerimizin savunmaları da engellenmeye çalışıldı. Operasyonu düzenleyenler partinin sahiplenilmemesini amaçlıyordu. Ancak bu böyle olmadı. Halkımız partiye sahip çıktı. Gözaltına alınıp bırakılan arkadaşlarımızın birçoğu da şuan aramızdadır. Halkın iradesi onları amaçlarına ulaştırmadı” diye konuştu.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM