DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.165,17-0,09
BITCOIN 4359820,31%
Gaziantep

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“HİKAYE ANLATMASINLAR”

“HİKAYE ANLATMASINLAR”

ABONE OL
17 Kasım 2022 10:00
“HİKAYE ANLATMASINLAR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ –  14 Kasım 2019 tarihinde Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan ve Türkiye’nin en büyük camileri arasında gösterilen Akkent Cami inşaatında iskele çökmesi sonucu hayatını kaybeden Mühendis Korkut Küçükcan vefatının 3. yılında anıldı. Korkut Küçükcan’ın babası Kemal Küçükcan oğlunun mezarı başında konuşarak “Belediye davada hikaye anlattı. Sorumlu kim ortada yok. Adalet arayışımız sürecek ve sorumlular cezalandırılacak” ifadelerini kullandı.

Şahinbey ilçesi Akkent Mahallesi`ndeki Akkent Camii İnşaatı iskelesinde meydana gelen çöküntü sonucunda tam 33 saat iskele altında kalarak hayatını kaybeden İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan için önce üyesi olduğu Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMOB) binasında ‘Adalet Arayışı’ başlıklı basın açıklaması düzenlendi. Ardından ailesi başta olmak üzere meslek oda ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla mezarı başında anma töreni gerçekleştirildi.

“Gerçek ortada”
Korku Küçükcan’ın babası Kemal Küçükcan, oğlunun vefat ettiği kazanın nedenin belli olduğunu ifade ederek “Gerçek ortada. Sorumlular ortada yok. Kavak ağacından iskele yapılmayacağını bilmiyorlar mı? Utanmadan mahkemede Finlandiya’dan ağaç getirdikleri hikâyeyi anlattılar ama sorumlu hala ortada yok” dedi.

“Yürütmeyi durdurmaları lazımdı”
Kemal Küçükcan, olayın ardından delillerin yakılarak yok edildiğini aktarırken “Olay sonrasında hemen iskeleyi yakıp kül ettiler. Adalet olsaydı yürütmeyi durdurmaları gerekirdi. Bu adalet anlayışı toplumun adalete olan güvenini sarsıyor” dedi.

GÜÇYETMEZ: HUKUKİ SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, mezarı başında düzenlenen anma töreninde yaptığı açıklamada, 3 yıl önce yaşanan vahim olayın takipçisi olacaklarını belirterek, “Değerli meslektaşımız Korkut Küçükcan, görevini yaparken bilimsel, teknik ve hukuki usulsüzlükler, yani ihmaller zinciri sonucu hayatını kaybetti. Acımız ilk günkü gibi tazeliğini korurken, adalet arayışımızı da aralıksız olarak sürdürüyoruz. Ne yazık ki, bu felaketle ilgili ilk duruşma olayın meydana gelmesinden iki buçuk yıl sonra gerçekleşti. İMO Gaziantep Şubesi hukuki süreci yakından takip etmeye, olayın sorumluları hak ettikleri cezayı alana kadar Korkut Küçükcan için adalet aramaya devam edeceğiz. Her zaman Küçükcan ailesinin yanında olacağız” diye konuştu.

21 ODA VE 44 STK DESTEK VERDİ

Merhum Korkut Küçükcan’ın mezarı başındaki anma töreninin ardından İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nde Gaziantep’teki Akademik Meslek Odaları tarafından anma töreni düzenlendi. Korkut Küçükcan Konferans Salonunda düzenlenen törende. Akademik Meslek Odaları Sözcüsü ve Mimarlar Odası Başkanı Aslı Ölçal Tezel, hazırlanan ortak metni okudu. Akademik Meslek Odaları’nın, “Korkut Küçükcan İçin Adalet” arayışına 21 akademik meslek odası ve 44 sivil toplum kuruluşu destek verdi.

İMARA AYKIRI CAMİ İNŞAATI

Akademik Meslek Odaları Sözcüsü Aslı Ölçal Tezel, Korkut Küçükcan’ı ölüme götüren usulsüzlükler zincirini anlattı. Aslı Ölçal Tezel, “Yaşanan felaketin hemen ardından yapılan ilk incelemelerde; cami alanını da kapsayan yerin imar uygulamasının arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiği sırada tapuda tescil edildiği, inşaata ait mimari ve statik projelerin olmadığı, yapı için düzenlenmiş bir inşaat ruhsatı olmadığı ortaya çıktı. İmara aykırı olarak yapılan cami inşaatında herhangi bir denetleme ve iş güvenliği hizmeti olmadığı, inşaatta tek bir işçinin bile sigortalı çalışmadığı, iki katlı basit bir yapıda bile kullanılmaması gereken ahşap iskelelerin, böylesine büyük 60 metre yüksekliğinde bir cami inşaatında kullanıldığı, kalıpların uygunsuz yapıldığı, betonarmede ayrışmalar, bozulmalar, aşınmalar olduğu ve çok daha uzun bir liste halinde sıralanabilecek eksiklikler gözlemlenmişti” dedi.

Ulaş Utku YURDAL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r