DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11447860,30%
Gaziantep
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

HUKUKSUZ ARAMAYA İHD’DEN TEPKİ!

HUKUKSUZ ARAMAYA İHD’DEN TEPKİ!

ABONE OL
4 Şubat 2022 14:05
HUKUKSUZ ARAMAYA İHD’DEN TEPKİ!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ–  İnsan Hakları Derneği (İHD) Gaziantep Şube Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Tunç, İHD Diyarbakır Şubesi ofisinin sabah saatlerinde, şube başkanına haber verilmeden çilingir marifetiyle açılması, arama yapılması ve  Ferhat Berkpınar’ın hukuksuz şekilde gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Gaziantep Şube Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Tunç’un açıklamasında, “İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Berkpınar hakkında Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında yazılan talimatla, Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği kararı ile Ferhat Berkpınar’ın gözaltına alınması ve ev ve iş yerinde arama kararı verilmiştir. Kararda Ferhat Berkpınar’ın iş yerinin sanki İHD Diyarbakır Şube ofisiymiş gibi yazılması iyi niyetli olmayıp, insan hakları çalışmalarının suçlulaştırılmasını amaçlayan bir hukuk oyunudur. CMK’nın ilgili hükümleri gereği, bir kişi ile ilgili soruşturmada ancak ve ancak üstü, evi, işyeri ve arabası aranabilir. Bunun dışında arama kararı çıkarılması kanunun açık ihlalidir. Gönüllü olarak çalışma yürüttüğü İHD Diyarbakır Şubesi, Ferhat Berkpınar’ın kişisel iş yeri değildir.

İNSAN HAKLARI ALANINDAKİ ÇALIŞMALAR SUÇLULAŞTIRILAMAZ!

Nitekim bu karara istinaden, İHD Diyarbakır Şubesi’nin ofisi sabah saatlerinde, şube başkanına haber verilmeden çilingir marifetiyle şube ofisi açtırılmış ve ofiste arama işlemi yapılmıştır. İşlem sırasında şube yönetim kurulu üyesi Ferhat Berkpınar’ın odası dışında, şube girişinde bulunan şube çalışanına ait masada da arama yapılmış ve böylece arama kararının dahi dışına çıkılmıştır. Arama başladıktan sonra şube binasına gelen şube başkanı ve dernek avukatlarının aramanın hukuka aykırı olduğu ve arama kararı dışına çıkılarak arama yapıldığına dair itirazları arama tutanağına yazılmamış ve böylece bir hukuka aykırılık daha gerçekleştirilmiştir.

Bu şekilde, kanuna aykırı ve keyfi bir karar çıkarılması, çıkarılan karara bile aykırı arama yapılması, her açıdan kaygı vericidir. Bu şekilde insan hakları çalışmalarının suçlulaştırılması ve bir süredir başta İHD yöneticileri olmak üzere insan hakları savunucuları üzerindeki yargı baskısının artarak sürdürülmesinin amaçlandığı anlaşılmaktadır.

Kurumlarımızın avukatları gerekli itiraz ve şikayetlerde derhal bulunacaklardır. Ancak bütün bu işlemleri yapan kolluk birimleri ile yargı mensuplarına hatırlatmak isteriz ki, bu yöntemler bir dönem Türkiye’de sıkça uygulandı ve bunu uygulayanlar şimdi yargı önünde hesap vermektedirler. Özellikle yargı mensuplarının, siyasal iktidarın yargı yolu ile baskı politikalarına araç olmamalarını ve evrensel insan hakları norm ve ilkelerini hatırlamalarını tavsiye ederiz.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği olarak gözaltına alınan arkadaşımız Ferhat Berkpınar’ın bir an önce serbest bırakılmasını ve her türlü hukuki hakkının korunmasını talep ederiz” ifadeleri yer aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r