DOLAR 31,0037 0.3%
EURO 33,5120 0.18%
ALTIN 2.021,780,50
BITCOIN 1591598-1,37%
Gaziantep

PARÇALI BULUTLU

16:20

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İHA’larla yargısız infaz gerçekleştirildi

İHA’larla yargısız infaz gerçekleştirildi

ABONE OL
29 Aralık 2021 17:50
İHA’larla yargısız infaz gerçekleştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi Gazetesi-Gaziantep Barosu İnsan Hakları Merkezi, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen Roboski Katliamı’nın yıl dönümde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada İnsansız Hava Araçları (İHA) kullanılarak gerçekleştirilen operasyonun yargısız infaz olduğu vurgulandı.

Gaziantep Adliyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını Gaziantep Barosu İHM adına Av. Ergin Sözen okudu.

Açıklama şu şekilde devam etti;

“Biz Gaziantep Barosu İnsan Hakları Merkezi olarak, 10 yıl önce gerçekleştirilen Roboskî Katliamında yaşamını yitiren 34 masum sivil insanımızı anmak, katliamın faillerinden hesap sormak ve her daim Roboskîli Ailelerin yanında olduğumuzu belirtmek için bugün burada toplanmış bulunuyoruz.

Bugün itibariyle Roboskî ‘de 34 sivilin katledilmesi üzerinden tam 10 yıl geçti. Bu süre içerisinde katliamla ilgili bir dizi hukuki ve siyasi süreç yaşandı. Katliamla ilgili soruşturma başlatıldı, soruşturma dosyası askeri savcılığa gönderildi, müfettişler görevlendirildi, komisyonlar kuruldu ve ne yazık ki bu tür dosyalarda her zaman şahit olduğumuz üzere gerçeğin üstü kalın bir sır perdesi ile örtüldü ve dosya cezasızlık duvarına çarptı.  TSK personelinin TBMM ve Bakanlar Kurulu kararı çerçevesinde kanun emrini icra kapsamında kendilerine verilen görevin gereklerini yerine getirdikleri, görev gereklerini yerine getirirken kaçınılmaz hataya düştükleri, dolayısıyla eylemleri hakkında kamu davasını açılmasını gerektiren sebep bulunmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Verilen karara itiraz edilmesi üzerine Roboskîli aileler, 18 Temmuz 2014’te Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptı. Anayasa mahkemesine giden başvuru usulü eksiklikten dolayı reddedildi.

İç hukuk yollarının tüketilmesinden sonra katliamda yaşamının yitirenlerin yakınları, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdı. Mahkeme de benzer gerekçelerle başvuruyu reddetti.

İnsansız hava araçları sivilleri hedef göstermiş ve nihayet içinde insan olan savaş uçakları ise katliamı gerçekleştirmiştir. İleri teknoloji ürünü bu savaş makineleri tarafından kendi yurttaşlarını bombalamak, biz insan hakları savunucuları nazarında yargısız infazın bir başka halidir.

Bizler belleğimizde derin bir iz bırakan, bu katliam için emri veren ve gerçekleştiren tüm sorumlular tespit edilene kadar mücadeleye ve   her daim Roboskîli Ailelerin yanında olmaya devam edeceğiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r