DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21101700,06%
Gaziantep
36°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İşçiler patron hakkında suç duyurusunda bulundu

İşçiler patron hakkında suç duyurusunda bulundu

ABONE OL
2 Mart 2020 15:29
İşçiler patron hakkında suç duyurusunda bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİSK Tekstil Sendikası, Gaziantep Güven Boya iplik fabrikasındaki sendikalı işçilere yönelik baskı konusunda fabrika yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep’te Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tekstil, Güven Boya Fabrikası’ndaki sendikalı işçilere yönelik baskı iddialarına dair sendika binasında basın toplantısı düzenlendi. Açıklamada konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Güven Boya İplik Fabrikası’ndaki baskıların son bulması çağrısı yaptı.
Söz konusu fabrikanın geçmiş dönemlerde de sendikalı işçilere yönelik baskılar yaptığını, görüşmeler sonucunda kısmi olarak sorunların giderildiğini, son dönemde baskıların tekrar arttığını söyleyen Türkmen, sendikalı işçi sayısının arttığını, işyeri yönetiminin sendikalı işçiler üzerinde baskı kurmak ve istifaya zorlamak için her türlü yönteme başvurduğunu belirtti. Türkmen, işçilerin maruz kaldığı baskıları şöyle açıkladı: “Keyfi vardiya değişikliği, işten atmakla tehdit etme, fazla mesailerde ayrımcılık yapma, sendikasız işçilere sendikalı olamamaları için elden kayıt dışı para verme, istifaya zorlamak için sendika üyesi işçiler üzerinde aile baskısı kurma, rapor aldıkları ve yasal mazeretlerle izin kullandıkları halde devamsızlık yazıp haksız yere ücret kesintisi yapma gibi pek çok hukuksuz ve keyfi uygulama yapılmaktadır.”
‘Suç Duyurusunda Bulunduk’
İki yıldır yetkili oldukları için toplu iş sözleşmesi yaptıkları Güven Boya’da görüşmeleri sonuca varamadıklarını ifade eden Türkmen, şunları söyledi: “İşyerindeki hak gasplarının, toplu sözleşmeden kaynaklı yasal hakların ihlali, sendika üyemiz işçilere yönelik yapılan ayrımcı uygulamaların son bulması için yaptığımız bütün görüşmeler maalesef bugüne kadar sonuç almadı. Bu yüzden bugün itibariyle, Gaziantep Güven Boya yönetimi hakkında ve Güven Boya Polyester İplik Tesisi İşletme müdürü, işletme şefi ve iki vardiya amiri hakkında, işyerinde çalışan sendikamız üyesi bütün işçiler adına suç duyurusunda bulunulmuştur.”
Güneyin Sesi Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r