DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 20674120,11%
Gaziantep
19°

AÇIK

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

1

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – KÜSGET Sanayi Sitesinde bulunan yaklaşık 20 döküm fabrikasında çalışan 350 işçi, asgari ücreti üzerinden SGK yatırıldığını asıl maaşlarından yatırılmadığı, üretim arttırıp net ücret alamadıkları için greve başladı.

İşçiler yüzde 50 zam ,istedikleri ve işverenlerin maaşa yüzde 10 zam teklifini kabullenmedikleri için  işçiler iş bıraktı. İşçi temsilcileri ile işveren arasında görüşmelere sürüyor.

Fabrikaların önlerinde eyleme başlayan işçiler işverenlere karşı tepkilerini ve taleplerini dile getiriyor. Grevdeki işçiler, “Yaptığımız eylemden utanmıyoruz. Biz haklarımızı istiyoruz, köleleşmeyeceğiz. işçiler olarak kenetleniyoruz, hakkımızı arıyoruz. Eyleme katılmayan işçi arkadaşlarımız da eylemimize destek versin ve mücadeleye katılsın. İşe gelmediğimizde yevmiyemiz kesiliyor, bugün de yevmiyemiz kesilecek. Biz namusumla çalışıp alnımızın terinin karşılığını istiyoruz. Çocuklarımız et istiyor, alamıyoruz. Sözleşme yapılırken işçilerin fikri alınmadı. Hakkımızı arıyoruz, utanmıyoruz” ifadelerine yer verdi.

İşçi Cafer Aslan, eylemde yaptığı açıklamada, “Dökümcü esnaflarının tüm patronları birleşmiş, işçilerin hakkını vermemek için karar almış. Devletin uyguladığı asgari ücreti işçiye vermiyorlar. Bize yüzde 10 zam yapıp daha yüksek performansla da çalışmamızı bekliyorlar” ifadelerine yer verdi.

İşçi Müslüm Sezer ise, “Maaşımızı asgari ücret gösteriyorlar, 5500 TL’ye çalıştırıyorlar. geriye kalan 2500 TL’yi de elden veriyorlar. İşçilerin haklarını gasp ediyorlar, suç işliyorlar. İşverenler kendi aralarında sözleşme imzalamışlar. kimse kimsenin işçisini, işten çıktığı takdirde işe alamaz diyerek sistem kurmuşlar. Biz kölelik döneminde miyiz?” diye sitem etti.

İşçi Adem Şahin, ” Patronlar 3 gün işe gelmezseniz çıkışınızı veririz diyorlar. Asgari ücret zammını da bize vermiyorlar. İşçiler olarak evimize ekmek götüremez olduk. Şehrin ileri gelenleri sesimizi duysun” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r