DOLAR 27,4857 0.11%
EURO 28,8618 0.11%
ALTIN 1.607,06-0,36
BITCOIN 758764-1,80%
Gaziantep
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İşçilerin Asgari Ücret Kampanyasına Valilik Engeli

İşçilerin Asgari Ücret Kampanyasına Valilik Engeli

ABONE OL
6 Aralık 2019 17:06
İşçilerin Asgari Ücret Kampanyasına Valilik Engeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari ücret görüşmelerinin başlamasından önce valilik eylem ve etkinlik yasağı kararı aldı.

Güneyin Sesi –“İnsanca yaşanacak asgari ücret” için bir kampanya başlatacaklarını duyuran DİSK Tekstil İşçileri Sendikası ise bu yüzden çalışmalarına başlayamadı. Vali Davut Gül ise izinle ilgili daha sonra bilgi vereceğini söyledi. Evrensel’e konuşan DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, işçilerin, emekçilerin talepleri için mücadele etmesinin, seslerini duyurmasının önündeki engellerin bir an önce son bulmasını istedi.

Gaziantep’te DİSK Tekstil İşçileri Sendikası geçtiğimiz günlerde hükümet, işveren ve işçi temsilcileri ile asgari ücret görüşmeleri boyunca bir kampanya başlatılacağını duyurmuştu.

Sendika; “İnsanca yaşanacak asgari ücret” için düzenlenecek kampanya boyunca imza toplayacaklarını, çeşitli toplantılar örgütleyeceklerini, bildiri ve broşür dağıtımları gerçekleştireceklerini ve imza standı açacaklarını açıklamıştı. Kampanyanın 22 Aralık’a kadar devam etmesi planlanıyordu. Ancak Antep Valiliğinin 30 Kasım’da aldığı 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı kararı ile çalışmalara başlayamadılar. Valilik en son, 9 Ekim’de ‘Barış Pınarı’ harekatı başladıktan sonra 11 Ekim’de benzeri şekilde 1 ay boyunca eylem yasağı kararı almıştı. Valiliğin önceki yasağın bitmesinden haftalar sonra asgari ücret görüşmelerinin başlamasından önce yasak kararı alması dikkat çekti. Valilik yasak gerekçesini ise, genel asayiş ve kamu düzeninin korunması olarak gösterdi.

YASAĞIN KALDIRILMASI İSTENDİ

DİSK Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen ve işçi temsilcileri, Gaziantep Valisi Davut Gül ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yasak kararıyla ilgili Gül ile konuşan Türkmen, sendika olarak başlatacakları asgari ücret kampanyasını hatırlatarak, alınan yasak kararının işçilerin, emekçilerin mücadelesine engel olduğunu vurguladı. Yasağın sürmesi halinde Gaziantepli işçilerin, taleplerini dile getiremeyeceğini, seslerini duyuramayacağını aktaran Türkmen, yasağın kaldırılmasını istediklerini söyledi.

VALİ DAHA SONRA BİLGİ VERECEK

Gaziantep Vali Davut Gül ise yasak kararının ‘terör’ saldırılarına karşı güvenlik gerekçesiyle alındığını, sendikal faaliyetlerin süreç boyunca bu yasağın dışında tutulup tutulmayacağı konusunda valilik olarak görüşmeler yapıp, ardından DİSK Tekstil Sendikasına bilgi vereceklerini söyledi.

Kaynak: Evrensel

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r