DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2096819-0,72%
Gaziantep
28°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İşte Koronavirüs uyarıları

İşte Koronavirüs uyarıları

ABONE OL
27 Şubat 2020 10:31
İşte Koronavirüs uyarıları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanlar, Çin’in Vuhan kentinde otaya çıkarak onlarca ülkeye yayılan Koronavirüs’ün Türkiye’ye gelmesinin de an meselesi olduğunu söylüyor.

Güneyin Sesi Gazetesi- Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, tedbirlerin artırılması gerektiğini savunurken, bir takım önerilerde bulundu. El yıkamanın önemini vurgulayan Adıyaman, bir süreliğine el sıkışıp öpüşmeye son verilmesi gerektiğini ve iyi pişmemiş hayvansal gıdaların tüketilmemesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe‘nin haberine göre, “Alandan edindiğimiz bilgiler sağlık kuruluşlarında koruyucu ekipman temininde sorunlar yaşandığını göstermektedir” diyen Adıyaman, “Hekimlere ve sağlık çalışanlarına koruyucu tıbbi malzeme ve ekipman sağlanmalı. N95 denen maskeden bir an önce sağlık çalışanlarına verilmeli” dedi.

“Serolojik testler Hıfzı Sıhha Merkezi dışında üniversite hastanelerinde de yapılabilmeli”

Adıyaman “Hastalığın tanısı acil olduğundan virüsün tanısına yönelik serolojik testler Hıfzı Sıhha Merkezi dışında üniversite hastanelerinin laboratuvarlarında da yapılabilmeli” diye konuştu.

“Bakanlık, hangi uyarı seviyesinde olunduğunu açıklamalı”

Prof. Adıyaman, “Hızlı tanı konulması gerek. Enfeksiyon döneminde bulaşıcı hastalıklarla ilgili Türkiye’de üç erken uyarı seviyesi var. Sağlık Bakanlığı bu erken uyarı merkezini aktifleştirdi ama hangi uyarı seviyesinde, bunu bilmiyoruz. Bu konuda bilgi verilmeli” uyarısında bulundu.

Adıyaman, “El yıkamak en önemlisi. Kalabalık yerlerde mümkün olduğunca bulunmamalı yakınlarda şüpheli varsa o zaman maske takılmalı, onun dışında risk oluşturan şahısların olmadığı yerde maske takmanın anlamı yok” dedi.

“Bulaşıcılığı az ama akıllı davranmak gerek”

Adıyaman “Bu tip hastalıklardaki en büyük tedbir el yıkanması, ellerin ele gözlere götürülmemesi, bir süreliğine el sıkışıp öpüşme bir an önce ortadan kalkmalı. Kızamığa göre Koronavirüs’ün bulaşıcılığı daha düşük. Virüsün öldürücülüğü yüzde 2.5 gibi her 100 hastadan 2-3’ü oluyor çok aşırı ölüm riski yok ama sayı artarsa insan ölümü de artıyor. Tedbirler iyi olursa bertaraf edilir, akıllı davranırsak üstesinden geliriz. Gereksiz panik yapılmamalı” uyarılarında bulundu.

“Virüs 3 mikron maskeden geçebilir”

Koronavirüs, akciğer enfeksiyonları ve tedavi edilmediğinde, ağır akut solunum yetersizliği sendromu hastalıklarına yol açabiliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Profesörü Mustafa Asım Şafak, virüsün hapşırık ve öksürük sonucu, havadan damlacık yoluyla solunum sistemine ulaşabildiğini belirtti. Şafak “Enfekte yüzeylerden temasla, ağız ve gözler de bulaşma yolu olabilir. 5-11 gün içinde genel grip şikâyetleri ortaya çıkar” dedi.

Virüsün boyutunun 3 mikron civarında olduğunu kaydeden Şafak, “Bu nedenle normal ağız ve burun maskeleri hastalıktan korunmada yarar sağlamaz. Virüsten koruyucu maskelerin çok daha özel filtreleri bulunur ve bunlar koruyucu gözlüklerle kullanılır” diye konuştu.

Belirtiler neler?

– Ateş

– Öksürük

– Nefes darlığı

– İshal

– Bulantı – Kusma

Uyarılar

– Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın.

– Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

– Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.

– Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu kâğıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.

– Hastalarla aynı tabaktan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya yakın temastan kaçının.

– Kapı kolları ve oyuncaklar gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

– Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmeyin.

– Hasta hayvanlarla temastan kaçının.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r