DOLAR 32,3336 0.06%
EURO 34,4912 -0.63%
ALTIN 2.485,451,00
BITCOIN 22873541,11%
Gaziantep
19°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“İSYANDAN DİRENİŞE, DİRENİŞTEN ÖZGÜRLÜĞE”

“İSYANDAN DİRENİŞE, DİRENİŞTEN ÖZGÜRLÜĞE”

ABONE OL
3 Mart 2022 09:10
“İSYANDAN DİRENİŞE, DİRENİŞTEN ÖZGÜRLÜĞE”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – KESK Gaziantep Kadın Meclisi Adına EĞİTİM SEN Gaziantep Şubesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yapıldı.

ĞİTİM SEN Gaziantep Şubesi Kadın Sekreteri Elif Söyleyici’nin okuduğu açıklamada, “Kadın yoksulluğu ve işsizlik oranı ülke tarihinde görülmemiş düzeyde artmaya devam etmektedir. Pandemide yaygınlaştırılan esnek ve güvencesiz çalışma biçimleri, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan yapısal sorunlar nedeniyle kadınlar açısından çok daha ağır sonuçlar yaratmıştır. Artan yoksulluk, güvencesizlik, zamlar en çok kadınları  etkilemekte ilk işten atılan kadınlar olmakta ya da güvencesiz ve düşük ücretle çalışmaya mahkum edilmektedirler. Artan işsizlik ve yoksullukla beraber kadına yönelik şiddet de artmakta, şiddet uygulayan erkeklere verilen düşük cezalar şiddeti daha da yaygınlaştırmaktadır.

Tam da böylesi bir süreçte hali hazırda uygulamadaki eksikleriyle birlikte cinsiyet temelli şiddete maruz bırakılan herkes için güvence sayılabilecek İstanbul Sözleşmesi, siyasal iktidar tarafından fesh edilmiş, 6284, 6. Yargı Paketi ile nafaka başta olmak üzere, kadın kazanımları hedefe alınmıştır. Eril yargının cezasızlık politikaları kadına yönelik şiddeti özendirmeye devam ederken hayatta kalmak için öz savunmasını gerçekleştirmek zorunda kalan kadınların meşru müdafaa hakkı ise yok sayılmış ve ağır cezalar verilmiştir.

Kadınların toplumsal özne olarak yaşamın içerisinde yer alması istenmemekte, tek adamlığa dayalı yeni rejime uygun makbul kadın yaratma çabası, muhalif kadınlar ve LGBTİ+ lar üzerinde baskının da artmasına neden olmaktadır. Üniversite öğrencilerinden, siyasetçilere, sanatçılardan, gazetecilere, hakları için mücadele eden kadın işçilerden, sendikal mücadele yürüten kadınlara yönelik keyfi, hukuksuz işten atma, gözaltı ve tutuklamalar yaşanmaktadır.

Savaş ve göç de en çok kadınları etkilemekte, mülteci kadınlar gittikleri ülkelerde sömürünün ayrımcılığın ve şiddetin katmerlisini yaşamaktadırlar.

Ataerkil kapitalist sistemin yarattığı eşitsizlik, ayrımcılık ve sömürünün derinleşerek yaygınlaşması yanında ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında kadınlar emekleri, bedenleri ve kimlikleri üzerindeki tahakkümü kırmak için yürüttükleri kararlı mücadeleyle iktidarlara geri adım attırmayı başarmakta ve geleceğe dair umudu büyütmeye devam etmektedirler.

Böylesi bir süreçte yaklaşan 8 Mart,  kadınların erkek – devlet-sermaye şiddetine ve sömürüsüne karşı direnişi ve dayanışmayı daha güçlü örgütlemesi için tarihsel bir eşiktir. Bu yıl 8 Mart’ı Her türlü saldırıya rağmen sokakları terk etmeyen, hakları ve hayatları için direnen kadınlar olarak “İSYANDAN DİRENİŞE, DİRENİŞTEN ÖZGÜRLÜĞE” şiarıyla karşılayacağız.Tüm kadınları dayanışmaya çağırıyoruz. Bu kapsamda KESK Gaziantep Kadın Meclisi olarak etkinliklerimiz;

  1. 3 Mart 2022 Perşembe günü Demokratik Kadın Platformu ile birlikte Şenyaşar ailesi ziyareti,
  2. 3 Mart 2022 Perşembe günü Eğitim Sen sendika binasında saat:19.00’da ‘AGORA’ film gösterimi,
  3. 4 Mart 2022 Cuma günü saat:18.00’da Demokratik Kadın Platformu ile birlikte Şirinnar Radyo’da program,
  4. 5 Mart 2022 Cumartesi günü saat:10.00’da kadın üyelerimize yönelik kahvaltı,
  5. 6 Mart 2022 Pazar günü saat:20.00’da sinema sanatçısı Ayça DAMGACI ile onlien söyleşi
  6. 8 Mart 2022 Salı günü saat:18.30’da Kırkayak Parkı’nda toplanma, Demokrasi Meydanı’na gece yürüyüşü ve basın açıklaması, şeklindedir” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r