• DOLAR
  8,8677
  %-0,03
 • EURO
  10,3774
  %-0,00
 • ALTIN
  494,41
  %-0,01
 • BIST
  1.384
  %-0,57
Kadınlar: Gülistan Doku nerede?

Kadınlar: Gülistan Doku nerede?

Üniversiteli Genç Kadınlar, 5 Ocak tarihinden itibaren kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku için vapurda eylem yaparak, Zeinal Abarakov’un tutuklanmasını talep etti.

Güneyin Sesi GAZETESİ- İzmir’de Üniversiteli Genç Kadınlar, 5 Ocak tarihinden itibaren kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku için vapurda eylem yaptı. Karşıyaka’dan Alsancak vapur iskelesi istikametine giden vapurda kadınlar, Doku’nun kaybolmasına ilişkin başlatılan soruşturmada tek şüpheli olan ve tutuksuz yargılanan Zeinal Abarakov’un tutuklanmasını talep etti.

Kadınlar açıklama yaparken vapur çalışanlarının duruma tepki göstermesi üzerine vapur içerisinde bulunan yurttaşlar, alkış ve zılgıtlarla eyleme destek verdi. Eylemin ardından kadınlar vapur içinde “Gülistan doku nerede?“, “Kaybedilen Kadınlar isyanımızdır” ve “Barajları, gölleri ve ırmakları kadın mezarlarına çevirdiniz” yazılı dövizler açarak Doku’nun akıbetini sordu.

EYLEM SONRASI AÇIKLAMA

Eylem ardından Üniversiteli Genç Kadınlar, Alsancak semtinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eş Başkanı Besriye Tekgür ve çok sayıda genç kadın katıldı. “170 gün Gülistan Doku bulunsun Zeynel Abakarova yargılansın” pankartının açıldığı açıklamada, “Gülistan doku nerede?” dövizleri taşındı.

Açıklamayı Üniversiteli Genç Kadınlar adına Derya Emren okudu.

‘SOKAKLARI TERK ETMEYECEĞİZ’

Kadınların tecavüze uğradığını, katledildiğini ve kaybedildiğini vurgulayan Ermen,  katillere iyi hal indirimi ve cezasızlık politikası uygulandığını söyledi. Dersim’de 5 Ocak tarihinden bu yana kayıp olan Gülistan’ın 170 gündür bulanamadığını belirten Ermen, “Gülistan’ın kaybolmadan bir gün önce Zaynal Abakarov isimli erkekle tartıştığı, son görüştüğü bu kişinin Gülistan’ın kaybolmasından bir gün sonra çalıştığı iş yerinden ayrıldığı, üvey babasının da Dersim Emniyeti’nde görevli bir polis memuru olduğu artık herkesçe bilinen bir husustur. Ancak, baş şüpheli durumunda olan ve üvey babası polis olan Zaynal Abarakov gözaltına bile alınmaması, valilik ve emniyet güçleri tarafından adeta korunduğunu göstermektedir. Bizler Gülistan bulunana kadar meydanları da sokakları da terk etmeyeceğiz. Erkek şiddetini besleyen, sürdüren devlet ve kurumlarıdır. Devlet, kadınların yaşadığı bu cins kırımını görmezden gelirken kadın cinayetlerini failsiz bırakmayı, kaybolan kadınların akıbetlerinin belirsizliğini devam ettiriyor” dedi.(Mezopotamya Ajansı)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM