DOLAR 18,8154 0.05%
EURO 20,4780 -0.09%
ALTIN 1.167,740,12
BITCOIN 432193-0,02%
Gaziantep

AÇIK

15:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

 Kaplan, eczacıların sorunlarını meclis gündemine taşıdı

 Kaplan, eczacıların sorunlarını meclis gündemine taşıdı

ABONE OL
14 Ekim 2022 14:17
 Kaplan, eczacıların sorunlarını meclis gündemine taşıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – CHP Gaziantep Milletvekili Eczacı İrfan Kaplan, 16 Ekim tarihinde Ankara’da yapılacak olan Büyük Eczacı Mitingi için çağrıda bulundu. Kaplan, Meclis’te yaptığı konuşmada “Eczacılar olarak yaşadığımız bütün sıkıntılara dur demek için toplanıyoruz ve tüm halkımızı da desteğe çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Eczacı İrfan Kaplan ‘ın Meclis’te yaptığı şöyle:

“AKP’nin beceriksiz yönetimi Avukatları, Doktorları, Memurları, İşçileri olduğu gibi Eczacılarımızı da  meydanlara döktü.

Halkımıza sağlık hizmeti için 7/24 çalışan Eczacılarımız , sağlık sisteminin vazgeçilmezidir.

Eczacıların sorunlarını çözmek  , vatandaşımızın ilaca daha kolay ve ucuz erişimini sağlamaktır.

Ne yazık ki tüm sağlık sektörü bileşenleri gibi bizlerin taleplerine karşı da hükümet yıllardır kör, sağır ve dilsizi oynuyor.

Meslek onurumuz için, bulunmayan ilaçlar için, halkımızın sağlığı için, daha iyi bir Eczacılık için, yaşatmak için, yaşamamız için, 16 Ekim’de Ankara’da miting meydanında olacağız.

O yüzden yaşadığımız bütün sıkıntılara dur demek için toplanıyoruz ve tüm halkımızı da desteğe çağırıyoruz.”

“ECZANELERİN YARISINA YAKINI İFLAS ETME NOKTASINDA “

Milletvekili ayrıca yaptığı yazılı açıklamada, “Bu ülkede 48 bin Eczacı meslektaşım, 80 bine yakın eczane çalışanı,46 bine yakın Eczane var.Bugün bu Eczanelerin yarısına yakın iflas etme noktasında.Peki neden?AKP’nin yok saydığı, hiçbir sorunu çözemediği beceriksiz düzensiz politikasından.2009 yılından bu yana değişmeyen ilaç fiyat kararnamesi yüzünden Eczanelerimiz beli büküldü. Ekonomik krizinde en tavan yaptığı böyle bir zamanda Eczacılarımız çaresiz durumda.Öyle bir durum ki artık Eczacılar depolarına olan borçlarını kredi çekerek, arabasını, evini satarak ödeyecek duruma geldi. Ekonomik kriz ve dalgalanan döviz kuru yüzünden ilaç fiyatları ciddi derecede arttı. Bu durumdan hem vatandaşlarımız hem de Eczacılarımız etkilendi. İlaçlar cep yakıyor.Artık eczanelerde de, bakkallar gibi veresiye defteri tutuyor.Vatandaşlarımız ilaç almada zorluk yaşarken, Eczacılarımızın kar oranı düştü” dedi

“ÜLKEMİZDE ÇOK CİDDİ BİR İLAÇ KRİZİ VAR”

Milletvekili Kaplan, ülkedeki ilaca erişim sıkıntısınında altını çizerek”Şu an ülkemizde ciddi bir ilaç yokluğu sıkıntısı yaşanıyor.Kanser, diabet, kalp gibi kronik hastalıkların ilaçları bulunamıyor.İlacı bulamayan vatandaşlarımız ile Eczacılarımız karşı karşıya geliyor.Eczacılarımızla vatandaşlarımızı karşı karşıya getiren bir diğer sorun muadil ilaç yokluğu. Vatandaşlarımız muadil ilaç bulamayınca suçu Eczacıda buluyor.Yine aynı şekilde devletin aldığı muayene ücretinin tahsildarlığını Eczacılarımız yaptığı için, vatandaşlarımızla sık sık gerilim yaşıyor” ifadelerini kullandı.

“HALK SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATIYORLAR”

Milletvekili, “Özellikle pandemiden bu yana kullanımı artan besin takviyesi, bağışıklık güçlendirici sağlık ürünleri, besin takviyeleri AVM’lerde, marketlerde, internet sitelerinde, zincir marketlerinde, ilaç satılıyor. Dolayısıyla toplum sağlığı tehlikeye atılıyor.Sağlık ve sağlığa dair tüm ürünlerin sadece Eczanelerde satılması gerekmekteyken sağlık için değil para için bu işi yapan firmaların önüne geçilmiyor. Başka bir önemli konu ilaçta reklamın yapılması. Yine toplum sağlığı yerine, cebini doldurmayı hedefleyen ilaç sanayi ve reklam şirketlerinin önüne geçilmiyor” dedi.

“KAMUDA ÇALIŞAN ECZACILARIMIZ GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Kamu kurumlarında çalışan Eczacılarımızı Sağlık Bakanının görmezden geldiğini belirten Kaplan, “Kurumlar arası aylık gelirin düzenlenmesi, maaş ve özlük haklarının düzeltilmesi elzem hale gelmişken İktidar görmedim, duymadım, bilmiyorum diyor” dedi.

“TBMM’DE ECZACILARIMIZIN SORUNLARINI DEFALARCA DİLE GETİRDİM”

TBMM’de Eczacıların sorunlarını ve çözüm önerilerini defalarca dile getirdiğini belirten Kaplan, eczacıların sorunlarının biran önce çözülmesi adına bir çok girişimde bulunduğunu ve sorunların çözümü noktasında mücadele edeceklerine devam edeceklerinin de altını çizerek şunları söyledi:  “Türkiye Büyük Meclisi’nde Hükümete çağrıda bulundum. En başından beri saydığım tüm sorunların çözümüne yönelik bir Meclis Araştırma Önergesi verdim.AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.Böyle önemli bir mesleği icra eden bizleri görmezden gelen Hükümet, acilen bu sorunlarımızın çözümü noktasında acilen adım atmalıdır.Eczacılarımız üvey evlat değildir, olmayacaktır da! Haklarımızı sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Tüm bu nedenlerden dolayı 16 Ekim’de yapılacak olan Büyük Eczacı Mitingi bizler için çok önemlidir. Eczacılarımızın seslerini duymak zorundalar. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak Eczacılarımızın sorunlarını çözmek için, hak ettikleri değeri görmek için mücadelemize devam edeceğiz. 16 Ekim’de Büyük Eczacı Mitingi’ne tüm vatandaşlarımızı desteğe çağırıyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r