DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21122030,14%
Gaziantep
32°

AÇIK

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

KDV İNDİRİMİ, PANSUMAN BİLE OLMADI !…

KDV İNDİRİMİ, PANSUMAN BİLE OLMADI !…

ABONE OL
20 Şubat 2022 11:42
KDV İNDİRİMİ, PANSUMAN BİLE OLMADI !…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Makine Mühendisi Ali Peri, temel gıda ürünlerinde yapılan yüzde 7’lik KDV indiriminin halkın yarasına pansuman bile olamadığını, asıl çözümün elektrik, doğalgaz, akaryakıt, otoyol ve gübre fiyatlarının indirilmesiyle olacağını söyledi.

Ali Peri, elektrik ve doğal gaz giderleri iki katına hatta üç katına çıktığını, esnafın kan ağladığını belirterek,” Diğer girdi maliyetleri en az ikiye katlanmış ve bu durumda esnaf ürünlerinde ki fiyat artışını bu oranda yapamamış ve yapamayacak da. Çünkü hitap ettiği halkın alım gücü kalmamış. Esnaf hem tüm girdi maliyetlerini ödeyemiyor hem de işlem hacmi daralmış durumda ve giderek tükeniyor. Bir bir kapanmalar, iflaslar başladı ve bu gidişle ne yazık ki iflaslar ve kapanmalar artarak devam edecek” dedi.

Gıda ürünlerinde yapılan KDV indiriminin çözüm olmayacağını ifade eden Peri şöyle konuştu:

“Gıda ürünlerinde yüzde 7 KDV indirimi yapıldı, bunu bırakın üstüne yüzde 7’de devlet finanse etse dahi çözüm olamaz. Çiftçi ürün üretemiyor, gübre fiyatları aldı başını gitti, çiftçinin en büyük girdi kalemlerinden biri mazot ve çiftçi bununla baş edemiyor. Hayvancılık dar boğazda, yumurta üreticileri yem fiyatları ile baş edemiyor. Gıda ürünlerine yüzde 7’lik KDV indiriminin yapıldığı gün bile enflasyondan kaynaklı birçok ürüne en az yüzde 10 zam yapıldı. Ne işe yaradı yüzde 7‘lik KDV indirimi, çözüm değil pansuman bile olamadı.

Gıda ürünlerini tarımsal bölgelerden kent merkezlerine getiren kamyoncu ve nakliyeci esnaf ne yapsın, mazot giderlerini, otoyol giderlerini zorunlu olarak nakliye ücretine yansıtıyor. Dolaylı olarak da bu ücret taşıdığı ürünlere yansıyor. Pazardan alınan ürünlerin etiket fiyatlarının büyük bir kısmı nakliye, paketleme ve diğer ara giderlerden kaynaklı.

Emekli, memur, işçi ve dar gelirli vatandaşları saymaya bile gerek yok. Bu vatandaşların çoğunun gelirleri yüzde 50 bile artmadı ama giderleri iki hatta üç katına çıktı.

Sonuç olarak zor bir süreç yaşıyoruz.

Bırakın artık,

Enflasyon – Faiz tartışmalarını,

Sebep – Sonuç ilişkilerini,

Gözlerde ki ışıltı muhabbetini,

Vatandaşın yastık altında ki geleceğini,

EKONOMİ BİLMİNE KULAK VERİN…

Hepimiz aynı gemide yaşıyoruz ve gemimiz su alıyor.

Ancak ve ancak, demokrasi geliştirilerek, hukukun üstünlüğü yaşama geçirilerek, Ülke’de ve dolayısı ile ekonomide istikrar ve güven sağlanabilir.

Ancak ve ancak doğru ekonomik modellerle,  üretici ve esnaf desteklenerek, üreten bir ülkeye dönüşülebilir.

Aksi takdir de gemimiz su almaya devam edecek ve onarılması güç sorunlar ile karşı karşıya kalacağız” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r