DOLAR 20,3984 1.51%
EURO 21,9732 1.77%
ALTIN 1.284,632,24
BITCOIN 5665271,83%
Gaziantep
23°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KESK : ” Hükümet istifa etmeli “

KESK : ” Hükümet istifa etmeli “

ABONE OL
2 Mart 2023 09:57
KESK : ” Hükümet istifa etmeli “
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneyin Sesi GAZETESİ  –  Kesk Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik 11 ildeki deprem ile ilgili basın açıklamasını kamu oyu ile paylaştı.

” Gaziantep’te hem diğer illerde hem merkezinde yaşanan bu depremin etkisi ve yıkılan bina sayıları yine yaşamını yitiren yurttaşlarımızın sayısı ve yararları sayısına baktığımızda başından beri iktidarın çok yoğun bir imaliyle karşı karşıya kaldığımızı bu üç ilde 3 gündür yapmış olduğumuz çalışma inceleme yine depremzedelerle yereldeki emek demokrasi güçleri meslek örgütleri inanç örgütleri ile yapmış olduğumuz görüşmeler değerlendirmeler sonucunda açık bir ihmal kusur ve aslında bir cinayette teşebbüs etmeyle karşı karşıyayız sonda söyleyeceğimiz şeyi başta ifade etmek istiyorum özellikle bir an önce bu hükümetin istifa etmesi gerekiyor

Depremin ilk gününden itibaren kriz koordinasyon merkezlerinin oluşturulması, bölgede gönüllü destek verecek ekiplerin belirlenmesi, diğer illerden deprem bölgesine lojistik destek sağlanması gibi çalışmalar yaptık, pazartesiden itibaren oluşturdugumuz heyetle birlikte Malatya’dan başlayarak Adıyaman, Gölbaşı, Besni, Narlı, Pazarcık, Nurdağı ve Antep merkezde de çeşitli gözlem ve incelemelerde bulunduk. “Tabloyu aslında yüzyılın felaketi olarak adlandırsak da özellikle yüzyılın bir ihmaliyle de karşı karşıyayız. Başından beri iktidarın çok yoğun bir ihmaliyle karşı karşıya kaldığımızı; bu 3 ilde 3 gündür yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucunda açık bir ihmal, aslında bir cinayete teşebbüs etmeyle karşı karşıyayız. Özellikle bir an önce bu hükümetin istifa etmesi gerekiyor.”

Bina yıkımlarında ranta ve sermayeye, inşaata dayalı AKP’nin 23 yıldır izlemiş olduğu politikaların bu yıkımda büyük bir etkisi olduğunu, devletin arama kurtarma faaliyetlerine geç kalmasının, tek adam rejiminin emek meslek örgütleri ve emek demokrasi güçleriyle işbirliği yapmamasının göçün etkisini arttırdığını, “Hala çadırlarda ısınma, barınma, gıda, hijyen, su sorunu çok yoğun olarak yaşanıyor. 24 gündür insanların hala banyo yapamayıp kişisel temizliklerini sağlayamamaları sonucunda da uyuz bitlenme gibi hastalıklar ortaya çıktı.

İktidarın Nurdağı’nda alelacele emek meslek örgütlerinin görüşünü almadan imar planı yaptığı, Gaziantep Valiliğine, Çevre Şehircilik İl Müdürüne, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanına tekçi yaklaşımlarından vazgeçmeleri çağrısı yapiyoruz. Depremi fırsata çevirerek, insanlar yaslarını bile tutamadan Antep Tarım İl Müdürlüğünde çalışan tüm kamu emekçilerine cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle idari izinli sayılan ve süresi dolanların göreve çağrılması, gelmeyenler hakkında yasal işlem başlatacağım gibi tehdide varan söylemleri olduğunu biliyoruz. Bürokratlarla, kurum amirleriyle ilgili gerekli hukuksal yollara başvuracağımızı ifade etmek istiyorum Birçok kamu kurumu yıkıldığını ve hasar gördüğünü bu nedenle emekçileri göreve çağırırken öncelikle barınma, gıda, temiz suya erişim sorunlarının çözülmesi gerekiyor. İnsanların yeniden toplumsal yaşama adapte olması için psiko-sosyal destek sağlanmalı ve en az 3 ay sonra hazırlarsa göreve başlatılmaları, o sürece kadar da hak kaybına uğramadan idari izinli sayılmaları gerekiyor.

Devletin tekçi otoriter yaklaşımından vazgeçmesi çağrısını yineliyor, “Emek demokrasi güçleri ve meslek örgütleriyle koordinasyon halinde kriz koordinasyon merkezlerinin yürütülmesi, kentlerimizin yeniden doğaya ekolojiye duyarlı yatay kentleşmenin sağlanabilmesi açısından da hızlıca bir toparlanma sürecine girmemiz gerekiyor. Acilen de barınma sorunlarının çözülmesi ve yeni lokasyon alanları belirlenerek alt yapı, üst yapı, çocuklar için oyun alanlarının olduğu, yeşil alanların olduğu yerleşim yerlerinin de hızlıca konteyner kentler şeklinde inşaa edilmesi gerekliliğini ifade etmemiz gerekiyor. Deprem etkisiyle başka şehirlere giden vatandaşların da yeniden kentlerine dönebilmesinin koşulları sağlanması gerekiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r