DOLAR 23,5570 1.55%
EURO 25,4305 0.93%
ALTIN 1.485,291,67
BITCOIN 6243821,95%
Gaziantep
28°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KESK: “Yüzde 7,5 zam eridi”

KESK: “Yüzde 7,5 zam eridi”

ABONE OL
8 Nisan 2022 14:23
KESK: “Yüzde 7,5 zam eridi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi Gazetesi-Gaziantep’te Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), artan hayat pahalılığına dikkat çekerek yılın başında açıklanan yüzde 7,5 sefalet zammının yetersiz olduğunu vurguladı.

KESK, Gaziantep Sosyal Güvenlik Kurumu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada artan hayat pahalılığına rağmen kamu emekçileri ve emeklilere verilen yüzde 7,5 sefalet zammının artan enflasyonla birlikte eridiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin gerçeği yansıtmadığı vurgulanırken, bağımsız araştırma grubu olan ENAG’ın verilerinin gerçek enflasyona daha yakın olduğu ifade edildi.

Açıklama şu şekilde;

Bugün herhangi bir vatandaşa “TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon yüzde şu kadar, ne diyorsunuz?” diye sorulduğunda alınacak cevap “ o resmi enflasyon, benim yaşadığım enflasyon TÜİK rakamının en az iki katı” şeklinde olacaktır.

Nitekim bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAGRUP)   açıkladığı verilere enflasyon Mart ayında %11,93, yıllık %142,63 artmıştır.

Bu ülkenin ezici çoğunu oluşturan işçilerin, kamu emekçilerinin, emeklilerin yaşadığı gerçek enflasyon ENAGRUP’ un açıkladığı verilere çok daha yakındır. Buna rağmen hala “memura, memur emeklisine müjde, şimdiden %15,3 enflasyon zammı oluştu” manşetleri atanları kınıyoruz.

Bir kez daha altını çiziyoruz. Enflasyona göre maaş zammı “sıfır” zam demektir. Sahte rakamlardan ibaret TÜİK verilerine göre maaş zammı ise reel gelirimizin erimesi, yoksulluğumuzun artması demektir.

İşçiler, kamu emekçileri, emekliler bugüne kadar maaşlarında, ücretlerinde yapılan sefalet artışları sonucunda fazlası ile fedakârlıkta bulunmuştur. Üstelik söz konusu sefalet artışları bile daha yılın ilk aylarında emekçilerin cebine girmeden geri alınmaktadır.

Açlık sınırı beş bin TL’yi, yoksulluk sınırının 16 bin TL’yi çoktan aşmıştır.  

İğneden ipliğe, ekmekten suya zam sağanağı hız kesmeden devam etmektedir.

Resmi enflasyon bile yılın üç ayında %22,8 artmıştır. Yaşadığımız gerçek enflasyon ise bunun en az iki katıdır.

Dolayısıyla bu koşullarda hiç kimsenin altı milyon kamu emekçisinin ve emeklinin yılın başında yapılan %7,5 sefalet zammı yetinmesini istemeye hakkı yoktur.

Temmuz ayını beklemeden tüm kamu emekçiklerinin, emeklilerin maaşları insanca yaşamaya yetecek seviyeye çekilmelidir.

Bunun için;

  • İlk aşamada geçtiğimiz üç ayda yaşadığımız kayıpların telafi edilmesi için maaşlarımız 2022 yılının başından itibaren geçerli olmak üzere seyyanen 2 bin TL artırılmalıdır.
  • Temmuz ayında en düşük kamu emekçisi maaşı; kira, yakacak, ulaşım gibi sosyal ödemelerle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.
  • Tüm tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınmalı, KDV tamamen kaldırılmalıdır.
  • Halkın, emekçilerin cebinden alıp, beşli çeteye, yandaşlara aktarmanın aracı olan Kamu Özel İş birliği Projeleri, Döviz Garantili İhaleler sonlandırılmalıdır.
  • Tükettiğimiz her şeye zam olarak yansıyan akaryakıt ürünlerinde ÖTV ve KDV sıfırlanmalıdır.
  • Özelleştirmeler iptal edilmelidir. Başta enerji üretim ve dağıtım şirketleri olmak üzere özel sektöre peşkeş çekilen tüm işletmeler, fabrikalar kamulaştırılmalıdır.

Hangi sendikaya üye olursa olsun, ya da bir sendikaya olmasın, tüm kamu emekçilerini insanca yaşamaya yetecek bir maaş talebine sahip çıkmaya,  emeğin haklarını korumak için birlikte mücadele etmeye,

Gerçek Sendikacılığın Evinde,  KESK’te birleşmeye davet ediyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r